• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ | کد خبر : 16742
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  یک فوق تخصص ریه عنوان کرد؛
  سرطان ریه زنان سیگاری را بیشتر تهدید می‌کند
  دیبا: معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به اینکه سرطان ریه زنان سیگاری را بیشتر تهدید می‌کند، گفت: احتمال ابتلا به بیماری‌های ریوی در کودکانی که والدین سیگاری دارند، بیشتر است.

  سرطان ریه زنان سیگاری را بیشتر تهدید می‌کند

   

  به گزارش دیبا خبر، سید علی جواد موسوی فوق تخصص ریه اظهار داشت: هیچ بیماری ازجمله سرطان نیست که با سیگار ارتباطی نداشته باشد و استعمال دخانیات یکی از علل ابتلای به آمار بی‌شماری از بیماری‌ها محسوب می‌شود.

  وی افزود: مهم‌ترین عامل ایجاد سرطان ریه مصرف سیگار است و این سرطان در زنان سیگاری آمار بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد؛ چراکه هورمون‌های جنسی در زنان اثر سیگار را بر روی سلول‌ها بیشتر می‌کند.

  معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت: زنان بارداری که استعمال دخانیات داشته باشند این مسئله بر روی جنین آنها تأثیر گذاشته و خطر زایمان زودرس آنها را تهدید می‌کند. همچنین کودکانی که در خانواده‌های سیگاری زندگی می‌کنند حجم ریه پایین‌تری داشته و ریسک عفونت ریوی در سال‌های اول زندگی آنها بیشتر است.

  به گفته وی، احتمال ابتلا به برونشیت، آسم و سایر بیماری‌های مرتبط با ریه در کودکانی که پدر و مادر سیگاری دارند، بیشتر است؛ بنابراین پیشگیری از استعمال دخانیات برای ارتقای سلامت مردم امری ضروری به شمار می‌رود.

  موسوی با اشاره به این‌که جهت پیشگیری از استعمال دخانیات دروس دانشگاهی در این زمینه اختصاص داده شده است گفت: البته خانواده‌ها نقش مؤثرتری در این پیشگیری دارند و در صورتی که در ۶ سال اول زندگی کودک بتوانیم خمیرمایه روانی مناسبی برای او بسازیم، فرد از بسیاری از پدیده‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی مصون خواهد ماند و آسیب‌های کمتری آن را تهدید می‌کند.

  وی با اشاره به راه‌اندازی اداره ارتقای آموزش سلامت در وزارت بهداشت گفت: این اداره حتی در خانه‌های بهداشت هم راهی باز کرده و بنابراین باید از روش‌های مختلف و حداکثر ظرفیت‌ها جهت ارتقای آگاهی‌های مردم در مورد عوارض استعمال دخانیات استفاده کنیم.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز