• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ | کد خبر : 9983
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  چگونه از کوتاه شدن قد در بزرگسالی جلوگیری کنیم؟ + اینفوگرافی
  دیبا: افزایش قد در بزرگسالی تقریبا غیر ممکن است اما راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان از کاهش قد مرتبط با افزایش سن پیشگیری کرد.

  چگونه از کوتاه شدن قد در بزرگسالی جلوگیری کنیم؟

  به گزارش دیبا خبر، قد افراد به واسطه مجموعه‌ای از عوامل از جمله ژنتیک، جنسیت، برخی وضعیت‌های پزشکی، تغذیه و ورزش شکل می‌گیرد.

  اولین فاکتور تعیین کننده قد، ژنتیک است به طوری که اگر شرایط محیطی که یکی از بند‌های آن تغذیه است فراهم شود، فرد به قد مورد قبولی دست خواهد یافت ولی در این میان نکته‌ای که امروزه در جامعه می‌بینیم این است که برخی افراد علی رغم اینکه والدین آن‌ها از نظر تغذیه‌ای عملکرد مناسبی دارند و غذا به اندازه کافی مصرف می‌کنند با کوتاه قدی مواجه هستند،  این موضوع نشان می‌دهد عوامل دیگری نیز در تعیین قد کودکان تاثیرگذار است.

  فعالیت فیزیکی یکی از عوامل تاثیرگذار بر قد

  کسانی که فعالیت فیزیکی مناسبی دارند به راحتی می‌توانند به قدی که استحقاق آن را دارند دست یابند؛ ورزش کردن اگر به میزان کافی و مناسب باشد می‌تواند بر قد کودکان تاثیر داشته باشد.

  متعادل نبودن فسفر و کلسیم علت کوتاه قدی 

  فاکتورهای متفاوتی بر قد تاثیر گذار هستند به عنوان مثال افرادی که پروتئین و ریز مغذی‌هایی از جمله کلسیم را به اندازه کافی دریافت نکرده‌اند، مطمئنا به قد مطلوبی نخواهد رسید همچنین نسبت بین کلسیم و فسفر نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که وجود و انباشت این دو با هم، تعادل فسفر و کلسیم را بر هم می‌زند که عاملی بر کوتاه قدی است. معمولا افرادی که نوشابه زیاد مصرف می‌کنند دچار این مشکل می‌شوند.

  همچنین کمبود ویتامین A، روی و آهن نیز بر کوتاه قدی موثر است البته این بدان معنی نیست که ریز مغذی‌های دیگر اهمیت ندارند بلکه موارد گفته شده از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

  در جامعه کمبود ریز مغذی وجود دارد از جمله کمبود ویتامین D بر نرمی استخوان و ایجاد راشیتیسم تاثیر بسیار زیادی دارد.

  بلوغ زودرس از دلایل کوتاه قدی

  از دیگر موارد تاثیر گذار بر قد، چاقی و لاغری است؛ برخی از افراد که دارای اضافه وزن هستند دچار بلوغ زودرس می‌شوند که خود عاملی بر کوتاه قدی است؛ معمولا این افراد وقتی با سایر همکلاسی‌ها مقایسه می‌شوند قد بلند تری دارند ولی به مرور زمان قدشان نسبت به هم سن و سال‌های خود کوتاه‌تر می‌شود.

  خواب، فاکتور مهم در افزایش قد

  بهداشت خواب نیز یکی از عوامل تاثیر گذار بر قد افراد است، بهترین زمان خواب برای کودکان ۹ تا ۱۰ شب است چرا که در این ساعت‌ها هورمون رشد ترشح می‌شود که اگر کودکی در این ساعات خواب نباشد این هورمون نمی‌تواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد.

  راهکارهایی برای جلوگیری از کوتاه قدی + اینفوگرافی

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز