• تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | کد خبر : 28801
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  اختصاصی/
  “فقر” نخستین الفبای فارسی برای دانش‌آموزان کم‌بضاعت
  دیبا: ماجرای پیش‌دبستانی‌ها و شهریه‌های چند میلیونی‌شان چند سالی است که دغدغه والدینی شده است که توان مالی پرداخت آن را ندارند، گرچه گذراندن این مقطع اجباری نیست اما در عمل تبدیل به یک اجبار شده است

  به گزارش دیبا خبر، متخصصان علوم تربیتی اظهار می‌کنند، آموزش پیش از دبستان نقش تعیین کننده‌ای در سرنوشت کودکان در آینده دارد و هرگونه کمبودی در این حوزه می‌تواند به شکاف‌های عظیم در زندگی آن‌ها منجر شود و همین معضل، زمانی حالت بحرانی به خود می‌گیرد که مخاطبان این سیستم آموزشی در مناطقی زندگی کنند که زبان مادری‌شان، زبان فارسی نیست و قطعا افت تحصیلی این کودکان، شدیدتر بوده و در یادگیری بسیاری از مفاهیم با مشکلات جدی مواجه خواهند شد. اما در این میان بعضی‌ها هستند که خود را به خواب غفلت نزده‌اند و تمام همت خود را به کار بسته‌اند تا پیامدهای منفی تصمیم‌های برخی افراد ناآگاه و خوش‌خیال را به حدأقل برسانند.

  سعید جلالی نمونه‌ای از این افراد است که سابقه درخشانی در انجام دادن کارهای خیر دارد و در کنار تمام دغدغه‌های خود این بار احساس کرده است، باید بخشی از انرژی‌اش را صرف تحصیل کودکانی کند که به دلیل مشکلات مالی خانواده‌هایشان از تحصیل در مقطع پیش دبستانی باز مانده‌اند. وی چند ماهی است که به فکر تأسیس مرکز پیش دبستانی برای کودکان فقیر و به خصوص بی‌سرپرست افتاده است.

  وی، هدف خود از دعوت از افراد مختلف برای تشکیل این انجمن را در یک جمله خلاصه می‌کند:” تبدیل حرکت‌های فردی به نهادسازی”.

  جلالی،حمایت از بچه‌ها برای گذراندن مقطع پیش‌دبستانی را مؤثرترین و ماندگارترین فعالیت خود در کارهای خیر عنوان می‌کند، چرا که بر این باور است که اگر در این سنین روی آینده کودکان کار نشود، باید منتظر بحرانی بزرگ باشیم، بحران خاموش!

  جلالی می‌گوید: من از شروع این کار منتظر نبودم تا افراد نیازمند برای ثبت‌نام فرزندشان به من مراجعه کنند، برای همین خودم پا پیش گذاشتم و آمار کودکان بی‌سرپرست، بدسرپرست و در حالت کلی نیازمند را از مؤسسات خیریه فعال استان جمع آوری کردم تا بتوانم کودکان زیادی را با همکاری آموزش و پرورش ناحیه یک تبریز ثبت‌نام کنم. یکی از مدارس بزرگ واقع در یکی از مناطق محروم تبریز را با همکاری آموزش و پرورش ناحیه یک تبریز برای این کار در نظر گرفته‌ام و در حال نوسازی مدرسه هستم و با توکل به خدا در نظر دارم برای سال جاری آماده کنم.

  باید اعتراف کرد؛ کاری که آقای جلالی و امثال او انجام می‌دهند، در راستای کاهش سیاست‌های نادرست مسئولان مربوطه است. بی‌توجهی مسئولان وزارت آموزش و پرورش به این دغدغه اساسی در حالی بیشتر خودنمایی می‌کند که تحصیل در مقطع پیش دبستانی به دلیل اهمیت و اثرگذاری آن در روحیه کودکان در بسیاری از کشورهای پیشرفته رایگان است، بی‌تردید اگر در خصوص بسیاری از بزه‌های اجتماعی تحقیق صورت گیرد، متوجه خواهیم شد که تفکر بزه در دوران کودکی در فرد شکل می‌گیرد و با بزرگتر شدن شکل بزه تغییر می‌کند.

  گزارش از پریسا امامی

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز