• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر : 52530
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  هوای بوشهر، زنجان، زاهدان و تهران بر مدار آلودگی است/شاخص کیفی ۲۰ شهر سالم و پاک ثبت شد
  دیبا: آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد، بنابراین امروز هوای چهار شهر آلوده و ناسالم ثبت شده و ۲۰ شهر در وضعیت سالم و پاک قرار دارد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _سه‌شنبه هشتم خرداد_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است. بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست کشور امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

   

  بر این اساس، سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای بوشهر با شاخص ۱۵۸ و زنجان با شاخص ۱۵۶ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هیچ‌یک از شهرها در چنین موقعیت ثبت نشدند.

   

  در همین راستا، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای تهران با شاخص ۱۱۴ و زاهدان با شاخص ۱۱۷، در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، به طوری که روز گذشته شهرهای بوشهر، اهواز، زنجان و زاهدان بر مدار ناسالم (نارنجی) ثبت شده بود.

   

  قابل توجه است که دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۶۵، اصفهان با شاخص ۷۸، کرج با شاخص ۷۵، مشهد با شاخص ۷۵، بجنورد با شاخص ۷۱، اهواز با شاخص ۷۹، سمنان با شاخص ۶۱، قزوین با شاخص ۵۳، کرمان با شاخص ۶۶، یاسوج با شاخص ۹۴، اراک با شاخص ۶۹، همدان با شاخص ۵۳ و یزد با شاخص ۵۳ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

   

  لازم به یادآوری است که روز گذشته هفتم خرداد، ایستگاه شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، کرج، تهران، بجنورد، قم، سنندج، کرمان، کرمانشاه، یاسوج، اراک، همدان و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

   

  بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست امروز سنجش کیفی هوا در ایستگاه کلانشهرهای ارومیه با شاخص ۳۳، اردبیل با شاخص ۳۱، بیرجند با شاخص ۴۲، شیراز با شاخص ۳۵، قم با شاخص ۶۵، سنندج با شاخص ۴۵ و کرمانشاه با شاخص ۴۸، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، بیرجند، مشهد و سمنان، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

   

  به این ترتیب امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای ایلام، شهرکرد، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به‌طوری که روز گذشته نیز شهرهای شهرکرد، شیراز، قزوین، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

   

  در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما دو شهر ناسالم (قرمز)، دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده درج شدند، در حالی که روز گذشته چهار شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۴ شهر سالم (زرد)، پنج شهر پاک (سبز) و هشت شهر بدون داده ثبت بودند.

   

  شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز