• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ | کد خبر : 31977
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  درباره ویروس کرونا بیشتر بدانیم !
  دیبا: ویروس کرونا نوعی ویروس است که باعث عفونت در دستگاه‌های تنفسی بالایی یعنی بینی، سینوس‌ها و گلو می‌شود. بیشتر ویروس‌های کرونا خطرناک نیستند، اما برخی از انواع آن واقعا خطرناک هستند.

  به گزارش دیبا خبر، ویروس کرونا نوعی ویروس است که باعث عفونت در دستگاه‌های تنفسی بالایی یعنی بینی، سینوس‌ها و گلو می‌شود. بیشتر ویروس‌های کرونا خطرناک نیستند، اما برخی از انواع آن واقعا خطرناک هستند. به‌تازگی، نوع جدیدی از این ویروس شایع شده است  به همین دلیل، این مطلب را آماده کرده‌ایم تا شما را  آخرین اطلاعات به‌دست‌آمده و روش پیشگیری و درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا آگاه کنیم. با ما در ادامه ی مطلب ما همراه باشید

   

  تاریخچه ویروس کرونا 

  این ویروس اولین بار در دههٔ ۱۹۶۰ شناسایی شد، اما هنوز مشخص نشده است که همان بار اول از کجا سرچشمه گرفته بود. ازآنجاکه این ویروس‌ها تاجی‌شکل هستند، آنها را کرونا نامیده‌اند. گاهی اوقات  ویروس کرونا می‌تواند بین انسان و حیوان مشترک باشد.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کروناشیوه انتشار بیشتر ویروس‌های کرونا مشابه سایر ویروس‌های عامل سرماخوردگی است، یعنی ازطریق افراد آلوده منتقل می‌شود؛ به‌این‌صورت که با سرفه یا عطسه در هوا پخش می‌شود و ازطریق دست‌دادن، روبوسی، لمس سر و صورت فرد مبتلا و لمس اشیایی مانند دستگیره دری که افراد بیمار به آنها دست زده‌اند، به دیگران سرایت می‌کند.

  تقریبا هر فرد در طول زندگی‌اش حداقل یک بار (به‌ویژه در خردسالی) به عفونت ناشی از ویروس کرونا مبتلا می‌شود. شدت علائم آن از خفیف تا متوسط است و در برخی موارد، ممکن است به بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی مانند ذات الریه و برونشیت منجر شود. در بسیاری از کشورها، ابتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا در فصول سرد سال (پاییز و زمستان) رایج است، اما هرکس در هر زمان ممکن است به آن مبتلا شود.

  این ویروس‌ها در بین حیوانات شایع هستند، اما فقط تعداد کمی از آنها بر انسان تأثیر می‌گذارند. به‌ندرت ویروس کرونا ممکن است تکامل یابد و از حیوان به انسان منتقل شود. دو نوع از ویروس‌های کرونای تکامل‌یافته، مرس و سارس بودند که از حیوانات به انسان منتقل شدند و علائم آنها شدیدتر از ویروس‌های کرونای انسانی بود.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  انتقال ویروس مرس به انسانها

  ویروس مرس

  در سال ۲۰۱۲، سندرم تنفسی خاورمیانه یا مِرس (MERS) در عربستان و سپس در کشورهای دیگر خاورمیانه و نیز آفریقا، آسیا و اروپا شیوع پیدا کرد. دلیل شیوع این ویروس لمس یا تماس با شترهای آلوده یا مصرف گوشت و شیر آنها بود. در آن سال‌ها حدود ۸۵۸ نفر جان خود را از دست دادند. در آوریل سال ۲۰۱۴، اولین فرد آمریکایی را در ایالت ایندیانا به‌دلیل ابتلا به این سندرم بستری کردند و مورد دیگری هم در فلوریدا گزارش شد. هر دوی این بیماران از سفر به عربستان بازگشته بودند. در ماه مه سال ۲۰۱۵، این بیماری در کره شیوع یافت که گسترده‌ترین شیوع این بیماری در خارج از شبه‌جزیره عربستان بود.

   

  ویروس سارس

  در سال ۲۰۰۳، سندرم حاد تنفسی (سارس) در جنوب چین شیوع یافت که به‌موجب آن ۷۷۴ نفر جان خود را از دست دادند. دلیل آن ظاهرا مصرف گوشت گربه‌هایی موسوم به گربه زبّاد بود که خوردن آنها در جنوب چین متداول است. این عفونت از خفاش‌ها به این گربه‌ها سرایت کرده بود. از سال ۲۰۱۵ تاکنون، دیگر هیچ موردی از ابتلا به سارس گزارش نشده است.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  ویروس کرونای جدید

  در اوایل ژانویه ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی نوع جدیدی از این ویروس را شناسایی کرد: ویروس کرونای جدید ۲۰۱۹ که به اختصار ۲۰۱۹-nCoV نامیده می‌شود و شیوع آن باز هم از چین آغاز شده است. احتمالا این ویروس هم به‌دلیل تماس با حیوانات آلوده یا خوردن‌شان در شهر ووهان به افراد منتقل شده است.

   

  گسترش و انتشار ویروس کرونا چقدر است

  اولین موارد آلودگی با این ویروس، که شباهت زیادی به ویروس ذات‌الریه دارد، در ووهان چین در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ گزارش شد. از آن زمان تاکنون، این ویروس به کشورهای دیگر ازجمله تایلند، ژاپن، کره، آمریکا، استرالیا، فرانسه و تایوان رسیده است. ۲۵ ژانویه نیز یک مورد احتمالی در تورنتو گزارش شد. به‌گزارش وزارت بهداشت پرتغال، یک مورد بیمار هم در لیسبون (پایتخت این کشور) مشاهده کرده‌اند. این فرد هم به‌تازگی به ووهان چین سفر کرده بود.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  انتشار کرونا به دیگر کشور ها

  مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا، درحال‌حاضر بررسی ۶۰ مورد احتمالی در ۲۲ استان این کشور را آغاز کرده است. تاکنون ۱۱ مورد از این افراد آزمایش‌شان منفی بوده است.هنوز آمار دقیقی از مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس جدید در دست نیست، اما بیمارانی که فوت شده‌اند بیش‌از ۶۰ سال داشته‌اند. بااین‌حال، به‌گزارش واشنگتن‌پست، به‌تازگی یک مرد جوان سالم هم در ووهان درگذشت. این مرگ باعث افزایش نگرانی‌ها در این باره شد که شاید این ویروس خطرناک‌تر از چیزی باشد که فکر می‌کنیم.

   

  علائم  ویروس کرونا 

  بیشتر ویروس‌های کرونا علائم مشابهی در دستگاه‌های تنفسی فوقانی به‌شکل گرفتگی بینی و آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و گاهی تب ایجاد می‌کنند. همچنین ویروس کرونا ممکن است سبب عفونت گوش میانی در کودکان شود. البته در بیشتر موارد نمی‌توانید مطمئن شوید علائم بیماری‌تان از ویروس کروناست یا از ویروس‌های سرماخوردگی دیگری مانند راینو ویروس.

  برای تشخیص این بیماری می‌توانید آزمایش‌هایی ازجمله کشت ترشحات بینی و گلو و نیز آزمایش خون را انجام دهید، اما دلیلی برای این کار وجود ندارد. آزمایش هیچ تغییری در علائم بیماری ـ که معمولا طی چند روز برطرف می‌شوند ـ ایجاد نمی‌کند. بااین‌حال اگر عفونت ناشی از ویروس کرونا به دستگاه تنفسی تحتانی یعنی به نای و ریه‌ها برسد، ممکن است به ذات‌الریه منجر شود. این خطر به‌ویژه در افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری قلبی و یا افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف بیشتر است.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  نشانه های عمومی ویروس کرونا

  دکتر بین کائو (Bin Cao) از بیمارستان «دوستی چین و ژاپن» (China-Japan Friendship)، به‌تازگی در مجله The Lancet مطالعه‌ای منتشر کرده است. به‌باور این پژوهشگر دانشگاه پزشکی کپیتال (Capital Medical University)، علائم ویروس کرونای جدید شباهت زیادی به سارس دارد. این علائم عبارت‌اند از: تب، سرفه و مشکل در تنفس. اما او معتقد است که تفاوت‌های مهمی بین این دو بیماری هست. او می‌گوید:

  این بیماری علائمی مشابه به سارس دارد، اما برخی علائم مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی مانند آب‌ریزش بینی، عطسه، گلودرد و علائم گوارشی مانند اسهال (که ۲۰ تا ۲۵ درصد از بیماران مبتلا به سارس را درگیر می‌کرد) در این افراد دیده نمی‌شود.

  بیشتر ویروس‌های کرونا علائم مشابهی در دستگاه‌های تنفسی فوقانی به‌شکل گرفتگی و آب‌ریزش بینی، سرفه، گلودرد و گاهی تب ایجاد می‌کنند. همچنین ویروس کرونا ممکن است سبب عفونت گوش میانی در کودکان شود.

   

  ویروس کرونا از کجا آمده 

  این ویروس اولین بار در شهر ووهان و در افرادی مشاهده شده است که از یک بازار حیوانات و غذاهای دریایی محلی خرید کرده بودند. بنابراین، مقامات فقط می‌توانستند بگویند که این ویروس احتمالا از حیوان به انسان منتقل شده است. بااین‌حال، در یک مطالعه جدید، محققان توالی ژن‌های این ویروس را به دست آوردند؛ سپس آن را با توالی ژنتیکی بیش از ۲۰۰ مورد ویروس کرونای دیگر (که حیوانات را آلوده می‌کنند) مقایسه کردند. یافته‌های آنها در مجلهٔ ویروس‌شناسی پزشکی (Journal of Medical Virology) منتشر شد و نشان داد که ویروس کرونای ۲۰۱۹-nCoV احتمالا از مارها سرچشمه می‌گیرد.

  در مورد نوع مار، دانشمندان خاطرنشان کردند که دو نوع مار در جنوب‌شرقی چین وجود دارد که این ویروس احتمالا از آنها شیوع یافته است: نوعی مار کریت (many-banded krait) و کبرای چینی

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  نقش حیوانات در انتقال کرونا

  انتقال ویروس کرونا از حیوانات

  برخی از ویروس‌ها می‌توانند به انسان منتقل شوند؛ ویروس کرونا هم یکی از آنهاست. دانشمندان در مطالعه‌ای در مجلهٔ پزشکی ویروس‌شناسی، مار را به‌عنوان میزبان احتمالی این ویروس معرفی کردند. آنان دریافتند که تغییر در یکی از پروتئین‌های ویروسی کرونای جدید، امکان شناسایی و اتصال به گیرنده‌های سلول‌های میزبان خاصی را برای این ویروس فراهم می‌کند. این قابلیت گام مهمی برای ورود به سلول‌هاست. به‌عقیدۀ این پژوهشگران، تغییر در این پروتئین خاص ممکن است به انتقال این ویروس به انسان کمک کند.

   

  شایعات خطرناک تر ازخود  کرونا

  مهم‌ترین مساله درمورد اخباری که از ویروس کرونا دست به دست می‌شود این است که به شایعات گوش نکنیم. اخباری که صرفا از زبان متخصصان و پزشکان نقل می‌شوند قابل اعتماد و اعتنا هستند و هرچه که غیر از این باشد، قابل اعتنا نیست.

  واقعیت این است که ویروس کرونا افراد سالم و سرحال را که هیچ بیماری زمینه‌ای خاصی ندارند، اذیت نخواهد کرد. ویروس کرونا برای چند گروه محدود خطرناک است که به صورت خلاصه در ادامه بیان می‌شوند:

  افراد پیر و سالخورده. افرادی که بیماری زمینه‌ای خاصی مانند فشار خون و دیابت دارند. بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی و ریوی مانند آسم.
  کسانی که به هردلیلی سیستم ایمنی‌ بدن‌شان دچار نقص است؛ یا داروهای سرکوب کننده ایمنی دریافت می‌کنند. بیماران خاص.

  ویروس کرونا برای شما خطرناک نخواهد بود اگر:در سنین جوانی هستید. بیماری خاصی ندارید. کودکان زیر ده سال کم‌ خطرترین گروه در بیماری کرونا به حساب می‌آیند.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  روش های منتقل شدن ویروس کرونا

  انتقال ویروس کرونا 

  هوا به‌دلیل پخش ذرات ویروسی ناشی از سرفه یا عطسه

  تماس نزدیک با فرد آلوده لمس‌کردن سر و صورت فرد آلوده یا دست‌دادن با او

  لمس سطح یا شیئی که ذرات ویروسی روی آن وجود دارند این ذرات روی دست‌ها می‌نشینند و قبل از شستن دست‌ها با دست‌زدن به دهان، بینی یا چشم‌ها وارد بدن می‌شوند

  به‌ندرت، آلودگی با مدفوع.

   

  مقایسه کرونا با سارس و مرس

  مرس و سارس هر دو به‌دلیل علائم شدیدی شهرت داشتند که در افراد ایجاد می‌کردند. هنوز مشخص نیست که چطور باید شدت علائم ویروس کرونای جدید را با آنها مقایسه کنیم، زیرا در برخی بیماران با علائم شدید و مرگ همراه بوده و در برخی دیگر فقط نشانه‌های خفیفی مشاهده شده است. هر سه ویروس ازطریق تماس نزدیک با فرد آلوده بین افراد منتشر می‌شوند.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  برای پیشگیری از ویروس کرونا چه کنیم

   پیشگیری و درمان کرونا

  باتوجه‌به مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها، درمان خاصی برای بیماری ناشی از ویروس کرونا وجود ندارد و بیشتر افراد با مراقبت‌های ویژه مخصوصا استراحت و دارو (برای رفع علائم) بهبود می‌یابند. بااین‌حال اگر نگران هستید یا علائم شدیدی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید (این فقط مختص ویروس کرونا نیست و درباره همه بیماری های ویروسی صدق می‌کند).

  هیچ واکسنی برای ویروس کرونا وجود ندارد، اما محققان انستیتو ملی بهداشت آمریکا گفته‌اند که در مراحل اولیهٔ تولید یک واکسن هستند. علاوه‌براین، شرکت دارویی رگنرون (Regeneron) اعلام کرد که در مراحل اولیهٔ یافتن درمانی برای بیماری‌های ناشی از این ویروس هستند.

  برای جلوگیری از آلودگی به ویروس کرونا، همان کارهایی را باید انجام دهید که برای پیشگیری از سرماخوردگی انجام می‌دهید:

  • دست‌هایتان را چندبار در روز با آب گرم و صابون یا با ضدعفونی‌کنندهٔ الکلی بشویید؛
  • دست‌ها و انگشت‌هایتان را به چشم‌ها، بینی و دهان‌تان نزنید؛
  • فاصله‌تان را از افراد احتمالا آلوده حفظ کنید.
  • درصورتی‌که آلوده شدید، برای درمان به همان روشی عمل کنید که برای سرماخوردگی انجام می‌دهید:
  • به اندازه کافی استراحت کنید.
  • مایعات زیاد بنوشید.
  • برای گلودرد و تب می‌توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. فراموش نکنید که به کودکان یا نوجوانان زیر ۱۹ سال آسپرین ندهید. به‌جای آن از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
  • بخوردادن با آب داغ یا استفاده از دستگاه بخور می‌تواند به تسکین گلودرد و خراشیدگی آن کمک کند.
  • اگر شرایط حاد بود، حتما به پزشک مراجعه کنید.
  • برای پیشگیری از آلودگی به ویروس کرونا، باید همان کارهایی را انجام دهید که برای پیشگیری از سرماخوردگی انجام می‌دهید.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  دست های خود را بیشتر با آب و صابون بشویید

   روش صحیح شستن کامل دست‌ها 

  ۱٫ شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید

  ۲٫ تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید

  ۳٫ تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دستها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها

  ۴٫ دست‌ها را کاملاً با آب بشویید

  ۵٫ دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید

  ۶٫ دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی.

  ۷٫ اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ الکل استفاده کنید. اگر دستان‌تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتماً با آب و صابون بشویید.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  آیا ماسک در پیشگیری از کرونا نقش دارد

  آیا باید از ماسک ستفاده کنم 

  چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست.

  درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.

  استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد.

   

  تاثیر کرونا بر روی کودکان

  این ویروس جدید است و ما هنوز نمی‌دانیم که چه تأثیری بر کودکان یا زنان باردار خواهد گذاشت. می‌دانیم که امکان دارد افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند، اما تاکنون موارد نسبتاً کمی از کرونا در بین کودکان گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است، و تاکنون بیشتر موارد منجر به مرگ در میان افراد پیرتر با بیماری‌های زمینه‌ای دیده شده است.

   

  اگر کودکم نشانه های کرونا داشت چه کار کنم

  حتماً درمان پزشکی را شروع کنید، ولی به خاطر داشته باشید که اکنون در نیمکره شمالی فصل آنفولانزا است و علائم COVID-19 از قبیل سرفه یا تب می‌تواند مشابه علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد.

  رعایت نکات بهداشتی دست‌ها (شستشوی مرتب دست‌ها) و بهداشت تنفسی را ادامه دهید و واکسیناسیون کودکان خود را به موقع انجام دهید تا کودک‌تان درمقابل سایر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا در امان باشد.در مورد سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنلفولانزا، اگر خودتان یا کودکتان علائمی دارد، از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید که از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی)خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  کودکان شیرخوار و ویروس کرونا

  مادر آلوده و شیر دادن به نوزاد شیرخوار

  تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی چون تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل‌هایی که پزشک یا کارمند بهداشت می‌دهند را رعایت کنند. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت کلیه راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.

  درمورد مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مشکلی ندارد، مشروط بر این که به هنگام در آغوش گرفتن کودک و نزدیک بودن به کودک (ازجمله هنگام شیردهی) ماسک بزنند، دست‌ها را قبل و بعد تماس با کودک (ازجمله هنگام شیردهی) بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند – همانند همه مواردی که وقتی کسی مشکوک به کرونا و یا بیماریش تأیید شده باشد در تعامل با دیگران از جمله با کودکان بایستی انجام دهد.اگر مادر به شدت بیمار باشد، بایستی وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز و/یا قاشق تشویق کرد، و در تمامی این مراحل همان روش‌های جلوگیری از عفونت فوق‌الذکر را نیز رعایت نماید.

   

  محافظت از خودمان و دیگران

  از تماس با افراد بیمار خودداری کنید. به‌هیچ‌وجه حیوانات مرده یا زنده را در بازارهای این شهر نخرید یا محصولات غذایی آنها ازجمله گوشت پخته‌نشده را مصرف نکنید.

  به‌طورکلی، برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های همه‌گیر مانند کرونا، دست‌هایتان را چندین بار در روز به‌مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر مبتلا شدید، برای آلوده‌نکردن دیگران، محل خواب یا حتی‌الامکان محل زندگی‌تان را تا بهبودی کامل جدا کنید. اما اگر شرایطش را ندارید، از ماسک برای پوشاندن دهان و بینی‌تان استفاده کنید. همچنین، در هنگام سرفه یا عطسه، دهانتان را با دست بپوشانید و سپس بلافاصله دست‌هایتان را بشویید.

  ویروس کرونا چیست، راه های پیشگیری از کرونا

  در مسافرت برای جلو گیری از کرونا چه کنیم

  چطور از کرونا در سفر جلوگیری کنیم؟

  اولین و مهم‌ترین توصیه بهداشتی این است که دستان‌تان را مرتب با آب و صابون بشویید و ضدعفونی کنید. اگر به مواد شوینده دسترسی ندارید یا از بهداشتی مواد شوینده بین جاده‌ای اطمینان ندارید حتما با ژل ضدعفونی کننده و یا الکل، دستتان را ضدعفونی کنید. پد الکلی، ژل ضدعفونی کننده و دستمال مرطوب از اوجب واجبات در سفر است. یادتان نرود که حتما با خودتان داشته باشید.

  سعی کنید در مکان‌های عمومی و شلوغ تردد نکنید. فاصله خودتان را با دیگران حفظ کنید و اگر دیدید کسی به علایم سرماخوردگی یا کرونا مبتلا بود حتما حتما حداقل یک متر از او فاصه بگیرید.به اشیایی که در مکان‌های عمومی وجود دارند دست نزنید. میله اتوبوس، صندلی وسایل نقلیه عمومی، در و دیوار و هرچیزی که احتمال می‌دهید پتانسیل آلودگی داشته باشد جزو این لیست به حساب می‌آید.

  حتی اشیا و وسایل خودروی شخصی‌تان را هم روزی چندبار ضدعفونی و استریل کنید. سعی کنید دستکش یک‌بار مصرف همراهتان باشد تا در مواقع لازم از آن استفاده کنید.

  یک توصیه مهم! همراه خودتان موادغذایی خشک و غذای خانگی به همراه داشته باشید تا مجبور نشوید که برای غذاخوردن در رستوران‌های بین راهی توقف کنید. اگر مجبور شدید که به هر دلیلی از رستوران‌های بین راهی غذا تهیه کنید، حتما از سلامت و پاکیزگی رستوران مطمئن شوید.

  به‌هیچ وجه وقتی دستتان ضدعفونی نشده است، آن را به چشم‌ها، دهان یا بینی‌تان نزنید.انتقال اصلی ویروس کرونا از راه مخاط‌های داخلی بدن و قطرات تنفسی است. پس اگر سرفه یا عطسه می‌کنید، قسمت داخلی آرنج‌تان را جلوی دهانتان بگیرید و حتما از کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند فاصله بگیرید.

  به حیوانات دست نزنید. چه اهلی و چه وحشی.فرآورده‌های گوشتی و تخم‌مرغ را خوب و کامل بپزید. سعی کنید مواد غذایی مورد نیازتان را از فروشگاه‌های معتبر و مورد اطمینان تهیه کنید.حتما آب آشامیدنی تصفیه شده همراه خودتان داشته باشید و یا از آبهای آشامیدنی پلمپ استفاده کنید.میوه‌ها و سبزیجات را به خوبی ضدعفونی کنید.

   

  سخن پایانی 

  به نظر می رسد که ویروس کرونا در حال گسترش به دیگر کشور هاست و می بایست برای جلو گیری از مبتلا شدن به این ویروس هر چه بیشتر به  بهداشت شخصی اهمیت داد ،دست ها را مکررا با آب و صابون شست و حتی الامکان از تردد در محیط های شلوغ و پر ازدهام جلو گیری کرد. تا موج شیوع این ویروس فروکش کند.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز