• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | کد خبر : 9445
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  در گفتگوی اختصاصی با مدیرعامل نمایشگاه بین المللی تبریز/
  ابداع بیش از ۱۰ عنوان نمایشگاهی از سوی نمایشگاه بین المللی تبریز
  دیبا: جسور، نترس، مقتدر و در عین حال آرام! اندکی از غبار سفید زمانه روی موهایش جا خوش کرده است، اما او همچنان همان “ماهوتی” سابق است. همان ماهوتی که گویا نامش با نمایشگاه بین المللی تبریز عجین شده است، شاید هم برعکس، این نمایشگاه بین المللی تبریز است که اسمش را و ماهیتش را به وجود ” حبیب ماهوتی” گره زده است.

   

   

   

   

  به گزارش دیبا خبر، اینکه چطور می شود، فردی به مدت طولانی در یک پست مدیریتی باقی بماند، آن هم در تبریز و دوباره تأکید می کنم در تبریز، جای بسی تأمل دارد و این کنجکاوی می شود عنوان نخستین سؤالم از مهندس ماهوتی، مدیرعامل نمایشگاه بین المللی تبریز.

   

   

  • امیدوارم از سؤال من ناراحت نشوید، اما دو دسته از مدیران هستند که می توانند به مدت طولانی در پست خود بمانند، یکی مدیران نالایق، یکی هم مدیران قوی، شما جزء کدام دسته اید؟ زمانی که من فقط در کارخانه خودم کار می کردم، وقت فراغت خوبی داشتم و در اوقات فراغتم سعی می کردم به فراخور توانم در جایی که نیاز باشد، کمک حال شوم. بعدها که بحث نمایشگاه بین المللی پیش آمد، با شور و عشق جلو آمدم. اصولا من نیاز مالی به این کار نداشتم و تا خود امروز هم ریالی بابت حقوق از نمایشگاه دریافت نکرده ام. میزان سهامی هم که در اینجا دارم آنچنان تعیین کننده نیست که به خاطر آن در مدیریت بمانم. من خودم هر سال استعفا نامه ام را می نویسم و تقدیم مجمع عمومی می کنم تا معذب نشوند و اگر شخص بهتری سراغ دارند، به راحتی جایگزین کنند. اینکه این همه سال در این سمت مانده ام به خاطر حرمت سرمایه داران بوده و اینکه هر بار به اتفاق آراء از من خواسته شده تا همچنان به فعالیت خود ادامه دهم. وقتی می گویم حداکثر آراء منظورم این است که از سی هزار سهم تنها ۱۵۰ سهم مخالف حضور من است یعنی حدود دو نفر از کل سهامداران.
  • علت اصرار سهامداران برای مدیریت شما چیست؟ طی این سال ها اتفاقات فراوانی در نمایشگاه افتاده است، فراز و نشیب های زیادی داشته ایم، طی ۱۰ سال گذشته شاهد ذلت ها، دردسرها و ناراحتی های پی در پی بوده ایم، اما از پس تک تک آنها به کمک دوستان برآمده ام. در این سال های اخیر هم خودم وجدانا احساس وظیفه می کردم، برای همین برای حفظ منافع مجموعه ایستادم و جنگیدم. حالا هم که نمایشگاه به ثبات نسبی رسیده است، من باز در سال آینده آماده تحویل میز به جوانان هستم.
  • برای سال جاری چند نمایشگاه پیش بینی شده است؟ امسال در کل برای برگزاری ۶۶ نمایشگاه مجوز صادر شده است، البته احتمالا چند نمایشگاه ناخواسته، بدون برنامه ریزی قبلی ممکن است داشته باشیم. تا امروز ۴۲ نمایشگاه برگزار شده و برای اولین بار در تاریخ عمر نمایشگاه بین المللی، یک نمایشگاه که مربوط به محیط زیست بود، کنسل شد، که مشکل از طرف ما نبود بلکه آنها به دلیل کمبود وقت نتوانستند برگزار کنند.
  • شرایط اقتصادی تأثیری در کم و کیف برگزاری نمایشگاه ها داشته؟ بله. امسال با توجه به مسائل اقتصادی و سیاسی به وجود آمده و اینکه ما سریعا به پیشواز تحریم ها رفته ایم، در برگزاری نمایشگاه ها افت کمی داریم، تعداد شرکت کننده ها نیز نسبت به سال های قبل بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش داشته، اما از نظر کیفی سعی شده محصولاتی را که توانسته اند در کشور عرض اندام کنند، را معرفی کنیم.
  • امیدی به بهبود شرایط دارید؟ نه امید چندان زیادی به برگزاری نمایشگاه های آتی ندارم، مگر نمایشگاه های فروش و عرضه مستقیم از جمله نمایشگاه کتاب یا نمایشگاه ربع رشیدی که با توجه به تحریم ها، از نظر کمی و کیفی امسال صد در صد قوی تر از سال گذشته ظاهر می شود. من در نمایشگاه به عینه می بینم که تحریم واقعا کاغذ پاره نیست، تولید کنندگان سردرگم مانده اند، ۴-۵ برابر شدن قیمت دلار، تورم، دستپاچگی دولت در مواجهه با مشکلات اقتصادی و وجود بخشنامه های متناقض! با ین وصف هیچ تولید کننده ای برای بقای تولید خود امیدی ندارد.

  من خودم سه سال تمام قیمت محصولات کارخانه ام را ثابت نگه داشته بودم، اما امروز صبح به ناچار دستور افزایش قیمت دادم. در نمایشگاه هم امسال غرفه ها کوچک تر شده اند، حتی برخی از شرکت ها از حضور در نمایشگاه امتناع می کنند، چون جنسی برای فروش ندارند.

  • موقعیت نمایشگاه بین المللی تبریز را در مقایسه با سایر نمایشگاه های کشور چطور ارزیابی می کنید؟ جالب است بدانید ابداع بیش از ۱۰ عنوان نمایشگاهی از سوی نمایشگاه ما بوده، مثلا در حالی که ما بیست و دومین دوره نمایشگاه بین المللی خودروو قطعات یدکی تبریز را برگزار کردیم، تهران هفدهمین دوره این نمایشگاه را برگزار می کند، در مورد نمایشگاه های مصالح ساختمانی و چرم نیز همینطور، تهران چند سال بعد از ما شروع کرده است.
  • از نظر رتبه در کشور، نمایشگاه بین المللی تبریز در کدام سطح است؟ با توجه به رتبه بندی وزارت صمت، نمایشگاه بین المللی تبریز دارای رتبه الف بوده و تهران و سایر شهرها در رده های بعدی قرار دارند.
  • شده از برگزاری نمایشگاهی پشیمان شوید؟ نه ما تمام نمایشگاه ها را خوب، با بهترین امکانات و استانداردهای بالا برگزار کرده ایم و خدماتی که ارائه داده ایم، بالاتر از سایر شهرها بوده است، اما می توانم بگویم برخی نمایشگاه ها از نظر امتیاز دهی نسبت به بقیه ضعیف تر بوده اند و سعی کرده ایم در نمایشگاه های آتی نواقص و معایب آن ها را نیز رفع کنیم.
  • بهترین نمایشگاهی که برگزار کرده اید؟ تنها نمایشگاهی که با عظمت و به یاد ماندنی بود، نمایشگاه صنایع دستی در سال ۷۳ بود که هنوز هم از یادآوری آن لذت می برم، امسال هم نمایشگاه مصالح ساختمانی با کیفیت عالی برگزار شد.

   

   

  مصاحبه از ساناز شهابی

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز