• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ | کد خبر : 51043
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  بزرگداشت روز وکیل مدافع در تبریز
  دیبا: همایش بزرگداشت سالروز ” استقلال نهاد وکالت ” و روز وکیل با حضور رئیس دیوان عدالت اداری در تبریز برگزار شد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از خبرگزاری صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی در این مراسم که امسال با رویکرد پاسداری از استقلال “نهاد وکالت و ضرورت دفاع از حقوق ملت” برگزار شد، شرکت کنندگان و سخنرانان بر استقلال کانون‌های وکلای دادگستری، حاکمیت قانون و رعایت حقوق عمومی تاکید کردند.

   

  رئیس دیوان عدالت اداری کشور گفت: استقلال کانون‌های وکلای دادگستری ریشه دار و موضوع عقلایی است و هیچ گونه تردیدی در آن نیست.

   

  حجت الاسلام مظفری تصریح کرد: امروز همه مسئولان قوه قضاییه از شخص اول این قوه تا همه رده‌های آن طرفدار استقلال وکیل مدافع هستند و این گونه نیست که بگویم بیایید استقلال وکلا را به رسمیت بشناسید.

   

  وی افزود: استقلال نهاد وکالت را خدا، عقل و قوانین ما به رسمیت شناخته و چیزی نیست که با برخی اظهار نظر‌ها و مصوبات خدشه دار شود.

   

  رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: در عین اعتقاد به استقلال وکیل، اما در این نهاد و همه جا نیازمند نظارت هستیم.

   

  وی بیان کرد: عقل و قانون حکم می‌کند وکیل در جریان دادرسی با شجاعت از موکل و حق دفاع کند و این استقلال را قوه قضائیه در هر زمان به رسمیت می‌شناسند.

   

  رئیس دیوان عدالت اداری کشور ضرورت حاکمیت قانون در جامعه را مورد تاکید قرار داد و ثمرات آن در انسجام ملی، محلی، شفافیت امور، حقوق شهروندی و پاسخگو کردن مسئولان را بر شمرد.

   

  وی افزود: قانونگرایی و تن دادن به قوانین باید در کشور نهادینه شود و مردم اجرای آن را در جای جای کشور حس کنند و حکمرانی خوب در گرو قانونگرایی است و اگر می‌خواهیم خدمتی بکنیم همه باید تن به قانون بدهیم و مردم در جای جای نظام اجرای آن را حس کنند.

   

  استاندار آذربایجان شرقی هم در این همایش منصب وکالت و قضاوت را از شئون رسالت‌های انبیایی توصیف کرد و گفت: وکالت از جمله مشاغلی است که در آن وکیل سوگند می‌خورد در همه حال پاسدار حق و عدالت باشد و به قانونمداری در جامعه کمک کند.

   

  مالک رحمتی قانون‌محوری و قانون‌مداری را مهمترین اصل اجتماعی دانست و گفت: اگر قانون در جامعه به صورت کامل ساری و جاری شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

   

  وی با تاکید بر اینکه تمام حرف و عمل ما باید بر اساس قانون باشد، افزود: قانون باید در همه حال فصل‌الخطاب همه افراد باشد.

   

  رحمتی با اشاره به اینکه رعایت حدود شرعی به عنوان یکی از ارکان نظام حقوقی کشور به اندازه قانون اهمیت دارد گفت: اگر این ۲ در کنار هم رعایت شوند به خروجی مهمی خواهیم رسید به نام اخلاق که اگر هر یک از کارگزاران این موضوع را مد نظر قرار ندهند جامعه به جایی نمی‌رسد.

  استاندار آذربایجان شرقی همچنین به انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت: برگزاری یک انتخابات باشکوه همراه با امنیت و رقابت سالم برای ما یک تکلیف و وظیفه است.

   

  رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی با اشاره به شکل گیری و به فراز و نشیب‌های این نهاد مدنی گفت: تقویت نهاد وکالت به عنوان نهاد دفاعی مستقل با وکلای مستقل در کنار دادگستری مستقل با قضات مستقل به طور فزاینده به تقویت قوه قضاییه می‌انجامد.

   

  حسن فرهودی نیا افزود: اگر مفروض آن باشد که فرشته عدالت به واسطه ۲ بال متوازن قضاوت و وکالت محقق شود، نباید تحت هیچ شرایطی بال وکالت آن تضعیف شود.

   

  وی با انتقاد از قانون موسوم به تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار به پیامد‌های زیان بار این قانون اشاره کرد و گفت: در این قانون شان وکالت “هم سنگ سایر مشاغل و صنوف ” تنزل داده شده است که گویی قانونگذاران ” وزانت ستانی ” و ” تخویف ” این حرفه را مدنظر داشته و دارند، اما غافل از اینکه مردم با ” درک شهودی ” به خوبی می‌دانند که وکالت همانند قضاوت در کنار هم و به دنبال یکدیگر هستند و هیچ شباهتی با مشاغل کسب و کار ندارند.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز