• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ | کد خبر : 44649
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  راه اندازی خطوط جدید تولید سرم و آنتی بیوتیک/ نیاز ماهانه کشور به ۷ میلیون سرُم
  دیبا:وزیربهداشت از خطوط جدید تولید دو شرکت تولیدی برای تأمین آنتی بیوتیک، داروهای ضددرد و حمایتی و اسپری‌های تنفسی موردنیاز کشور بازدید کرد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا، بهرام عین‌اللهی روز گذشته در جریان حضور در کارخانجات دارویی جابر بن حیان و دارو پخش، از مصوبه جدید بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات به کارخانجات تولید کننده دارو توسط بانک‌های عامل خبر داد و گفت: با اقدامات صورت گرفته برای کاهش ارزش افزوده گمرکی مواد اولیه دارویی از ۹ به یک درصد و همچنین مصوبات جدید شورای پول و اعتبار برای تولیدکنندگان دارو، تولید دارو و سرم افزایش می‌یابد و در کنار آن با واردات مقادیری از  این اقلام ظرف یکی دو هفته آینده نیاز بازار به آنتی بیوتیک به طور کامل رفع می‌شود.

  وی همچنین از راه‌اندازی خط جدید سرم‌سازی دارو پخش با استفاده از فناوری جدید و همچنین راه‌اندازی خطوط سرم‌سازی  جدید در تبریز، اهواز و گلپایگان تا پایان سال با هدف اشباع بازار داخلی از سرم و حضور در بازارهای صادراتی خبر داد.

  عین‌اللهی در حاشیه بازدید از شرکت داروسازی جابر بن حیان و داروپخش در جمع خبرنگاران نیز اظهارکرد: شرکت جابربن‌حیان از شرکت‌های با سابقه در حوزه دارو است و با توجه به تقاضای بازار در خطوط تولید این شرکت، آنتی‌بیوتیک تولید می‌شود.

  وی حجم تولید آنتی‌بیوتیک در شرکت جابربن‌حیان را قابل قبول ارزیابی و تصریح کرد: این شرکت روزانه بین ۱۵ تا ۲۵ هزار بسته شربت‌ آنتی‌بیوتیک تولید می‌کند و با توجه به نیاز کشور کارگران در سه نوبت در آن مشغول فعالیت هستند.

  سیاست وزارت بهداشت، حمایت از تولید داخلی داروست

  وزیر بهداشت با تاکید بر این که سیاست وزارت بهداشت، حمایت از تولید داخلی داروست، افزود: درصورتی که تولید کنندگان دارو به هر دلیل نتوانند با تقاضای بازار همگام شوند، از واردات به عنوان راهکار جایگزین استفاده خواهیم کرد؛ چرا که آنچه اولویت دارد، تأمین داروی مورد نیاز مردم است.

  او با اشاره به برگزاری جلسات کارشناسی متعدد در زمینه دارو خاطرنشان کرد: با اجرای طرح دارویار و تبدیل ارز ترجیحی به ارز نیمایی لازم بود که از تولیدکنندگان حمایت ویژه‌ای صورت گیرد. در همین راستا بانک مرکزی توسط بانک‌های عامل تسهیلات مناسبی را برای تولیدکنندگان دارو در نظر گرفته که تولیدکنندگان از هفته آینده می‌توانند از این تسهیلات برای واردات مواد اولیه استفاده کنند.

  وزیر بهداشت، گفت: پیش از این گمرک از تولید کنندگان عوارض ۹ درصدی دریافت می‌کرد که مبلغ بالایی بود و  با تصویب ستاد تنظیم بازار این عوارض به یک درصد کاهش یافت. با توجه به تسهیلات در نظر گرفته شده و کاهش عوارض گمرکی، شاهد افزایش تولید داخلی دارو خواهیم بود.

  وی تصریح کرد: داروهایی که در شرکت جابر بن حیان مشاهده کردیم عمدتا داروهایی است که جامعه به آن نیاز دارد و با سرعتی که در تولید این داروها اعمال شده، ظرف دو تا سه هفته آینده در این زمینه کمبودی نخواهیم داشت.

  آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای تامین سرم

  وزیر بهداشت درباره آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای تامین سرم، اظهار کرد: با توجه به مصرف بالای سرم در کشور، باید  ماهانه هفت میلیون سرم تولید کنیم اما به دلیل نیازی که در کشور وجود دارد، علاوه بر آن ماهانه ۶۰۰ هزار سرم هم وارد می‌کنیم. امیدواریم نه تنها در سرم، بلکه در دیگر داروها نیز نیازی به واردات نداشته باشیم، اما لازمه این امر آن است که داروها را به موقع به مردم برسانیم و هر جا کمبودی باشد، ناگزیر به واردات خواهیم بود. امسال میزان تولید شربت آنتی‌ بیوتیک بسیار بیشتر از سال‌های گذشته است.

  وزیر بهداشت، تاکید کرد: وقتی کرونا شیوع داشت، مدارس تعطیل بودند و همه ماسک می زدند؛ ابتلا به آنفولانزا  بسیار کمتر بود؛   اما امسال با کاهش کرونا و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها آنفولانزا از اواسط مهرماه گسترش یافت و سبب شد تا مصرف آنتی‌ بیوتیک به صورت ناگهانی به مقدار زیادی بالا برود.

  عین اللهی با بیان این که با شیوع آنفلوانزای زودرس در زمینه تولید داروهای آنتی بیوتیک نیاز بیشتری به وجود آمد و مجبور به واردات شدیم، گفت: در شرایط کنونی اطمینان داریم که با تولیدات و زحمات صورت گرفته، همه نیاز مردم را تامین خواهیم کرد.

  وی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم رضایت تولید کنندگان دارو تأمین و شرایط مطلوبی برای تولید فراهم شود، تصریح کرد: در کشور ما بیمه‌ها موظفند هزینه داروهای تحت پوشش را پرداخت کنند. در طرح دارویار نیز بیمه‌ها اختلاف ارز ترجیحی و نیمایی را دریافت کردند تا پرداختی از جیب مردم افزایش نیابد.

  بنابر اعلام وبدا، وی با بیان اینکه طرح دارویار از موفق ترین طرح‌های دولت در تامین کالاهای اساسی بوده است، افزود: یکی از مشکلات مزمن ما مسأله قاچاق دارو بود که موجب می‌شد خدمات دارویی کشور نه فقط ۸۰ میلیون ایرانی بلکه ۴۰۰ میلیون ساکنان غرب آسیا از جمله عراق، افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس را پوشش دهد.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز