• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ | کد خبر : 349
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  همه چی آرومه..
  انگار نه انگار که اتفاق خاصی افتاده است همه چیز سرجای خودش قرار دارد. آن هایی که خرید لازم دارند، راه بازار را پیش گرفته اند و آن هایی هم که میخواهند، تفریح کنند،  رفته اند ائل گلی و سایر پارک ها و اماکن تفریحی… مهمانی ها همچنان برقرار و قرار و مدارها هم پابرجا […]

  انگار نه انگار که اتفاق خاصی افتاده است همه چیز سرجای خودش قرار دارد. آن هایی که خرید لازم دارند، راه بازار را پیش گرفته اند و آن هایی هم که میخواهند، تفریح کنند،  رفته اند ائل گلی و سایر پارک ها و اماکن تفریحی… مهمانی ها همچنان برقرار و قرار و مدارها هم پابرجا هستند. خیابان ها هم از همیشه شلوغ تر…!! هیچکدام از اینها هم اصلا ربطی به آلودگی هوا ندارد.. تعطیلی مدارس مان هم علاوه بر آموزش پرورش از سایت سازمان محیط زیست اطلاع رسانی می شود. دیگر چیزی کم نداریم، خداییش ما چقدر خوشبختیم!!

  اما لازم است در اوج خوشبختی و دلخوشی مزاحم اوقات شریفتان شوم و به اطلاع تان برسانم چند روزی هست که آلودگی هوای تبریز بالای ۱۶۰ پی اس آی در نواسان است و این یعنی هوایی که در عند دلخوشی استشمام می کنیم، برای کودکان و بیماران قلبی و تنفسی خطرناک هست.

  به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست استان، شاخص آلودگی هوا اگر زیر ۱۰۰ پی. اس. آی باشد سالم، بین ۱۰۰ و ۲۰۰ ناسالم، بین ۲۰۰ و ۳۰۰ وضعیت اضطرار و ۳۰۰ به بالا وضعیت بحرانی به شمار می‌رود و وقتی این شاخص  ۱۶۰ پی اس آی را رد می کند این هوا برای بیماران قلبی، سالمندان، کودکان و افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند مضر است و باید از تردد در فضاهای شهری و خروج از منزل خودداری کنند.

  متاسفانه در چند روز اخیر خروجی عملکرد مسئولین فقط در تعطیلی مدارس و جلسات بدون نتیجه خلاصه شده است. کودکان در بی تدبیری مدیران با سرخوشی از تعطیلات یک روز در میان، با هجوم به کوچه و خیابان ها دلی از عزا در آورده و مشغول برف بازی و… می شوند، اما دریغ از اینکه بدانند این تعطیلی های اجباری برای سلامتی آنها تجویز شده است!

  در این میان سوالات زیادی ذهن بشری را به خود جلب می کند و آن اینکه چرا در این شرایط بحرانی هیچ جلسه کارشناسی برای رفع این بحران برگزار نمی شود؟ و اگر برگزار می شود، چرا نتیجه آن اطلاع رسانی نمی شود؟ یا چرا وضعیت آلودگی هوا خوب اطلاع رسانی نشده و تدابیر لازم اعمال نمی شود؟ و چرا کارخانه های مستعد آلودگی اعمال قانون نمی شوند یاحتی برای چند روز هم که شده تعطیل نمی شوند؟

  با وجود اینکه چند روزی است تبریز روزهای ناسالم خود را می گذراند، حتی برای کاهش تردد خودروهای شخصی اقدامی صورت نمی گیرد..!! و چراهای زیادی که از بی تدبیری و سهل انگاری برخی از مدیران ناکارآمد نشات گرفته و دل آدمی را به درد می آورد.

  نهایتا در این آشفته بازار آلودگی هوا خدمت گذاران مردم برای رفع شرایط ناسالم آب و هوایی فقط به تعطیلی مدارس تکیه کرده اند و البته شاید لطف مضاعف کرده و در کنار این اقدام کارشناسی، از آلودگی هوا خواهش کنند که گورش را گم کند و برود سراغ کشورهای همسایه! خب حق هم دارند، ادارات، سازمان ها و ارگان های ما آنقدر در تمام موارد، پاک و تمیز هستند که جرأت نزدیکی به بحث آلودگی هوا را هم ندارند، چرا که می ترسند، دود و غبار این آلودگی در چشم آن ها هم برود و دامن ان را لکه دار کند.

  ……………………..

  یادداشت از فاطمه گرامی

  ……………………..

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز