• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ | کد خبر : 30407
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  بهداشت روان جامعه در گرو عملکرد مسئولان
  دیبا: یک روانپزشک سطح بهداشت روان جامعه را تا حدود زیادی در گرو عملکرد مسئولان دانست و بر ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی همچون نحوه کنترل خشم و مدیریت استرس در سطح جامعه تاکید کرد.

  به گزارش دیبا خبر، دکتر مصطفی حمدیه متخصص اعصاب و روان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بمباران و هجمه اخبار منفی سلامت روان افراد جامعه را تهدید می‌کند، اظهار کرد: همه انسان‌ها در طول زندگی خود در معرض استرس‌های مختلفی همچون عوامل فشارزای اجتماعی، اقتصادی، مرگ عزیزان، مشکلات عاطفی و همچنین استرس ناشی از اتفاقات طبیعی مانند سیل و زلزله قرار می‌گیرند.

  وی “پیش‌بینی استرس و عوامل فشارزای روانی” و “توان مدیریت و دخالت در مساله” را دو فاکتور تاثیرگذار در کنترل استرس ایجاد شده دانست و گفت: پیش‌بینی وقایع به آرامش و مدیریت شرایط و نگرانی‌ها کمک زیادی می‌کند، چراکه از این طریق می‌توان برای موضوع برنامه‌ریزی کرده و با آمادگی بیشتری به آن ورود کرد.

  وی با اشاره به حوادث اخیر همچون حادثه هواپیمای اوکراینی، سیل و … و درهم آمیختن اخبار و استرس‌های منفی با مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه، اظهار کرد: این شرایط در کنار مشکلات اقتصادی، فشار و استرس بالایی به افراد جامعه وارد کرده که همزمانی آن تاثیرشان بر سلامت روان افراد را دو چندان کرده است.

  وی با بیان اینکه جامعه در زیر بار اخبار منفی فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی له شده است، گفت: تحمل این شرایط به خصوص برای افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای اعصاب و روان دشوارتر است.

  این متخصص اعصاب و روان سطح بهداشت روان جامعه را تا حدود زیادی در گرو عملکرد مسئولان دانست و گفت: مسئولان باید به گونه ای عمل کنند که استرس‌های ایجاد شده برای افراد جامعه قابل فهم و پیش‌بینی باشد، زمانیکه وقایع ناخوشایند در یک مدت زمان کوتاه رخ می دهد، جمع کردن و مدیریت آن بسیار سخت و دشوار بوده و فشار بالایی بر سلامت روان افراد جامعه وارد می‌کند.

  به گفته این استاد دانشگاه، مسئولان و مدیران باید به گونه‌ای برنامه ریزی و عمل کنند که بتوان از بروز ناگهانی مسایل پیشگیری کرده و در موارد غیرقابل پیش بینی نیز به گونه‌ای عمل کنیم که فشار حداقلی بر مردم وارد شود. به عنوان نمونه در موضوع بنزین می‌شد شرایط را مدیریت بهتری کرد تا با اعلام ناگهانی مساله و اطلاع رسانی ناقص منجر به بحران نشود.

  این روانپزشک تاکید کرد: باید با مدیریت صحیح شرایط، از قبل زمینه و بستر مناسب را فراهم کنیم تا مردم تحت فشارهای بالای اقتصادی و اجتماعی قرار نگیرند و به تبع آن بهداشت سلامت روان افراد نیز حفظ شود.

  این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی همچون نحوه کنترل خشم و مدیریت استرس در سطح جامعه، اظهار کرد: در زمان بحران و یا شرایط بد اقتصادی باید به صورت شفاف مسایل را با مردم در میان گذاشت زیرا خود مساله اطلاع‌رسانی، زمینه پیش‌بینی و کنترل شرایط را مهیا می‌کند.

  وی فشار و استرس بالا در جامعه را بسیار مضر دانست و گفت: این شرایط در عملکرد و زندگی روزمره مردم تاثیرگذار بوده و خشم و عصبانیت، بی‌انگیزه بودن، راندمان کاری پایین و عملکرد نامطلوب برخی از تبعات آن در سطح جامعه است.

  دکتر حمدیه در خاتمه با تاکید مجدد بر ضرورت توجه مسئولین به برنامه‌ریزی اصولی و پیش‌بینی موضوعات مختلف، عنوان کرد: البته خود مردم نیز می‌توانند با یادگیری اصول و مهارت‌های کنترل خشم و استرس تا حدی فضا را مدیریت کرده و به گذر از این شرایط استرس‌زا از نقطه نظر سلامت روان کمک کنند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز