• تاریخ انتشار خبر : جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ | کد خبر : 46697
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  کارگروه گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان اسکو
  دیبا: فرماندار شهرستان اسکو تولید پارچه و روسری کلاقه‌ای را مهمترین و بهترین صنایع دستی اسکو برشمرد که هنرمندان این منطقه به عنوان تجلی ذوق و هنر در آفرینش نقش و نگار روی پارچه‌های ابریشمی خلق می‌کنند.

  به گزارش دیباخبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،حسین فیروزی در کارگروه گردشگری و میراث فرهنگی این شهرستان گفت:صنعت چاپ باتیک در سال ۱۳۸۹ در زمره میراث معنوی کشور به ثبت ملی رسیده و در سال ۱۳۹۴ چهار اثر چاپ باتیک موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت شدند.

   

  وی افزود:تولیدات و روسری‌های کارگاه‌های چاپ باتیک اسکو به کشور‌های ترکمنستان و آسیای میانه صادر می‌شود.

   

  وی با اشاره به اینکه اسکو مرکز اصلی تجمع کارگاه‌های چاپ باتیک در آذربایجان شرقی و قطب اصلی این هنر-صنعت در کشور محسوب می‌شود، از صادرات محور بودن این محصولات مثل روسری کلاقه‌ای خبر داد که سالانه بیشتر آن‌ها به کشور‌های آسیای میانه به خصوص ترکمنستان صادر می‌شود.

   

  فیروزی تعداد کارگاه‌های فعال در حوزه چاپ باتیک و کلاقه‌ای اسکو را ۱۵۰ مورد اعلام و اضافه کرد: این هنر صنعت سابقه‌ای ۵۰۰ ساله در منطقه دارد و در حال حاضر یکهزار نفر از جمعیت شهرستان در این زمینه اشتغال دارند.

   

  وی با بیان اینکه فرمانداری اسکو تلاش‌هایی را برای ایجاد تغییرات در نوع و شیوه تولید روسری کلاقه‌ای آغاز کرده است، یادآور شد: چندی قبل همایش استارتاپی ویژه این هنر در شهرستان برگزار و (ایده) طرح‌های جدید در زمینه‌های رنگرزی، طراحی و تثبیت رنگ جمع آوری شد که با عملیاتی شدن این (ایده) طرح‌ها می‌توان نسبت به افزایش تولیدات و نیز ایجاد بازار مصرف داخلی اقدام کرد.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز