• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۲ | کد خبر : 48436
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  افتتاح ۸۳ طرح کشاورزی با اعتبار بالغ بر ۵۹ هزار میلیارد ریال در آذربایجان شرقی
  دیبا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از افتتاح ۸۳ پروژه کشاورزی با اعتباری بالغ بر ۵۹ هزار و ۲۴۱ میلیارد ریال به مناسبت هفته دولت در آذربایجان شرقی خبر داد.

  به گزارش دیباخبر به نقل از  خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در جمع خبرنگاران گفت: این پروژه ها شامل ۳۴ پروژه صنایع تبدیلی به ارزش شش هزار و ۴۸۷ میلیارد و ۵۹۶ میلیون ریال ، ۲۴ پروژه آب و خاک به ارزش ۳۶۶ میلیارد و ۸۰۱ میلیون ریال، ۹ پروژه باغبانی به ارزش ۳۵۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال، یک پروژه امور دام به ارزش ۱۵۲ میلیارد ریال، یک پروژه شهرک گلخانه ای به ارزش یک هزار و ۵۴۲ میلیارد ریال، یک طرح شیلات به ارزش ۱۲ میلیارد ریال، دو طرح طیور به ارزش ۵۰ هزار و ۲۲۹ میلیارد ریال ، ۱۰ پروژه امور عشایر با اعتبار ۸۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال و یک پروژه آبخیزداری و منابع طبیعی با اعتبار ۱۴ میلیارد و ۱۷۸ میلیون ریال است.

  وی مجموع اعتبار هزینه شده برای افتتاح این طرح ها را ۵۹ هزار و ۲۴۱ میلیارد و ۵۷۵ میلیون ریال اعلام کرد و ادامه داد: از این میزان اعتبار ۳۵۲ میلیارد و ۵۳۱ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی، ۱۵۷ میلیارد و ۴۵۳ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی، ۵۷ هزار و ۳۲۵ میلیارد و ۵۹۱ میلیون ریال از محل سایر منابع از قبیل مشارکت مردمی و آورده سرمایه گذاران و یک هزار و ۴۰۶ میلیارد ریال نیز از محل تسهیلات بانکی تامین شده است.

  فتحی در خصوص میزان اشتغالزایی این طرح ها گفت: با بهره برداری از این طرح ها برای یک هزار و ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۴ هزار و ۷۶۲ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد و دو هزار و ۸۸۵ بهره بردار نیز این طرح ها بهره مند خواهند شد.

  وی افزود: افتتاح بخشی از فاز اول مجتمع زنجیره مرغ گوشتی شرکت کشت و صنعت آذربایجان خاوری در شهرستان شبستر با ظرفیت ۷۵ هزار قطعه، ساخت و ساخت شبکه آبیاری تحت فشار بارانی۳۵۰ هکتاری خداآفرین، آبیاری کم فشار ۱۶۶ هکتاری در روستای اسلام آباد سراب، فاز اول شهرک گلخانه ای کلیبر به وسعت ۶٫۵ هکتار، آبیاری تحت فشار پایاب سد شهید کاظمی (پمپاژ شهید دهقان) ملکان در سطح ۴۷۳ هکتار، کشتارگاه دام علی احمدی ملکان با ظرفیت ۱۳ هزار تن، فاز ۲ واحد خوراک دام و طیور رضوان دانه با ظرفیت ۴۱ هزار تن و مجموعه مرغ مادر تخم گذار نیکان جوجه با ظرفیت نزدیک به ۴۰ هزار قطعه در شهرستان مرند از جمله پروژه های شاخصی است که در استان افتتاح خواهد شد.

  رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از افتتاح طرح های بخش کشاورزی در سطح شهرستانها با نام یکی از شهدای والامقام جهادگر در قالب کنگره۱۰هزار شهید خبر داد و با تشریح دیگر برنامه های این سازمان در هفته دولت گفت: حضور در مراسم عبادی سیاسی نمازجمعه و ایراد سخنرانی قبل از خطبه توسط مدیران جهادکشاورزی شهرستان ها، دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران، ائمه جمعه و فرمانداران، غبارروبی و عطرافشانی مزار مطهر شهدا به ویژه شهدای دولت و کارمندان شهید، برگزاری مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه استان همزمان با در سراسر کشور، حضور مدیران سازمان در رسانه ملی و خبرگزاری ها، تجلیل از کارمندان نمونه، برگزاری نشست خبری در سطح سازمان و شهرستانها و حضور در نمایشگاه هفته دولت در سطح استان از دیگر برنامه های سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در هفته دولت است.

  فتحی تکمیل واحدهای نیمه ‌تمام را یکی دیگر از اقدامات شاخص دولت سیزدهم در دو سال اول فعالیت آن در آذربایجان شرقی دانست و گفت: آذربایجان شرقی قطب صنایع تبدیلی و تکمیلی در سطح کشور است که در برخی محصولات مانند فرآوری انگور رتبه اول کشور با به خود اختصاص داده‌ایم و در سردخانه‌ها نیز رتبه دوم کشور را داریم. طرح‌هایی که نیمه‌تمام بودند به همت سرمایه‌گذاران تکمیل شد که در حال حاضر برای ۵٫۵ میلیون تن از محصولات کشاورزی ظرفیت فرآوری، نگهداری و بسته‌بندی وجود دارد.

  وی افزایش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان را از دیگر اقدامات شاخص دولت سیزدهم در دو سال نخست فعالیت آن قلمداد کرد و افزود: سرمایه‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومانی در بخش کشاورزی بی‌سابقه بوده است. خوشبختانه با اقبالی که سرمایه‌گذاران به بخش کشاورزی داشته‌اند، میزان سرمایه‌گذاری در این بخش به شکل تصاعدی افزایش پیدا کرده است. بیشتر این سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه گلخانه انجام‌گرفته است و بیشترین آن ‌هم از محل آورده شخصی سرمایه‌گذاران بوده است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از افزایش حدود ۱۰۰ هکتاری سطح گلخانه‌های استان در دو سال اخیر خبر داد و اضافه کرد: این افزایش در نوع خود بی‌نظیر بود که هم در زمینه بهینه‌سازی مصرف آب در حوزه کشاورزی و هم ارزآوری مؤثر است چرا که عمده محصولات تولیدی در گلخانه‌ها صادراتی هستند و ارز موردنیاز کشور را تأمین می‌کنند.

  فتحی گیاهان داروئی و صنایع مرتبط با آن را دیگر حوزه مورد علاقه سرمایه‌گذاران معرفی کرد و ادامه داد: فرآوری این گیاهان تا حد اسانس گیری پیش می‌رود.

  وی با اشاره به سرمایه‌گذاری مناسب انجام‌گرفته در حوزه دام و طیور گفت: تا ابتدای دولت سیزدهم ظرفیت مرغداری‌های استان حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار الی ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه بود اما با اتمام طرح‌های نیمه ‌تمام این ظرفیت به ۵ میلیون قطعه رسیده است. این آمار نشان می‌دهد آذربایجان شرقی این ظرفیت را دارد تا مرغ موردنیاز خود را با سرمایه‌گذاری‌های انجام ‌شده، تأمین کند. در حوزه دام سبک نیز دامداری‌های صنعتی ایجاد و مورد بهره‌برداری قرارگرفته است به ‌طوری که گوسفندداری ۱۰۰ هزار رأسی در استان در حال عملیاتی شدن است و فاز اول آن به بهره‌برداری رسیده است. در حوزه دام سنگین نیز واحدهای دامداری‌های صنعتی توسط سرمایه‌گذاران و هلدینگ های کشاورزی برخی نهادها اجرایی شده است که تعدادی از آن‌ها نیز در هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با تشریح اقدامات دوساله این سازمان در حوزه امور اراضی گفت: در این حوزه با توجه به قانون رفع موانع تولید و آیین‌نامه‌ای که در خصوص رفع تداخل پلاکات ثبتی وجود دارد، تا قبل از دولت سیزدهم حدود ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی تعیین تکلیف شده بود که این میزان طی دو سال اخیر به یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار رسیده است. در حوزه صدور سند اراضی کشاورزی نیز قبل از این دولت ۲۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سنددار شده بود که در حال حاضر این میزان به۵۰۰ هزار هکتار نزدیک شده است.

  وی در پایان سخنان خود گفت: مجموعه آمار و ارقام نشان می دهد علیرغم همه ناملایمات، خشکسالی، سرمازدگی و کمبود نیروی انسانی اقدامات خوبی در زیربخش های مختلف کشاورزی صورت گرفته است و آمارها رشد تصاعدی همه زیر بخش ها را نشان می دهد.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز