• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | کد خبر : 8936
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  حقایق جالبی که احتمالا نمی دانستید
  دیبا: تا به حال به شعله آتش در گرانش صفر فکر کرده اید؟ یا اینکه چرا پروانه‌ها اشک لاکپشت‌ها را می‌خورند؟ اگر جواب این سوالات را نمی‌دانید این مطلب را بخوانید.

   

  ترجمه از الهام مظفری
  به گزارش دیبا خبر، تا به حال به شعله آتش در گرانش صفر فکر کرده اید؟ یا اینکه چرا پروانه‌ها اشک لاکپشت‌ها را می‌خورند؟ اگر جواب این سوالات را نمی‌دانید این مطلب را بخوانید.
  در گرانش صفر، شعله شمع گرد و آبی می‌شود

  روی زمین هوای گرم همیشه بالا و هوای سرد همیشه پایین می‌رود. شعله شکل کشیده و قرمز رنگی دارد. اما درگرانش صفر شعله گرد و آبی رنگ می‌شود. چنین آتشی ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد دما دارد. اما با آغاز روند خاموشی، آتش سرد با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد می‌سوزد. چنین شعله‌ای تقریبا نامرئی است، اما می‌تواند بسوزاند.

  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  قدرتمندترین و بی رحم‌ترین دزد دریایی تاریخ زنی به نام «چینگ شی» بود
  چینگ شی در سال ۱۷۷۵ در گوانگ‌دونگ متولد شد. او با «چنگ ای» کاپیتان دزدان دریایی ازدواج کرد که ۵۰ درصد ناوگانش را به شی بخشید. شی با قوانین و نظم سختگیرانه و تاکتیک‌های نظامی خود، تعداد کشتی‌هایش را به سرعت افزایش داد. او به زودی ۸۰ هزار مرد و ۱۸۰۰ کشتی در اختیار داشت. او را «ملکه دزدان دریایی» می‌نامیدند.

  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  در فنلاند وقتی مدرک دکترا می‌گیرند، یک کلاه و یک شمشیر دریافت می‌کنند
  این وسایل بخش مهمی از سنت این کشور هستند. رنگ کلاه بستگی به رشته دارد. مثلا دکترای فلسفه کلاه مشکی، دکترای الهیات کلاه بنفش و دکترای حقوق کلاه قرمز تیره دارند.

  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  تایواستال بدبوترین ماده جهان است
  دانشمندان فریبرگ در سال ۱۸۸۹ تصمیم گرفتند مقداری تایواستال تهیه کنند. بوی بد این ماده به سرعت در منطقه وسیعی از شهر پخش و موجب تهوع و بیهوشی شد. دولت مجبور شد کل شهر را تخلیه کند.

  یک حادثه دیگر در سال ۱۹۶۷ در آکسفورد اتفاق افتاد. گروهی از دانشمندان با تایواستال کار می‌کردند که در بطری تایواستال بازماند و اگرچه فورا آن را بستند، اما باعث تهوع و بیماری کسانی شد که در آن ساختمان تا شعاع ۲۰۰ متری کار می‌کردند.
  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  موز‌های آبی در دنیا وجود دارد
  موز آبی برمه‌ای میوه‌ای کمیاب و زیباست که در چین، هند، ویتنام، تایلند و لائوس رشد می‌کند. مردم آن‌ را نمی‌خورند، اما غذای اصلی فیل‌ها است.

  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  در استرالیا عقاب‌های دم گوه‌ای بزرگی وجود دارد که گستره بال‌های آن‌ها به ۲.۸۴ متر می‌رسد
  این پرنده‌ها کاملا وحشی هستند و معمولا به هلیکوپتر‌ها و هواپیما‌های کوچک حمله می‌کنند تا از قلمرو و محل زندگی خود دفاع کنند.

  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  یک دانشمند در سال ۱۹۳۱ آزمایش پرورش میمون با انسان را انجام داد
  این دانشمند یک بچه میمون را با یک پسربچه ۱۰ ماهه بزرگ کرد. میمون توانست همه آزمون‌های هوش را بهتر از پسربچه انجام دهد، اما یاد نگرفت صحبت کند. دانشمند مجبور شد آزمایش را متوقف کند، چون پسربچه شروع به تقلید رفتار میمون کرد. او به جای یادگیری زبان، صدای میمون در می‌آورد.

  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  نهنگ‌های اسپرم لهجه و گویش محلی دارند
  دانشمندان ۱۸ سال روی صدای نهنگ‌های اسپرم کار کردند و دریافتند نهنگ‌هایی که دور از هم زندگی می‌کنند لهجه‌های متفاوتی دارند. آن‌ها با استفاده از الگو‌های مشابه کلیک با آن‌ها ارتباط برقرار کردند و ریتم و تمپو را تغییر دادند. به عبارت دیگر نهنگ‌های اسپرم فقط می‌توانند نهنگ‌هایی که فرهنگ مشابه آن‌ها را دارند، درک کنند و صدای نهنگ‌های خارجی را درک نمی‌نند.
  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  پروانه‌ها اشکل لاکپشت می‌خورند
  در مناطق گرمسیری، برخی حیوانات مواد معدنی کافی دریافت نمی‌کنند، به خصوص نمک، چون همه آب در دسترسشان شیرین است. به همین دلیل پروانه‌ها و گاهی زنبور‌ها اشک لاکپشت‌ها را می‌خورند. اما هنوز نمی‌دانیم چرا لاکپشت‌های بیچاره گریه می‌کنند.

  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  کلید چطور در را باز می‌کند؟
  حقایق جالبی که کاش زودتر می دانستیم

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز