• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر : 52513
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  لزوم توجه ویژه به حوزه خاک کشاورزی
  دیبا: معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی بر لزوم توجه ویژه به حوزه خاک کشاورزی در تمام استان ها تاکید کرد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از ایانا، صفدر نیازی در برنامه افتتاحیه دوره آموزشی روش‌های جدید مطالعات خاکشناسی و نقشه برداری خاک کشور با حضور مسئولان خاک سازمان جهاد کشاورزی استان ها اظهار کرد: آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک سال گذشته ابلاغ شد و تکالیفی را به عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته است که اقدامات ستادی آن درحال پیگیری و انجام است.

   

  معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: تهیه دستورالعمل‌های لازم، پیگیری ردیف های اعتباری، برگزاری دوره های آموزشی برای افزایش سطح آگاهی های کارشناسان خاک ازجمله فعالیت‌های در دست اقدام در ستاد معاونت آب و خاک است.

   

  وی افزود: مهمترین وظیفه ای که به عهده مدیریت‌های آب و خاک در استان‌ها است، جمع‌آوری داده‌های مربوط به خاک های کشاورزی و ارسال این داده ها به موسسه تحقیقات خاک و آب است.

   

  نیازی گفت : تشکیل و راه‌اندازی دفتر خاک در مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها نیز تکلیف دیگری است که اکثر استان‌ها انجام داده‌اند و امیدواریم سایر استان‌ها نیز هرچه سریعتر نسبت به راه‌اندازی دفتر خاک اقدام کنند.

   

  معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر پیگیری موافقتنامه‌های استانی برای جذب و تخصیص اعتبارات استانی در حوزه خاک، گفت: دراین خصوص با پیگیری‌های مستمر و جدی از طریق معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی سازمان با سازمان برنامه و بودجه استان‌ها صورت گیرد تا اعتبارات لازم به این حوزه تخصیص یابد.

   

  نیازی گفت: کمیته مطالعات راهبردی خاکشناسی کشور با حضور معاونین وزیر در ستاد وزارت تشکیل و راه‌اندازی شده است و در استان‌ها باید به ریاست معاون عمرانی استانداری، اعضای کمیته فنی و زیر بنایی استان و به دبیری سازمان جهاد کشاورزی راه‌اندازی شود.

   

  وی ضمن تاکید بر ضرورت پیگیری‌های همکاران استانی برای عقد قراردادهای اجرایی حوزه خاک افزود: استان‌هایی موفق‌تر هستند که تعاملات لازم را با معاونت تولیدات گیاهی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و با مشارکت کشاورزان انجام می‌دهند.

   

  بنابراین گزارش، مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی نیز در این نشست بر ضرورت برگزاری دوره‌ه‍ای آموزشی اجرایی و کاربردی در حوزه خاک تاکید کرد.

   

  ناصر دواتگر گفت: از نظر تعداد، خاکشناسان ایران بعد از کشور هندوستان بالاترین رتبه را در جهان به خود اختصاص داده‌اند اما اکثر کارشناسان خاک ایران در حوزه تئوریک صاحب‌نظر هستند و در اجرا کارشناسان معدودی داریم که باید دراین زمینه تقویت شوند.

   

  گفتنی است؛ دوره آموزشی روش‌های جدید مطالعات خاکشناسی و نقشه‌برداری خاک کشور از تاریخ ۶ تا ۸ خرداد ماه در سالن جلسات معاونت در کرج برگزار می‌شود.

   

   

  منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز