• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ | کد خبر : 21218
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تاثیر ته‌ سیگار بر رشد گیاهان
  دیبا: کارشناسان در مطالعه‌ای تاکید کردند که ته‌مانده‌های سیگار خسارت‌های شدیدی به محیط زیست وارد می‌کنند.

  تاثیر ته‌ سیگار بر رشد گیاهان

   

  به گزارش دیبا خبر، محققان با بررسی تاثیر ته‌مانده‌های سیگار بر رشد گیاهان اظهار داشتند: ته‌مانده‌های سیگار آسیب‌های شدیدی به محیط زیست وارد می کند.

  ته‌مانده‌های سیگار فراگیرترین شکل آلودگی پلاستیکی روی زمین هستند و هر ساله چنیدن میلیارد ته‌مانده سیگار دور انداخته می‌شود. اکنون، بررسی‌های جدید حاکی از تاثیرات مخرب این پسماند برای سلامت گونه‌های گیاهی است.

  فیلترهای سیگار معمولا از فیبر سلولز استات نوعی زیست پلاستیک تولید می‌شوند که تجزیه آن‌ها چندین دهه طول می‌کشد. وجود ته‌مانده‌های سیگار در خاک روند رشد جوانه و طول ساقه گیاه شبدر را به ترتیب ۲۷ و ۲۸ درصد کاهش می‌دهد.

  همچنین به گفته محققان انگلیسی ته‌مانده‌های سیگار وزن ریشه گیاه را حدود ۵۷ درصد کاهش می‌دهند.

  در این بررسی محققان انگلیسی به نمونه‌گیری از مناطقی در شهر کمبریج پرداخته و متوجه محل‌هایی شدند که به ازای هر متر مربع ۱۲۸ ته‌مانده سیگار وجود دارد.

  به نوشته روزنامه ایندیپندنت، یکی از محققان ارشد این مطالعه گفت: به رغم مشاهده ته‌مانده‌های سیگار در خیابان‌ها و پارک‌های تمامی شهرهای جهان، این بررسی اولین موردی است که نشان‌دهنده تاثیر ته‌مانده‌های سیگار بر گیاهان است. در این بررسی مشخص شد این گونه زباله تاثیر مخربی بر فرآیند جوانه‌ زدن، طول ساقه گیاه شبدر دارد و وزن ریشه را به نصف کاهش می‌دهد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز