• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ | کد خبر : 367
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تبعات جهانی خشک شدن دریاچه ارومیه را در نظر بگیریم
  استاد دانشگاه تبریز گفت: در حل مشکل بحران دریاچه‌ ارومیه باید تبعات جهانی آن را در نظر گرفته و در سطح منطقه عمل کنیم.

  به گزارش دیبا خبر به نقل از  ایسنا، بهروز ساری صراف در سمینار یک روزه تحلیل اثرات سلامت بحران دریاچه ارومیه در تبریز اظهار کرد: کشور ما به دلیل بدشانسی اکولوژیکی در مرکز جنب حاره و کمربند پرفشار و میانی کمربند بیابانی قرار گرفته است و در مقابل تنها خوش‌شانسی اکولوژیکی آن وجود کوه‌های زاگرس و البرز است که تا حدودی باعث بارندگی می‌شوند.
  وی افزود: در صورت بررسی نمودار دمای جهانی از سال ۱۸۸۰ تاکنون شاهد افزایش هرساله‌ دما هستیم و گرم‌ترین روزها را در طی ۱۰ سال گذشته تجربه کرده‌ایم.
  وی تاکید کرد: پس از بحث تروریسم و رکود اقتصادی گرمایش جهانی یکی از عمده معضلات کلان‌شهرها در جهان محسوب می‌شود که این نیز از فعالیت‌های انسانی بیش از سایر عوامل تاثیر می‌پذیرد.
  صراف عنوان کرد: انهدام جنگل، تغییرات کاربری زمین‌ها، صنعتی شدن شهرها و سوخت‌های فسیلی مثل نفت و گاز و ذغال سنگ از جمله فعالیت‌های انسانی است که باعث افزایش روزافزون گرمایش جهانی شده است.
  وی خبر داد: کشورهایی همچون چین و هند که از بیشترین جمعیت برخوردار هستند آلودگی چندانی ندارند اما در کشور ما یاسوج، سومین و سنندج هفتمین شهر آلوده‌ی جهان به شمار می‌آیند و روند روزهای پر گرد و غبار در کشومان رو به افزایش است و در صورت ردیابی می‌توان منشا گرد و غبار را کشورهای عربی و بیابان‌های عربستان دانست.
  عضو هیئت علمی دانشکده‌ی جغرافیای تبریز با اشاره به روند تغییرات دریاچه‌ ارومیه از قبل از انقلاب اسلامی ایران تا کنون گفت: دوره‌ی تعادل اکولوژیک، استرس شدید و خشکسالی و آبگیری همزمان سدها و استقلال رفتاری دریاچه از اقلیم حوضه‌ آبریز و دوره‌ مدیریت منابع آب نمای کلی تغییرات دریاچه‌ی ارومیه به شمار می‌آید.
  وی با بیان اینکه عدم وجود مدیریت مناسب علت اصلی حال کنونی دریاچه است گفت: تنها در صورتی که ۱۰ درصد تبخیر از سطح دریاچه به درستی مدیریت می‌شد، دریاچه امروزه وضعیت بهتری داشت.
  وی خاطرنشان کرد: اقلیم نیز در این میان عوامل بسیاری را تحت تاثیر قرار داده و عقیم شدن توده‌های باران‌زا و اینکه این توده‌‎ها در صورت بارش نیز سیلاب‌ساز نیستند نیز به این مشکل دامن زد و تنها ۲۰ درصد از توده‌های باران‌زا توان بارش دارند.
  صراف با بیان پیشنهادات در راستای حل مشکلات بحران دریاچه گفت: ارائه‌ برنامه‌های اجرایی قاطع و مدرن توسط مدیران سازمان‌ها، انجام اقدامات ضرب‌الاجل در راستای کاهش مصرف آب و همچنین تدوین برنامه‌های فرهنگی و رسانه‌ای جهت فرهنگ‌سازی مصرف بهینه‌ آب از جمله راهکارهایی است که می‌تواند مفید واقع شود. 

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز