• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۲ | کد خبر : 50624
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  کنعانی: برخی اتفاقات بر عمق و استحکام روابط میان ایران و عراق تاثیر منفی نمی‌گذارد
  دیبا: سخنگوی وزارت خارجه گفت: انتظار مردم فلسطین و غزه از دولت‌ها و ملت‌های اسلامی این است که از ابزارهای خود از جمله تحریم کالاهای رژیم صهیونیستی و استفاده از اهرم انرژی و تحریم انرژی رژیم صهیونیستی استفاده کنند و از این طریق به کمک مردم فلسطین بیایند.

  به گزارش دیباخبر به نقل از ایسنا، ناصر کنعانی در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در ادامه افزود: مردم فلسطین انتظار دارند کشورهای اسلامی از این ابزارها در برابر رژیم صهیونیستی به عنوان ابزار بازدارنده استفاده کنند تا این رژیم کشتار مردم فلسطین و غزه را متوقف کند.

   

  سخنگوی وزارت امور خارجه در این نشست خبری در واکنش به خبر حمله به نیروهای آمریکایی و ادعاهای مقامات آمریکایی در مورد دخالت ایران در این حمله و تهدیدهای مطرح شده از سوی آنها علیه ایران با قرائت بیانیه صبح امروز دستگاه دیپلماسی کشور در این ارتباط گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران جاری غزه، مکررا نسبت به خطر گسترش دامنه درگیری در منطقه به دلیل ادامه‌ حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و نیز پشتیبانی همه جانبه ی آمریکا از نسل‌کُشی فلسطینیان در غزه و کرانه باختری هشدار داده و نقض پایدار و مکرر حاکمیت ملی عراق و سوریه توسط نیروهای آمریکایی و بمباران‌ها و انجام حملات علیه گروهها و مردم عراق، سوریه و یمن را تشدید کننده این چرخه بی‌ثباتی می‌دانست.

   

  پایان دادن به حملات رژیم صهیونیستی به غزه و آتش‌بس فوری، می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت آرامش به منطقه گردد

   

  وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با تاکید مجدد بر اهمیت حفظ صلح و ثبات و امنیت در منطقه، معتقد است جنگ در غزه راه حل نبوده و پایان دادن به حملات رژیم صهیونیستی به غزه و آتش‌بس فوری، می‌تواند زمینه‌ساز بازگشت آرامش به منطقه گردد.

   

  سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: گروه‌های مقاومت در منطقه در تصمیمات و اقدامات خود از جمهوری اسلامی ایران دستور نمی‌گیرند و جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه از توسعه درگیری در منطقه استقبال نمی کند، اما در تصمیمات گروه‌های مقاومت برای نحوه‌ی حمایت از ملت فلسطین و یا دفاع از خود و مردم کشورشان در برابر هر گونه تجاوز و اشغالگری دخالتی ندارد.

   

  تکرار اتهام بی‌اساس به ایران، فرافکنی است

   

  کنعانی تاکید کرد: تکرار اتهام بی‌اساس به ایران، فرافکنی و نیز توطئه‌ی کسانی است که منافع خود را در کشیدن مجدد پای آمریکا به معرکه ای تازه در منطقه و تحریک آن در گسترش و تشدید بحران می‌بینند تا از این طریق مشکلات خود را پوشش دهند.

   

  ایران با آمادگی و هوشیاری تحولات در منطقه را زیر نظر دارد

   

  سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران با آمادگی و هوشیاری تحولات در منطقه را زیر نظر دارد و مسئولیت عواقب اتهامات تحریک آمیز علیه ایران، بر عهده عاملان طرح چنین ادعاهای بی اساسی است.

   

  سفر احمدیان به عراق نیز در چارچوب تداوم مشورت‌ها و همکاری‌ها بین دو کشور است

   

  کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد سفر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور به عراق گفت: روابط ایران و عراق روابط گسترده ، دوستانه و برادرانه مبتنی بر احترام است.

   

  وی با بیان این که خوشبختانه همواره گفت‌وگوهای منظم و مستمری در سطوح مختلف بین مقامات ایران و عراق در حوزه‌های مختلف در جریان است، گفت: سفر آقای احمدیان به عراق نیز در چارچوب تداوم مشورت‌ها و همکاری‌ها بین دو کشور از جمله در حوزه‌ همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم انجام می‌شود.

   

  برخی اتفاقات نمی‌تواند بر عمق و استحکام روابط میان دو کشور ایران و عراق تاثیر منفی و سلبی بگذارد

   

  کنعانی با بیان اینکه در جریان این سفر به طور طبیعی در ارتباط با تحولات جاری و اخیر در روابط دو کشور نیز رایزنی و گفت‌وگو می‌شود، اظهار کرد: برخی از اتفاقات نمی‌تواند بر عمق و استحکام روابط میان دو کشور ایران و عراق تاثیر منفی و سلبی بگذارد و روابط ایران و عراق روابط ممتاز، ویژه و عمیق است.

   

  دادگاه رسیدگی به اتهامات عامل حمله به سفارت آذربایجان در تهران برگزار شد

   

  سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد: روز شنبه دادگاه رسیدگی به اتهامات عامل حمله به سفارت آذربایجان در تهران برگزار شد.

  وی ادامه داد : این جلسه با حضور شخص متهم و وکلای وی و همچنین نمایندگان وزارت خارجه جمهوری آذربایجان و نمایندگان کنسولگری این کشور در تبریز برگزار شد.

   

  ایران و چین همواره به تعهد خود برای برقراری عدالت منطقه‌ای بین‌المللی و حل صلح‌آمیز منازعات تاکید دارند

   

  سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه اخیراً چین در ارتباط با تحولات اخیر در دریای سرخ به ایران هشدار داده است و آیا این خبر تایید می‌شود؟ گفت: من به همکاران رسانه‌ای توصیه می‌کنم که در مباحثی از این دست به منابع رسمی و معتبر مراجعه کنند.

   

  وی ادامه داد: چنین چیزی مطرح نیست و نمی‌دانم این خبر از کجا منشاء گرفته است.

   

  کنعانی با بیان اینکه سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در این زمینه موضع روشنی داشته است، اظهار کرد: دو کشور ایران و چین همواره به تعهد خود برای برقراری عدالت منطقه‌ای بین المللی و حل صلح‌آمیز منازعات و مقابله با تنش آفرینی کشورهای فرامنطقه در منطقه تاکید و مواضع خود در این ارتباط را به صورت روشن اعلام کرده‌اند.

   

  وی ادامه داد: ایران و چین دیدگاه‌های مشترکی در این زمینه دارند و در این مسیر همواره رایزنی‌های مشترکی بین مقامات ایران و چین در جریان است.

   

  دستگیری شهروند سوئدی در ایران ابعاد سیاسی ندارد

   

  سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با بازداشت یک شهروند سوئدی در ایران گفت: اطلاعات جدید از این شهروند دستگیر شده ندارم و آنچه که مطلع هستم این است که این موضوع ابعاد سیاسی ندارد و زمینه‌های حقوقی و قضایی دارد و اگر نیاز باشد قوه محترم قضاییه در این زمینه اطلاع رسانی می‌کند.

   

  رخداد امنیتی در سراوان از سوی جهات ذیربط در کشور در حال بررسی و پیگیری است

   

  وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد آخرین پیگیری‌ها در ارتباط با اتفاق رخ داده در مورد تعدادی از شهروندان پاکستانی در سراوان گفت: این رخداد امنیتی از سوی جهات ذیربط در کشور در حال بررسی و پیگیری است. اطلاع جدیدی از این حادثه ندارم و دستگاه‌های ذی‌ربط در زمان مقتضی در این زمینه اطلاع رسانی لازم را انجام می‌دهند.

   

  سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که برخی از منابع خبری مدعی شدند که آمریکا پیش از حمله گروه تروریستی داعش به مردم کرمان به ایران در مورد این حمله هشدار داده بود، گفت: ما از هیچ منبع رسمی چنین چیزی را نشنیده‌ایم این ادعای منتشر شده در یک رسانه خبری آمریکایی که با اهداف و انگیزه‌های خاص برای بهره‌برداری سیاسی منتشر شده است و لازم نمی‌دانم که در این زمینه واکنش خاصی داشته باشم.

   

  منطقه و جهان گنجایش تنش و درگیری دیگری را ندارد

   

  وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر این‌که ایران بر موضوع صلح و امنیت در منطقه تاکید دارد و به دنبال افزایش تنش نیست، گفت: ما همواره براین موضوع تاکید کرده‌ایم که منطقه و جهان گنجایش تنش و درگیری دیگری را ندارد و از دیگر سو باید به ریشه بحران در منطقه توجه داشت که ریشه آن ۷۰ سال اشغالگری رژیم صهیونیستی است.

   

  این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای کاهش سطح تنش و بحران در منطقه ادامه می‌دهد و از جامعه جهانی به خصوص کشورهایی که بر روی رژیم صهیونیستی تاثیر دارند می‌خواهد که تلاش کنند تا این رژیم را متقاعد کنند که جنگ تامین‌کننده منافع این رژیم نیست و باید هرچه بیشتر به کشتار خود پایان دهد.

   

  صدور قرار موقت دیوان لاهه آغاز راهی است برای محکومیت قطعی و رسوایی رژیم اشغالگر اسرائیل

   

  کنعانی همچنین در مورد رای روز جمعه دادگاه لاهه در ارتباط با شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی به اتهام نسل‌کشی اظهار کرد: صدور قرار موقت دیوان، آغاز راهی است برای محکومیت قطعی و رسوایی رژیم اشغالگر اسرائیل و گام اول در مسیر مبارزه با بی‌کیفر ماندن جنایت‌های این رژیم است.

   

  سخنگوی وزارت خارجه اظهار کرد: ما ان‌شاءالله شاهد گام تکمیلی، اثرگذار و ماندگار از سوی دیوان دادگستری لاهه علیه رژیمی باشیم که طی ۷۵ سال گذشته جنایت‌های این رژیم علیه مردم مظلوم فلسطین با ادعاهای واهی یهودی‌ستیزی از سوی کشورهای غربی مسکوت مانده و مورد غفلت واقع شده است.

   

  از اقدام شجاعانه، درست و مسئولانه آفریقای جنوبی در اقامه دعوا علیه رژیم صهیونیستی تشکر و حمایت می‌کنیم

   

  وی با بیان این‌که جا داشت کشورهای اسلامی در این زمینه اقدام جدی‌تری کنند، تصریح کرد: ما از اقدام شجاعانه، درست و مسئولانه آفریقای جنوبی در اقامه دعوا علیه رژیم صهیونیستی در چارچوب کنوانسیون نسل‌کشی تشکر می‌کنیم و حمایت سیاسی و حقوقی خود از این اقدام و تکمیل این روند را اعلام می‌کنیم.

   

  این خبر تکمیل می‌شود.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز