• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر : 38573
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  اختصاصی دیبا خبر به مناسبت ارتحال علامه طباطبایی؛
  جایگاه ویژه علامه طباطبایی در پرداخت به مباحث فلسفی و عقلی
  دیبا:ویژه‌برنامه یادبود علامه طباطبایی به میزبانی مرکز پژوهشی سه علامه تبریزی وابسته به دانشگاه تبریز با موضوع سخنرانی «نوآوریهای مرحوم علامه طباطبایی در فهم دین» که به صورت مجازی برگزار شد.

   

  به گزارش دیبا خبر، قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی تاکید کرد: مرحوم علامه طباطبایی در فرآیند تولید علم و نظریه‌پردازی نقش بسیار عمده‌ای داشت و در جایگاه ویژه علامه طباطبایی در مباحث فلسفی و عقلی کتاب‌های متعددی نگاشته شده است با این حال متأسفانه در مورد معرفی و بررسی فعالیت‌های این عالم در حوزه علوم نقلی به خصوص تفسیر قرآن اقدامات چندانی صورت نگرفته است.

  محمود رجبی در این مراسم با اشاره به نوآوری‌های علامه در حوزه فهم دین گفت: مرحوم علامه طباطبایی در این حوزه نوآوری هایی داشت که از آن جمله می‌توان به نگرش ساختاری وی به مفاهیم دینی اشاره کرد که «توحید» را محوری‌ترین مباحث عنوان می‌کند و در قسمت‌های مختلفی از کتاب «تفسیر المیزان» و مباحث فلسفی  در این زمینه پرداخته است.

  وی بیان کرد: یکی از رهاوردهای علامه طباطبایی در فهم دین طرح این مساله بود که ما چگونه و تا چه حدی می‌توانیم به قطعه‌بندی متون مخصوصاً متون دینی بپردازیم و در این خصوص با ارائه ساختار‌ها و شاخص‌هایی، روایات و قرآن را قطعه قطعه کرده است.

  رجبی با اشاره به اینکه گفته می‌شود علامه به احادیث در فهم قرآن کم توجهی کرده است، افزود: علامه طباطبایی نگرش ویژه‌ای به استفاده از احادیث در تفسیر قرآن داشت و افراد بسیار کمی توانسته‌اند مانند وی این‌گونه به نقش روایات در تفسیر قرآن بپردازند.

  وی ادامه داد: مرحوم طباطبایی روایات قطعی را در تفسیر قرآن کاملاً حجت می‌دانست و از روایات ضعیف و بدون سند در صورت همخوانی با آیات قرآن استفاده می‌کرد مرحوم علامه طباطبایی همچنین به مستند سازی روایات اقدام می‌کرد و خود او این بحث را در کتاب «البیان فی الجمع بین السُنّه و القران» بیان کرده است.

   

  رئیس مرکز پژوهشی سه علامه تبریزی نیز در این مراسم، ۲۴ آبان ماه را یادآور عروج ملکوتی دانشمند بزرگ جهان اسلام، علامه سیدمحمد حسین طباطبایی تبریزی دانست.

  احمد مرتاضی گفت: این علامه به عنوان عارف و نویسنده نامدار ایرانی و علوم اسلامی محسوب می‌شود که در جهان اسلام، به سان مشعلی فروزان درخشید و همچنان نیز پُر فروغ، در حال درخشش است.

   

   

  گزارش: پریسا امامی 

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز