• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ | کد خبر : 17063
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی:
  سطح خوشحالی با میزان آلودگی هوا در ارتباط است
  دیبا: پژوهشگران دانشگاه “ام.آی.تی” در بررسی جدیدی دریافتند که سطح خوشحالی مردم با میزان آلودگی شهر آنها، ارتباط مستقیم دارد.

   سطح خوشحالی با میزان آلودگی هوا در ارتباط است

   

  به گزارش دیبا خبر به نقل از ام.آی.تی نیوز، چین برای سال‌های بسیاری با مشکل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ دست و پنجه نرم کرده است. پژوهش جدیدی که در “دانشگاه هنگ کنگ”(HKU) انجام شده، نشان می‌دهد آلودگی هوا در این کشور، آمار مرگ و میر را به ۱٫۱ میلیون در سال می‌رساند و ۳۸ میلیارد هزینه در پی دارد.

  اکنون پژوهشگران دانشگاه “ام.آی.تی”(MIT) دریافته‌اند که آلودگی در شهرهای چین، با سطح پایین خوشحالی جمعیت شهرها در ارتباط است.

  به رغم رشد هشت درصدی اقتصاد چین، سطح رضایت جمعیت ساکن شهرها به حد انتظار نرسیده است. آلودگی هوا در کنار کافی نبودن سرویس‌های حمل و نقل عمومی، افزایش قیمت مسکن و نگرانی در مورد سلامت مواد غذایی، تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی در نواحی شهری دارد.

  پژوهش‌های پیشین نشان داده بودند که آلودگی هوا، به سلامت، عملکرد شناختی، خلاقیت در کار و نتایج تحصیلی آسیب می‌رساند اما این پژوهش جدید نشان می‌دهد که نقش آلودگی هوا، بیش از حد تصور است و زندگی و رفتار اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  بسیاری از افراد برای دوری از آلودگی هوا، به شهرهای تمیزتر نقل مکان می‌کنند، تجهیزاتی مانند ماسک و تصفیه‌کننده‌های هوا را به کار می‌برند و یا زمان کمتری را بیرون از منزل می‌گذرانند.

  “سیکی ژنگ”(Siqi Zheng)، سرپرست این پژوهش گفت: آلودگی هوا، ضررهای بسیاری برای سلامتی دارد. افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند، به ناراحتی روحی دچار می‌شوند و شاید تصمیمات نامعقولی بگیرند. احتمال بروز رفتارهای مضر و خطرناک در روزهای آلوده، بیشتر است و این می‌تواند نتیجه افسردگی و اضطراب کوتاه‌مدت باشد. به همین دلیل، ما تصمیم گرفتیم اثر آلودگی هوا را بر زندگی روزمره ساکنان شهرهای بزرگ بررسی کنیم.

  در گذشته، سطح خوشحالی معمولا با استفاده از پرسش‌نامه بررسی می‌شد اما این نوع بررسی‌ها فقط یک تصویر کلی از موضوع مورد نظر ارائه می‌دهند زیرا پاسخ‌های مردم معمولا تصویری کلی از سلامت آنها ارائه می‌دهند.

  ژنگ افزود: رسانه‌های اجتماعی، امکان بررسی سطح خوشحالی افراد را در زمان واقعی فراهم می‌کنند و داده‌های بسیاری را در مورد شهرهای متفاوت ارائه می‌دهند.

  پژوهشگران در این پروژه، از اطلاعات مربوط به ساکنان نواحی شهری استفاده کردند و تاثیر آلودگی هوا را بر نحوه تغییر رفتار مردم در ۱۴۴ شهر چین مورد بررسی قرار دادند. آنها برای سنجش سطح روزانه خوشحالی، نوعی الگوریتم یادگیری ماشینی را به کار بردند و توئیت‌های ۲۱۰ میلیون نفر را در بازه زمانی ماه مارس تا نوامبر تحلیل کردند. بررسی هر توئیت، با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشینی صورت گرفت و سپس، سطح خوشحالی از عدد صفر تا ۱۰۰ مشخص شد.

  پژوهشگران در این بررسی، ارتباطی منفی میان آلودگی و سطح خوشحالی یافتند. به علاوه، مشخص شد که زنان بیش از مردان، نسبت به آلودگی هوا حساس هستند.

  این گروه پژوهشی با بررسی نوع شهرهای هر توئیت دریافتند ساکنان شهرهای تمیزتر و خشک‌تر که به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده‌اند، بیشتر تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می‌گیرند. دلیل این موضوع، شاید نگرانی این دسته از افراد در مورد سلامت خود و کیفیت هوای شهرهای بزرگ و آلوده باشد.

  ژنگ امیدوار است پژوهش در مورد تاثیر آلودگی بر رفتار افراد ادامه یابد تا سیاست‌گذاران این حوزه را به تصمیم‌گیری در مورد داشتن هوای تمیزتر ترغیب کند.

  مقاله این پژوهش، در مجله “Nature Human Behaviour” به چاپ رسید.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز