• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ | کد خبر : 16706
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران:
  ایرانی‌ها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان خرج دخانیات می‌کنند
  دیبا: رستمیان با اشاره به اینکه ایرانی‌ها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان دخانیات می‌خرند، گفت: استعمال سیگار جهش سلولی ایجاد می‌کند.

  به گزارش دیبا خبر، عبدالرحمن رستمیان اظهار کرد: ۹۰ درصد از سرطان‌های ریه به دلیل استعمال دخانیات به ویژه سیگار ایجاد می‌شود و ۲۵ درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی نیز به دلیل مصرف سیگار است؛ بیماری‌های پوکی استخوان و خودایمنی نیز می‌توانند ناشی از این مسئله باشند.

  ایجاد جهش سلولی با استعمال سیگار

  رئیس همایش سیگار و سیاستگذاری سلامت محور با اشاره به اینکه استعمال سیگار جهش سلولی ایجاد می‌کند، گفت: پیشگیری از مصرف دخانیات امر ضروری به شمار می‌رود که با کاهش تقاضا و عرضه می‌توان در این جهت اقدام کرد، آموزش و نصیحت نقش زیادی در کاهش تقاضای سیگار دارد.

  معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد:‌ برای کاهش عرضه باید توجه داشت که دسترسی به سیگار آسان نباشد اما متاسفانه برنامه‌های درستی در این زمینه توسط سیاست‌گذاران تدوین نشده است.

  قوانین کنوانسیون مبارزه با دخانیات در ایران رعایت نمی‌شود

  وی افزود: کنوانسیون مبارزه با دخانیات ۱۲ سال پیش ایجاد شد و بر اساس آن عرضه دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است، همچنین سیگار نباید نزدیک مدارس عرضه شود که متاسفانه بسیاری از قوانین این کنوانسیون در ایران رعایت نمی‌شود.

  رستمیان گفت: ایرانی‌ها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار و دخانیات هزینه می‌کنند، ۳۵ هزار میلیارد تومان هم هزینه  درمان بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات است؛ بنابراین پیشگیری از این مسئله امری ضروری به شمار می‌رود.

  وی ضمن انتقاد از مالیات اندک و دخانیات تصریح کرد: سودمند‌انه‌ترین مالیات مربوط به کالا‌های آسیب‌رسان از جمله سیگار است و سازمان مدیریت، دولت و مجلس باید اقدامات جدی در این زمینه انجام دهند و مالیات را در این زمینه افزایش دهند.

  معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: درآمد مالیات اختصاص‌یافته بر دخانیات باید صرف افزایش فضای فیزیکی، پیشگیری از استعمال دخانیات و سلامت افراد به ویژه دانش‌آموزان باشد که ما در همایش سیگار و سیاست‌گذاری‌های سلامت محور این موضوعات را به صورت کامل مطرح و مطالبه می‌کنیم.

  وی با اشاره به اینکه کارخانه‌های تولید سیگار در کشور دو برابر شده است، گفت: طی ۱۰ سال گذشته مصرف توتون در کشور از ۲ هزار تن به ۱۵ هزار تن رسیده است و این مسئله ضرورت قانون‌گذاری و پیشگیری از استعمال دخانیات را نشان می‌دهد.

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز