• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ | کد خبر : 17195
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  مدیرکل نظارت بر غذای وزارت بهداشت :
  آجیل های فله ای خطر آلودگی انگلی و میکروبی دارند
  دیبا: مدیرکل نظارت بر غذای وزارت بهداشت گفت: آجیل های فله ای مورد تایید وزارت بهداشت نیستند، برخی از آنها در فرایند تولید دچار آلودگی میکروبی، قارچی، شیمیایی یا انگلی می شوند. تا زمانی که مردم از این آجیل ها مصرف می کنند، تولیدکنندگان به خود زحمت بسته بندی نمی دهند.

  آجیل های فله ای خطر آلودگی انگلی و میکروبی دارند

   

  به گزارش دیبا خبر به نقل از ایرنا، وحید مفید افزود: برخی آجیل هایی که فرآوری می شوند هنگامی که برای خوش طعم شدن به آنها زردچوبه یا ادویه اضافه می شود یا هنگامی که آنها را ترش مزه می کنند، دچار آلودگی می شوند.
  وی اضافه کرد: برخی افراد برای رنگ کردن و ترش مزه کردن آجیل ها به آنها مواد افزودنی غیرمجاز اضافه می کنند که مخاطراتی برای سلامت جامعه به همراه دارد.
  وی ادامه داد: گاهی نیز این آجیل ها در مکان های نامناسب تولید یا نگهداری می شوند که موجب بروز آلودگی های انگلی در این آجیل ها می شود.
  مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: با توجه به اینکه مردم آجیل ها را در خانه بدون فرآیند مستقیمی مصرف می کنند بنابراین توصیه می شود که مردم از آجیل های دارای پروانه ساخت و مجوز بهداشت استفاده کنند.
  مفید به مردم توصیه کرد به هیچوجه از آجیل های فله ای و آجیل های عرضه شده از سوی دستفروشان استفاده نکنند و گفت: این گونه آجیل ها آلوده به انگل، میکروب، مایکوتوکسین و دیگر آلودگی های قارچی و شیمیایی هستند.

  مدیر کل نظارت بر مواد غذایی سازمان غذا و دارو گفت: تا هنگامی که مردم بدون حساسیت، آجیل های فله ای خریداری می کنند، تولیدکنندگان به خود زحمت بسته بندی آجیل ها را نمی دهند و آنها را بدون کنترل روانه بازار می کنند.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون سازمان غذا و دارو با اصناف برای عرضه بسته بندی آجیل ها مذاکراتی داشته است، گفت: با صنف فروشندگان مذاکراتی نداشتیم اما برخی واحدهای تولیدکننده برای عرضه آجیل، پروانه گرفته اند که مخاطرات آجیل های آنها تحت کنترل زیاد است.
  وی از تعداد واحدهای تولیدکننده آجیل و اینکه آیا تولیدات بهداشتی آنها تکافوی نیاز مردم را می دهد اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: اگر مردم درخواست آجیل بهداشتی و بسته بندی داشته باشند طبعا تعداد واحدهای تولیدی نیز در این زمینه افزایش خواهد یافت.

  مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوال دیگری درباره الزامات تولیدکنندگان میوه های بسته بندی برای همایش ها و مراسم نیز گفت: تولیدکنندگان میوه های بسته بندی برای همایش ها و مراسم باید از این سازمان مجوز دریافت کنند اما تاکنون واحدی برای دریافت این مجوز به سازمان غذا و دارو مراجعه نکرده است.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز