• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | کد خبر : 870
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  … وقتی تبریز پاک بود
  دیبا: هنوز از خاطره ها محو نشده است، روزهای پاک تبریز را، روزهایی که هنوز مردم تبریز با پدیده وارونگی دما سر و سری نداشتند.

  به گزارش دیبا خبر، وارونگی دما و آلودگی هوا تا همین چند سال پیش برای ما تبریزی ها تنها اصطلاحاتی بودند که دورادور از هوای تهران و مناطق جنوبی کشور می شنیدیم، اما این روزها این واژه ها را با تمام وجود نفس می کشیم، نفس می کشیم و نفس می کشیم!

  گویا هیچ کس نیز قادر به انجام دادن کاری نیست، ما خبرنگاران که تنها کارمان شده چشم به دهن و این و آن دوختن! که ببینیم در نهایت مقصر این وضع آلودگی هوا چیست! گاه شهردار تبریز، با جوسازی رسانه ای، نیروگاه تبریز را متهم می کند و ما و مردم را مجاب می کند، که حال بد تبریز تقصیر مازوتی است که نیروگاه تبریز استفاده می کند و گاه مسئولین نیروگاه تبریز، سعی در توجیه مردم دارند که در سال جاری تنها چهار روز از مازوت استفاده شده است و بد نیست سرنخ ماجرا را در اتوبوس های فرسوده ناوگان حمل و نقل عمومی جستجو کنید.

  اما حقیقت این است همه ما که مجبور به تنفس هوایی به این آلودگی هستیم، همگی مقصریم! همه مایی که عادت کرده ایم به راحت طلبی، دم در خانه سوار ماشین شخصی می شویم، فرند خود را با ماشین به مهد کودک می رسانیم، تا در این هوای کثیف نفس نکشد، خودمان هم همینطور با این استدلال که در این هوا مگر می شود، بدون ماشین از خانه خارج شد، می افتیم به جان کوچه ها و خیابان های شهر و نه تنها طی حماسه ای باشکوه، ترافیک وحشتناکی به وجود می آوریم، بلکه می شویم بلای جان خود و عزیزان و هم شهریانمان!  مسئول آلودگی را هم دولت می دانیم و بس!

  مسئولین شهری هم مقصرند! از شهردار تبریز بگیر که به جای ارائه راهکار مدام در حال فرافکنی و یاقتن مقصر این وضع است، اما نمی گوید، چرا ناوگان حمل و نقل تبریز هم فرسوده است و هم جوابگوی نیاز مردم نیست، نمی گوید، و هزاران چرای دیگر که می دانم در قبال تمام این چراها، تنها جواب موجود دست آخر یا فرافکنی است، یا تهدید و جوابیه!

  گویا تنها راه باقی مانده برای ما تبریزی ها این است که داخل منزل هایمان بنشینیم و برای شادی روح پاک تبریز قدیم و سلامتی تبریز جدید صلوات ختم کنیم.

  یادداشت از پریسا امامی

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز