• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ | کد خبر : 48788
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  مرمت خانه تاریخی کلکته چی تبریز
  دیبا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با تقدیر از گزارش اخیر خبرگزاری جمهوری اسلامی در خصوص وضعیت اسفناک خانه تاریخی و قدیمی کلکته چی تبریز گفت: جریان سازی گزارش مطبوعاتی ایرنا روند مرمت خانه تاریخی کلکته چی تبریز را احیا کرد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از نصر، احمد حمزه زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با قدردانی از تلاش های رسانه ها به خصوص خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز تبریز برای کنکاش و بررسی های میدانی حوزه میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و تبریز، اعلام کرد: شهرداری تبریز بر اساس مفاد قانونی مکلف به تخصیص و تامین اعتبار مرمتی برای خانه قدیمی و تاریخی کلکته چی است.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری تبریز مالک خانه کلکته چی است، اظهار کرد: طبق قانون حمایت از بافت های تاریخی کشور مصوب سال ۱۳۹۸ تمام دستگاه های دولتی و عمومی وظیفه دارند آثار ثبتی در انحصار خود را از محل منابع داخلی تامین کنند.

  حمزه زاده یادآور شد: در همین قانون کلمه اختیار به کار برده نشده است و واژه “باید” برای تامین اعتبارات مرمتی استفاده شده است که بر همین مبنا شهرداری تبریز باید به تعهدات خود در قبال تاریخ و تمدن این کهن شهر عمل کند.

  وی ادامه داد: پس از انتشار گزارش ایرنا درباره خانه کلکته چی بلافاصله با شهرداری منطقه هشت فرهنگی – تاریخی تبریز صحبت کردم تا نسبت به شرایط کنونی این خانه قدیمی وارد عمل شده و اعتبارات لازم برای مرمت را جذب کنند.

  حمزه زاده از مکاتبه خود با شهردار تبریز نیز خبر داد و اضافه کرد: در این مکاتبه بر دستور ویژه شهردار برای تخصیص اعتبار مرمتی خانه کلکته چی تاکید شده است.

  وی رسالت و ماموریت اصلی و محوری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را پیگیری مسایل حوزه مسئولیت خود عنوان و اظهار کرد: امیدواریم سایر نهادهای دولتی و عمومی نیز به وظایف خود پیرامون میراث تمدنی و فرهنگی که متعلق به سرزمین ایران و اذربایجان است به خوبی عمل کنند.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اجرای فاز اول مرمت خانه کلکته چی در سال های قبل، ابراز امیدواری کرد با دستور ویژه شهرداری تداوم مرمت این خانه گران سنگ و تاریخی با قوت بیشتر صورت بگیرد.

  به گزارش ایرنا، چهارم شهریور ماه گزارشی با عنوان ” تخریب خانه کلکته چی به دلیل بی توجهی ها” در ایرنا منتشر شد که در آن آخرین وضعیت این خانه بررسی و اعلام شد که بنا به دلایلی ردیف بودجه مرمتی آن توسط شهرداری تبریز در سال جاری حذف شده است.

  این خانه قدیمی و ارزشمند به لحاظ میراثی که در پنجم تیر ماه سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۱۹۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، اکنون در وضع بسیار نامناسب و در آستانه فر ریختن قرار گرفته است و به دلیل سهل انگاری متولیان موضوع، بخش هایی از این خانه به طور کامل فرو ریخته که تهدیدی جدی برای هویت تاریخی کلانشهر تبریز به شمار می رود.

  خانه کلکته چی با پلاک ثبتی ۹۹ توسط خانواده کلکته چی در کوچه و دربندی به همین نام در محله رسته کوچه، بنا شده است که مربوط به دوره قاجار بوده و از ابتدا در اختیار همین خانواده قرار داشته است که مجموعه این خانه دارای فضاهای مختلفی بود که در حال حاضر خانه اصلی موجود است.

  منبع: خبرگزاری ایرنا

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز