• تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر : 52622
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  پژوهش تقاضا محور موجب رفع خلاهای گذشته در بخش کشاورزی می شود
  دیبا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: پژوهش ها در بخش کشاورزی باید تقاضا محور باشند تا خلاهای گذشته را از بین ببریم.

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در جلسه تودیع و معارفه سرپرست مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان، حادثه بالگرد و شهادت شهدای خدمت برای کشور ضایعه‌ای بزرگ بود ولی برای استان آذربایجان شرقی ضایعه‌ای مضاعف که دو تن از افراد بسیار موثر استانمان را از دست دادیم، امام جمعه محترم و دکتر رحمتی استاندار انقلابی آذربایجان شرقی عنایت ویژه ای به بخش کشاورزی، به کل تولیدات و تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی داشتند و امام جمعه محترم همیشه جهادگران را مورد تفقد قرار می دادند.

   

  وی ادامه داد: دکتر رحمتی، استاندار فقید از زمان حضورشان در استان یک استاندار پرکار و پرتلاش بودند و نگاه ویژه ای به امنیت غذایی داشتند و همیشه توصیه می کردند دست تولیدکننده را بگیریم و ان‌شالله بتوانیم ادای دین کنیم.

   

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با قدردانی از حسین لطفعلی زاده که سرپرستی مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان را برعهده داشت افزود: محققان ما در مرکز تحقیقات همراه با مروجان و مجریان در واحدهای تولیدی حضور پیدا می کنند و آنچه را لازم است انجام می دهند و پشتیبانی می کنند.

   

  فتحی اظهار کرد: در گذشته بین اجرا و تحقیق حلقه مفقوده وجود داشت و برای اینکه این خلا از بین برود، با هماهنگی های بیشتری که به جود آمده در معاونت آموزشی تات کارهای خوبی صورت می‌گیرد و ان شالله بتوانیم با برطرف شدن خلا‌ها در خدمت جامعه کشاورزی کشور باشیم. ساماندهی مراکز خدمات جهاد کشاورزی از کارهای ماندگار است و امیداوریم در استان نیز با تاسی از اقدامات ملی کارهای موثری بتوانیم انجام دهیم.

   

  وی گفت: ساختار وزارت جهادکشاورزی، ساختار ترویج و آموزش است اگر تحقیق را به مزرعه نبریم تحقیقات کارایی لازم خود را نخواهد داشت. ما باید پا به پای هم مشکلات و مسائل واحدهای تولیدی را حل کنیم و جزیره ای عمل نکنیم.

   

  معاون سازمان تات و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی نیز با تسلیت شهادت رئیس جمهور و همراهانش گفت: آینده پژوهی بسیار اهمیت دارد و استراتژی های ما در زمینه پژوهش باید متناسب با شرایط آینده باشد.

   

  محمد مهدی قاسمی افزود: سازمان تات وظیفه تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی و برنامه ریزی و سیاست گذاری این موضوع را در وزارت جهاد کشاورزی برعهده دارد. حکمرانی کشاورزی دانش بنیان که وظیفه و رسالت امروز همه ماست سیاست گذاری اش در تات انجام می شود. پژوهش ها و تحقیقات ما براساس نظام مسئله شناسی شکل می گیرد و ما وظیفه پاسخگویی به چالش ها و مسائل را داریم.

   

  وی ادامه داد: براساس تحقیقاتی که انجام شده است، پاسخ بیش از ۸۰ درصد مسائلی که وجود دارد مشخص است و

   

  نیاز است با استفاده از آموزش و ترویج این پاسخ ها را به دست تولید کنندگان و بهره برداران برسانیم.

   

  وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف خطیر سازمان تات توانمندسازی نیروی انسانی است گفت: در حوزه توانمندسازی نیروهای انسانی وزارت جهاد کشاورزی که بالغ بر ۶۴ هزار نفر هستند و تولیدکننده های بخش کشاورزی که بالغ بر ۵ میلیون نفر هستند وظایف مهمی را عهده دار هستیم و از طریق دانش بنیانی و ارتقای بهره وری باید این کار را انجام دهیم.

   

  قاسمی افزود: در شرایطی که کشور تحریم است و فشارهای ظالمانه مستکبران عالم روز افزون است ما ثابت کرده ایم که این تحریم ها اثری در عزم ما ندارد چرا که ما ملت بزرگی هستیم و کشور وسیع و پهناوری داریم که ظرفیت های بسیار بسیار بزرگ انسانی دارد. منابع انسانی ما غنی هست و ما خواستن و توانستن را معنا کردیم.

   

  وی بیان کرد: ما ۲۱ موسسه ملی، ۳۸ مرکز استانی داریم که در کنار مزارع و ایستگاه های تحقیقاتی و مراکز نوآوری ما فعالیت می کنند. در سازمان تات دو هزار و ۵۰۰ پژوهشگر در تلاش هستند تا دانش و نوآوری را به مزارع ببرند. تحقیقات سازمان تات در حوزه های مختلف بذر، بیماری ها و آفات و … است و همه پژوهشگران در تلاش هستند که بهره وری را به میانگین جهانی نزدیک تر کنند.

   

  در پایان این جلسه از زحمات حسین لطفعلی زاده تجلیل و علیرضا دهناد به عنوان سرپرست مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی معرفی شد همچنین از زحمات نادر نقیلی تشکر و امیرحسین بهداد به عنوان معاون جدید برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی معرفی شد.

   

  گفتنی است اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در حکمی نادر نقیلی را به عنوان مشاور امور برنامه ریزی و اقتصادی رییس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی منصوب نمود.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز