• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ | کد خبر : 26221
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  عوارض جدی عدم درمان زردی نوزادان
  دیبا: یک کارشناس مامایی گفت: زردی مشکلی است که در یک سوم نوزادان رخ می‌دهد و در بیشتر موارد بدون درمان بهبود می‌یابد و عارضه‌ای بر جای نمی‌گذارد.

  به گزارش دیبا خبر ، فرشته درایتی، اظهار کرد: زردی مشکلی است که در یک سوم نوزادان رخ می‌دهد و در بیشتر موارد بدون درمان بهبود می‌یابد و عارضه‌ای بر جای نمی‌گذارد.

  وی افزود: گلبول‌های قرمز خون نوزاد، اندکی پس از تولد شروع به تجزیه شدن می‌کنند و این تجزیه موجب ایجاد رنگدانه‌ای به نام بیلی روبین در خون می‌شود.
  این کارشناس مامایی بیان کرد: کبد نوزاد، تا حدود یک هفتگی توانایی تجزیه بیلی روبین را ندارد و به علت عدم تکامل ریه و عدم توانایی در جذب و دفع بیلی روبین، این رنگدانه در خون می‌ماند و رنگ پوست را زرد می‌سازد.
  درایتی ادامه داد: چنانچه میزان بیلی روبین بالاتر از حد بوده و بدون درمان باقی بماند، بیلی روبین وارد مغز شده و باعث وارد آمدن آسیب‌های جدی به مغز می‌شود.
  وی تصریح کرد: حد خطرناک بودن زردی در نوزاد بستگی به سن، وزن، نارس یا به‌موقع دنیا آمدن او دارد که بررسی و درمان‌های اولیه و زود هنگام زردی نوزادان می‌تواند از بروز این عوارض جدی جلوگیری کند.
  این کارشناس مامایی یادآور شد: رایج‌ترین درمان، گذاشتن نوزاد زیرچراغ‌های مخصوص(فتوتراپی) است که باعث تغییرساختار مولکول‌های بیلی روبین می‌شود، به گونه‌ای که می‌توانند در ادرار و مدفوع دفع شوند.
  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز