• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ | کد خبر : 9058
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  اختصاصی دیبا خبر/
  نذرتان قبول، اما…
  دیبا: نذری دهندگان عزیز نیت و عملتان قبول حق! اما کاش تا فرصت باقیست غذاهای تان را به جای ظروف پلاستیکی درون ظروف آلمینیومی بگذارید تا لذت خوردن غذای نذری با سلامتی همشهری هایتان بیشتر شود!

  به گزارش دیبا خبر، سنت نذری دادن یکی از زیباترین جلوه های تاسوعا و عاشورای حسینی است، رسمی که هر کسی به اندازه وسع و توانش سهمی در آن دارد، برخی ها هزینه تامین مواد اولیه نذری را می دهند، برخی به عشق حسین دستی در پخت و پز می برند و بعضی ها مسئول کشیدن غذا هستند و عده ای هم غذاها را بین عزاداران حسینی پخش می کنند. اما اینجا دو قشر از جامعه هستند که کمتر دیده می شوند، اولین و مهم ترین قشر، تولید کنندگان ظروف تهیه غذا هستند.

  برخلاف تصور ما بخش مهمی از نذری نه به پخت و پز سالم و ظاهر و تزئین زیبا که به ظروفی بر می گردد که غذا در آن سرو می شود. بهترین و سالم ترین غذاها نیز اگر در ظروف غیر بهداشتی، کثیف و پلاستیکی قرار بگیرند، نه تنها طعم غذا عوض می شود، بلکه سلامت افراد نیز به خطر می افتد.

  متأسفانه علی رغم اینکه بارها و بارها متخصصان حوزه بهداشت و سلامت هشدار داده اند، باز هر سال شاهد پخش مواد غذایی در ظروف پلاستیکی هستیم.

  نذری دهنده عزیز، لطفا این مورد را شوخی نگیرید! وقتی غذای گرم از قبیل آش و شعله زرد و برنج را در ظروف پلاستیکی می کشید، به علت تداخل شیمیایی، بخشی از مواد سمی پلاستیکی وارد غذا می شود، که هم طعم غذا از بین می رود و هم این مواد سمی به همراه غذا وارد بدن مردم می شود. حتما می گویید، سالهاست همه در این ظروف غذا می دهند و دیگران هم می خورند و اتفاقی هم نمی افتد، پس شایعه سازی نکنید! حرفتان متین اما شما امسال اولین کسی باشید که فرهنگ استفاده از ظروف آلومینیومی را ترویج می دهید، چه عیبی دارد؟ شما اولین نذری دهنده ای باشید که وقتی خبر از افزایش میزان سرطان می دهند، با خیال راحت بنشینید و بگویید، خدا را شکر من سهمی در این ماجرا ندارم.

  و اما قشر دومی که هر سال در این ایام نذری می دهند و دیده نمی شوند، همان قامت هایی هستند که به خاطر زباله های انباشته شده در گوشه گوشه کوچه ها و خیابان ها کمر خم می کنند و شهر را تمیز می کنند.

  عزاداران حسینی از شما بعید است! مگر می شود به همین راحتی هزاران هزار نفر شهر را کثیف کنند و عده ای زحمت کش زباله های آن ها را جمع کنند؟! انصافتان کجا رفته!

  و نکته آخر: بد نیست بدانید، ظروف آلمینیومی بر خلاف ظروف پلاستیکی، یکبار مصرف نیستند و قابلیت شستشو و بارها استفاده را دارند، در برابر درجه حرارت بالا و پایین نیز مقاومند و مردم با علم به این قضیه ظرف غذای خود را می توانند با خود به خانه ببرند و از آن استفاده کنند، و حتی در صورت عدم استفاده نیز، این ظروف بر خلاف پلاستیک، قابل بازگشت به چرخه تولید است و بازیافت پذیر می باشد.

  امیدوارم دیگر شاهد چنین صحنه هایی در این روزهای عزیز نباشیم.

  پریسا امامی

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز