• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ | کد خبر : 8528
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ماجرای عجیب «مرد دو چهره»
  دیبا: تاریخ را که مرور می کنیم با اتفاقات باورنکردنی و عجیبی روبرو می شویم. یکی از این داستان ها که در سال های اخیر دوباره بر سر زبان ها افتاده ماجرای مرد دو چهره است.

  ماجرای عجیب «مرد دو چهره»، مردی که پشت سرش هم صورت داشت!

  به گزارش دیبا خبر، گفته می شود که در قرن نوزدهم مردی به نام ادوارد مورداک (یا ادوارد موردیک) با شرایط جسمانی بسیار استثنائی به دنیا آمد. این مرد پشت سرش یک صورت کامل داشت و همین موضوع باعث شهرت او به مرد دو چهره شد! طبق روایات ادوارد مورداک مدعی بود که چهره پشت سرش یک شخصیت مستقل دارد و در هنگام شب با او حرف می زند و او را وادار به انجام کارهای نادرست می کند. اما آیا این داستان واقعیت دارد یا صرفا زاییده تخیلات و باورهای عامه است؟ آیا ادوارد مورداک واقعا وجود داشته و آیا چهره دومش انسانی مستقل بوده است یا نه؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با هم داستان زندگی مرد دو چهره را مرور کنیم.

  مردی با دو صورت

  داستان از کجا شروع شد؟

  در سال ۱۸۹۵ روزنامه بوستون پست مقاله ای تحت عنوان «عجایب علم مدرن» منتشر کرد. نویسنده این مقاله مدعی بود که گزارش ها را از اسناد جامعه علمی سلطنتی گردآوری کرده و کاملا واقعی هستند. یکی از این موارد شخصی به نام ادوارد مورداک بود که یک صورت پشت سرش داشت و به مرد دو چهره شهرت پیدا کرده بود. طبق گزارش بوستون پست، ادوارد مورداک یک نجیب زاده اشرافی انگلیسی بود که هرچیزی که در زندگی می خواست در اختیار داشت. با این حال این فرد اشراف زاده یک مشکل مادرزادی داشت و آن هم وجود یک صورت پشت سرش بود. با انتشار این مقاله در روزنامه بوستون پست تمام توجهات به زندگی مرد دو چهره جلب شد و همه می خواستند با واقعیت ماجرا آشنا شوند. اگرچه بعضی هنوز معتقدند که این داستان صرفا زاییده تخیلات نویسنده مقاله بوده است. اما داستان به سرعت در بین مردم پذیرفته شد، به طوری که این مورد پزشکی در دایره المعارف پزشکی ۱۸۹۶ هم درج شد!

  داستان ادوارد مورداک

  ادوراد مورداک که بود؟

  ادوارد مورداک در سال ۱۸۸۷ در خانواده ای سلطنتی و نجیب زاده به دنیا آمد. این مرد در هنر و موسیقی توانایی و تبحر زیادی داشت و خوش چهره و خوش پوش بود. تا این جا ظاهرا این مرد مشکلی ندارد، اما این مرد از بدو تولد رازی وحشتناک را مخفی می کرد. این مرد پشت سرش یک چهره داشت که صورت یک زن بود! او همیشه سعی می کرد با موهایش آن را مخفی کند تا این راز زشت را از بقیه مخفی کند. اما بالاخره شایعات دهان به دهان پیچید و دیگر پنهان کاری فایده ای نداشت.

  خبر به سرعت همه جا پیچید و مرد دو چهره در محافل مختلف شهرت زیادی پیدا کرد. بسیاری از پزشکان که مجذوب این مورد خاص و نادر شده بودند تمایل داشتند از نزدیک او را معاینه کنند و او را به طور دقیق بررسی کنند. با این حال، پس از تحقیق و مطالعات فراوان مشخص شد که این اولین بار نیست که چنین مورد ژنتیکی پیش آمده است. آن ها حتی در اسطوره شناسی یونان باستان شخصیتی دو چهره را پیدا کردند که شباهت های زیادی با ادوارک مورداک داشت. با این حال، پزشکان نتوانستند نام و راه علاجی برای این بیماری پیدا کنند. خود ادوارد مورداک ادعا می کرد که چهره دوم می تواند بخندد و گریه کند و هنگامی که او خواب است نجواهای شیطانی به گوشش می خواند! چندین شاهد ادعاهای مورداک را تایید کردند و بیان کردند که حرکت چشم های صورت دوم را دیده اند. حتی یک شاهد هم مدعی شد که به چشم خود دیده که لب های صورت دوم تکان می خورد و او در حال صحبت کردن است!

  در سال ۱۹۱۰ و زمانی که ادوارد مورداک ۲۳ سال داشت دیگر قادر به تحمل این وضعیت دوگانه نبود. او به دکترها التماس می کرد که این چهره شیطانی را بردارند اما پزشکان به دلیل خطرات بسیار زیادی که وجود داشت از انجام عمل سرباز می زدند. وقتی ادوارد از دکترها قطع امید کرد مجبور شد خودش فکری برای رهایی از این وضعیت بکند و ظاهرا تنها راهی که می شد از این وضعیت اسفبار نجات پیدا کرد خودکشی بود. روز بعد، جسد بی جان ادوارد مورداک همراه با نامه ای پیدا شد.

  تصویر مرد دو چهره

  نظر علم پزشکی در مورد مرد دو چهره چیست؟

  همان طور که در بالا هم اشاره کردیم این اولین بار نبود که چنین مورد پزشکی مشاهده می شد. با این حال، مسلما هیچ کدام به اندازه ادوارد مورداک شهرت پیدا نکردند. شهرت ماجرای مورداک به حدی بود که دایره المعارف پزشکی داستان او را به عنوان مثالی از اختلال ژنتیکی منتشر کرد؛ هرچند آن را به عنوان منبع غیر تخصصی معرفی کرد. در حقیقت این موارد نوعی اختلال ژنتیکی به نام اختلال دیپروسوپوس (diprosopus) است که بسیار نادر است و در حیوانات هم گاهی مشاهده می شود. مرد دو چهره داستان ما در واقع از شکلی از دوقلوی انگل وار که بدنش رشد نکرده رنج می برد. البته پزشکان معتقدند که چهره پشت سر ادوارد برخلاف ادعای او قادر به حرف زدن نبوده و هویتی مستقل نداشته است.

  ادوراد موردریک

  هرچند مورد پزشکی ادوارد مورداک از نظر علمی می تواند وجود داشته باشد اما اطلاعات ضد و نقیضی در مورد زندگی ادوارد مورداک وجود دارد. جسد او هیچ وقت پیدا نشده و چنین مورد از دوقلوی انگلی هم بسیار نادر و عجیب است. در هر صورت، داستان واقعی مرد دو چهره الهام بخش داستان ها و فیلم های بسیاری بوده است. سریال معروف و مشهور امریکن هارر استوری (American Horror Story the story) که در سال های اخیر پخش می شود اختصاصا به موضوع ادوارد مورداک پرداخته و باعث توجه بیش از پیش مردم و رسانه ها به داستان زندگی او شده است.

  • پ.ن: تمام تصاویر استفاده شده در این متن غیرواقعی و برگرفته از داستان زندگی ادوارد مورداک هستند.

  منبع: allthatsinteresting.com

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز