• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ | کد خبر : 17029
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی مطرح کرد؛
  تاثیر مستقیم جنگل‌ها و بیابان‌ها در میزان بارندگی مناطق
  دیبا: مهدی زاده گفت: جنگل‌ها و بیابان‌ها در کمیت و کیفیت بارش مناطق مختلف موثر هستند و باید از آنها صیانت کرده و برای گسترش آن تلاش کنیم تا در آینده با تغییر اکوسیستم مواجه نشویم.

  تاثیر مستقیم جنگل‌ها و بیابان‌ها در میزان بارندگی مناطق

   

  به گزارش دیبا خبر، کامبیز مهدی زاد دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی اظهار کرد: موضوع قدرت باران‌زایی ابر‌ها یکی از موضوعاتی بوده است که در هفته گذشته در برخی مناطق خاص داغ شد بوده، همچنین توانمندی برخی ابر‌ها در مناطق جنگلی برای باران‌زایی بیشتر که در مناطق کویری این قدرت کمتر است.

  وی گفت: در مناطق کویری به علت دمای بالا و رطوبت کم، موقعیت برای تشکیل ابر‌های باران زا دشوار است به همین علت برخی کشور‌ها در تلاش برای ایجاد کوه و جنگل مصنوعی هستند تا بارش را در مناطقی خاص افزایش دهند.

  مهدی زاده با اشاره به این که در چند دهه گذشته علم به سمت و سویی حرکت کرده است که رویداد‌ها از زاویه علمی بررسی شود، افزود: اجزای درختان همواره از محیط سیال محیط اطراف که بخش‌هایی از آن را بخار آب تشکیل می‌دهد، نشات می‌گیرد؛ این تاثیر متقابل بر توده‌های آب و هوایی در حرکت، مستقر در جنگل‌ها یا مناطق مشابه اثرگذار خواهد بود.

  وی ادامه داد: این ارتباط موجب بهبود باران‌زایی ابر‌ها و ریزش‌های جوی بیشتر در محیط‌های جنگلی نسبت به سایر مناطق می‌شود در نتیجه به علت رطوبت بالا در مناطق جنگلی امکان بارش بیشترخواهد بود.

  مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اثرات سو از بین رفتن جنگل‌ها و تغییر کاربری آن‌ها به منظور زراعت و غیره افزود: این تغییر در کاهش نفوذپذیری، ظرفیت ذخیره رطوبت و به دنبال آن کاهش مقاومت مکانیکی و برشی خاک‌ها بر اثر عوامل فرساینده آب و باد ایجاد اشکال می‌کند، همچنین اختلال‌هایی در کمیت عرضه رطوبت آب ایجاد خواهد کرد.

  وی ادامه داد: با تحقیقاتی که در این منطقه صورت گرفت به نتیجه رسیدند با قطع شدن درختان جنگل آمازون، توانایی جنگل برای انتشار رطوبت در هوا کاهش پیدا می‌کند در نتیجه میزان بارندگی کم می‌شود. به جریان هوای عامل رطوبت به‌اصطلاح رودخانه‌های پرنده می‌گویند که عامل اصلی رطوبت در منطقه هستند. جنگل‌زدایی موجب شد جریان هوا از حرکت به‌سوی جنوب باز مانده و در نهایت تغییرات آب و هوایی موجب خشکسالی در آن منطقه شد.

  مهدی زاده در نهایت بیان کرد: وجود درختان و موانع طبیعی مانند کوه‌ها در بارش‌های طبیعی تاثیرگذار است و در مناطق کویری به علت عدم وجود رطوبت ابری تشکیل نمی‌شود و امکان بارش کاهش پیدا می‌کند.

  وی در آخر بر اهمیت صیانت از جنگل‌ها تاکید کرد و گفت: باید نسبت به از بین رفتن جنگل‌ها دغدغه‌مند باشیم و حتی در صورت قطع هر درخت، کاشت چند درخت را جایگزین کنیم. چراکه با از بین رفتن جنگل‌ها اکوسیستم مناطقی مانند ناحیه شمال ایران نیز تغییر می‌کند و منطقه را با مشکلاتی مواجه می‌کند.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز