• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ | کد خبر : 220
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  فضای مجازی؛ فرصت ها و تهدیدها
  انگار تمامی ندارد تعصب ما روی همه چیز. گویی معیار تمام ارزش ها و درست و نادرست ها ماییم و بس! گویا تعدادی از انسان ها آفریده شده اند تا در مقابل تمام پدیده های جدید، جبهه بگیرند و جو سازی کنند.

  به گزارش دیبا خبر، دوران کودکی ما بدون موبایل سپری شد، چون آن زمان موبایل هنوز وارد بازار ایران نشده بود، برای همین هم تا مدت ها بعد از ورود تلفن های همراه به ایران، اکثر ما به جنگ آن رفتیم، تازه داشتیم با موبایل کنار می آمدیم که قابلیت بلوتوث به گوشی های موبایل اضافه شد. اما بلوتوث هم برای نسل جدید و هم برای نسل قدیم عادی شد، هم بزرگترها از حساسیت شان کاسته اند و هم جوانان استفاده های نادرست و گاها غیر اخلاقی شان را از این تکنولوژی کم کرده اند اما اصل قضیه همچنان پابرجاست. تا تکنولوژی جدیدی وارد بازار می شود، بزرگترها در مقابل آن جبهه می گیرند و نسل جدید بی توجه به اصول صحیح استفاده از آن به استقبال تکنولوژی می روند. فرقی هم نمی کند فیس بوک باشد یا توئیتر یا تانگو یا وایبر و واتس آپ، تلگرام، اینستاگرام و… هر دو طرف اختلاف آنقدر افراط و تفریط می کنند که اصل موضوع نادیده گرفته می شود. حالا چند سالی می شود که تب استفاده از شبکه های اجتماعی در کشور ما اوج گرفته است. یک طرف افرادی هستند که به کل این شبکه ها را مرکز یا عامل فساد و تباهی خانواده ها می دانند و در طرف دیگر گروهی هستند که آن را صرفا منبعی برای سرگرمی و تبادل اطلاعات می دانند. اما حقیقت این است که تکنولوژی به خودی خود نه خوب است و نه بد، بلکه بستگی به نحوه برخورد و استفاده ما دارد. به عبارتی هم می تواند باعث نشاط شود و هم عامل ناراحتی.

  شبکه های اجتماعی، یکی از پرطرفدارین رسانه ها هستند که مخاطبان بسیاری، به خصوص از قشر جوان دارند. ظاهر این شبکه ها جمع گراست، اما سبب فردگرایی افراد می شود. اینترنت به افراد هویتی نامعلوم می بخشد، نظارتی، هم چون نظارت دنیای واقعی هم بر آن حاکم نیست و همین خود، باعث می شود که افراد دچار نوعی آزادی روابط شوند. ارتباطی که به دلیل نبود هیچ قانون خاص و هیچ نیروی کنترل کننده ای شکل و هویت تازه ای به خود می گیرد؛ این روابط در شبکه های مجازی به سادگی رخ می هد و رفته رفته بر سبک روابط افراد تأثیری منفی خواهد گذاشت.به هر حال باید قبول کنیم که هر پدیده اجتماعی می تواند دارای پیامدهای مثبت و منفی فراوانی باشد و در حقیقت این ما هستیم که می توانیم با مدیریت صحیح و عدم افراط و تفریط در برخورد با مسائل و بالاخص تکنولوژی ها، از امکانات آن ها بهره ببریم و در عین حال آسیب نبینیم.

  گزارش از پریسا امامی

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز