• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ | کد خبر : 46579
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دکتر طهرانچی: باید در مقابل جنگ ترکیبی، جهاد فرهنگی شکل دهیم
  دیبا: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: اکنون در جنگ ترکیبی قرار داریم و باید در مقابل آن جهاد فرهنگی شکل دهیم

   

  به گزارش دیباخبر به نقل از گروه دانش و فناوری خبرگزاری علم و فناوری آنا، مراسم آغاز دوره‌های توانمندسازی «حلقه‌های میانی» دانشجویان فعال فرهنگی اجتماعی کشور ظهر امروز با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رضامراد صحرایی سرپرست وزارت آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم نماینده، ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، استانداران سراسر کشور و جمعی از روسای دانشگاه‌های کشور در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد.

   

  دکتر طهرانچی در این مراسم با اشاره به اهمیت برگزاری این نشست گفت: مقام معظم رهبری به دو موضوع شکل‌گیری نظم نوین جهانی و جنگ ترکیبی اشاره داشته‌اند. در نظم نوین جهانی، یک حرکت از غرب به سمت شرق شکل گرفته که این حرکت سه ضلع «علمی اقتصادی»، «علمی نظامی» و «علمی فرهنگی» دارد. در این ابعاد، شاهدیم که آمریکایی‌ها از سال ۱۳۹۸ تلاش کرده‌اند نظام سلطه خود را حفظ کنند و در ایجاد نظم نوین جهانی ورود جدی داشته باشند.

   

  وی با اشاره به چهار مسئله درهم‌تنیده طی سال‌های اخیر اظهار داشت: در سال‌های اخیر چهار مسئله شهادت حاج قاسم سلیمانی، شیوع کرونا که با هدف فروپاشی اقتصاد چین شکل گرفت و البته تاثیرگذاری فرهنگی بر ما داشت، جنگ اوکراین که برخورد با بخش نظامی بود و اغتشاشات پاییز سال گذشته به عنوان حمله به قطب علمی و فرهنگی، به عنوان اتفاقات مرتبط با جابجایی تمدنی از غرب به شرق روی داده است.

   

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اکنون در جنگ ترکیبی قرار داریم و باید درمقابل آن جهاد فرهنگی شکل دهیم. البته تاکنون برخی از خاکریز‌های فرهنگی را از دست داده‌ایم و برای اینکه بتوانیم بر این بحث غلبه کنیم، باید شبکه‌های رفاقتی که دشمن از طریق فضای مجازی ایجاده کرده است را در شبکه‌های حقیقی آورده و جوانان را مسلح به اندیشه کنیم. برای این کار، به شبکه‌های نخبگانی و گسترده نیاز داریم که جمع جوانان را در ساختار درختی مورد توجه قرار دهیم.

   

  دکتر طهرانچی با اشاره به برگزاری طرح حامیم به عنوان حلقه‌های میانی برای دانشجویان گفت: حامیم یک طرح بسیار خوب و هوشمند دانشجویی است و باید در حوزه اندیشه‌ای دنبال شود. برگزاری این نشست نیز بدین معناست که مسئولان و راهبران استانی در کنار راهبران علمی و فرهنگی می‌خواهند اتفاقات مهمی رقم بزنند. البته در این مسیر نباید از شبکه گسترده غافل شد. باید جمع جوانان را درگیر این جهاد فرهنگی کنیم.

   

  وی در پایان خاطرنشان کرد: طرح اعتلا نیز به موازات طرح حامیم و با تعامل وزارت کشور و حمایت استانداران پیش می‌رود. آنچه انجام می‌دهیم، شرط لازم است، اما کافی نیست، چون دشمن برای ما برنامه‌های زیادی دارد.

   

  لازم به ذکر است در پایان این مراسم پوستر دومین دوره توانمندسازی «حلقه‌های میانی» دانشجویان فعال فرهنگی اجتماعی کشور (طرح حامیم) رونمایی شد.

   

  انتهای پیام/

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز