• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ | کد خبر : 31889
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  نویسنده‌ای که در سکوت زیست و در سکوت رفت
  غلامحسین فرنود در آخرین روزهای سال درگذشت
  دیبا:”غلامحسین فرنود” نویسنده و مترجم پیشکسوت تبریزی، هم‌نسل صمد بهرنگی، غلامحسین ساعدی و رضا براهنی صبح امروز ۲۵ اسفند ۹۸ در سکوت خبری دار فانی را وداع گفت.

  به گزارش اختصاصی دیبا خبر، غلامحسین فرنود در طول زندگی خود به ترجمه آثاری از قبیل انقلاب فرهنگی در کوبا، قضیه سنجاق ها، ابر دلباخته، نژاد پرستی و جهان خواری و زندگی نامه تی‌اس‌الیوت را در کارنامه کاری خود دارد.

  کتاب‌های در بساط نکته‌دانان  و موغامات آذربایجان از جمله آثار مطرح این نویسنده است، هم چنین وی مقالاتی تحت عنوان معلم مردم و کوتاه و بلند (برای محمد قاضی ممقانی) را به تحریر درآورده است.

  اطلاعات دقیقی در رابطه با زندگی‌نامه این نویسنده مطرح که برخی از آثار خود را با نام مستعار “علی سیاه پوش” به چاپ رسانده در اختیار نیست، گویا فرنود در سکوتی خود خواسته فرو رفته بود، تا علیرغم توانایی‌هایش کمتر دیده شود.

  به قول مرحوم آرش آزاد، طنزپرداز معروف تبریزی “غلامحسین فرنود در بستری از دوران شکوفایی فرهنگی ایران ـ آذربایجان بالیده و به نسلی از روشنفکران و تحصیل‌کرد‌گان و هنرمندانی از جمله صمد بهرنگی و غلامحسین ساعدی و رضا براهنی و… تعلق داشته است که اعتقاد راسخ به توان فرهنگ بومی برای بازتولید فرهنگ ملی خویش داشتند و به شناخت جهان پیرامون این فرهنگ اهمیت ویژه‌ای می‌دادند؛ نسلی که هم و غم خویش را معطوف به گشودن دریچه‌هایی به جهان بیرون از این فرهنگ می‌کردند. نسل فرنود ویژگی‌هایی داشت که متأسفانه پس از آنان تکرار نشده است. صراحت در بیان دیدگاه و صداقت در ارائه‌ آن، جایگاهی به آنان داده که ایشان را از نسل پس از خود جدا کرده است. فرنود به باور خیلی‌ها زنده نگه‌دارنده و صد البته رونق‌دهنده‌ آن راه پرنشاط و خلاق بوده است. راز لذت‌بخش بودن هم‌نشینی و هم‌نفسی با فرنود هم، به اعتقاد من، همین است؛ چرا که ادبیات و هنر گریزگاهی است امن تا غلامحسین فرنودها مراقبش هستند”.

  ساناز شهابی

   

  استفاده از مطلب با ذکر منبع “دیبا خبر” بلامانع است.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز