• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ | کد خبر : 44258
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های ویروسی ماسک بزنید/تجویز بی‌رویه آنتی‌بیوتیک ممنوع
  دیبا: دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و شیوع عفونت‌های ویروسی مانند کرونا، آنفلوآنزا و آدنوویروس، استفاده از ماسک می‌تواند تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کند.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا ،حمیدرضا جماعتی افزود: توصیه ما کماکان استفاده از ماسک در محیط‌های شلوغ، مسقف و حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس و مترو است.

  وی با اشاره به برگزاری هفتاد و هفتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، اظهار داشت: در این نشست، آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران بررسی شد. در برخی کشورها مانند آمریکا، آلمان، سنگاپور، بنگلادش و هند، موارد ابتلا به کرونا مقداری در حال افزایش و برخی سویه‌های جدید در حال شیوع است.

  جماعتی یادآور شد: قبلا در برخی از کشورها مانند آمریکا و آلمان، سویه BA۴ شایع بود که امروزه در بسیاری از کشورها، BA۵ جایگزین آن شده است. سویه جدید BA۴.۶ در آمریکا افزایش یافته و حدود ۱۳.۶ موارد شناسایی شده مربوط به این زیرسویه جدید بوده است.

  دبیر کمیته علمی کشوری خاطرنشان کرد: سویه‌های جدید BF۷ و XBB به تازگی شناسایی شده به گونه‌ای که BF۷ در آمریکا و XBB در سنگاپور، بنگلادش و هند در حال افزایش است و برخی صاحبنظران معتقدند که با شناسایی این زیرسویه‌ها، کرونا به سمت SARS COVID تیپ یک یا سه می‌رود.

  جماعتی با اشاره به شناسایی زیرسویه‌های جدید کرونا، یادآور شد: خوشبختانه به دلیل واکسیناسیون گسترده در بیشتر کشورها به ویژه کشورهای آمریکا، سنگاپور، بنگلادش و هند با وجود افزایش موارد اُمیکرون، هنوز هم میزان مرگ و میر، کم است. به عنوان نمونه در سنگاپور، موارد جدید ابتلا به کرونا، ۹ هزار نفر در یک روز بوده و میزان فوتی، ۲ نفر بوده است.

   

  وی تصریح کرد: میزان وحشی‌گری و افزایش مرگ و میر سویه‌ها و زیرسویه‌های جدید به دلیل سرایت‌زایی بالا، کاهش یافته و از سوی دیگر به دلیل ایمنی بدن مردم با ابتلا به بیماری و واکسیناسیون نیز مرگ و میر بیماران کووید۱۹، کمتر شده است.

  دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: باتوجه به مطالعات و پیش‌بینی‌ها، امکان شیوع سویه‌هایی مانند BQ۱، BQ۱.۱، BQ۱.۳ و XBB که به سرعت جهش پیدا می‌کنند، در فصل سرما و زمستان وجود دارد. این سویه‌ها سرایت زایی بالا اما مرگ و میر بسیار کمی دارند. یکی از ویژگی های این زیرسویه‌ها این است که با وجود علائم کم و حتی بدون علامت بودن آنها، ممکن است عوارض و مشکلات قلبی، عروقی، گوارشی و استخوانی، عضلانی و دیابت بعد از ابتلا به وجود آید.

  جماعتی با بیان اینکه استقبال از واکسیناسیون در کشور مناسب بوده است، گفت: میزان تزریق نوبت سوم و یادآور واکسن کرونا در کشور ما در هفته های اخیر نسبت به روند جهانی، بهتر بوده است.

  در بررسی ساده‌ای که بر روی ۱۰۰ نمونه آزمایشگاهی از بخش مراقبت‌های ویژه انجام شده بود، ۳۹ مورد ابتلا به آنفلوآنزا گزارش شده که این می‌تواند هشداری برای اپیدمی آنفلوآنزا در هفته‌ها و ماه‌های آینده باشد

  وی با اشاره به شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس، گفت: روند ابتلا به آنفلوآنزا در حال افزایش است. در روزهای گذشته، در بررسی ساده‌ای که بر روی ۱۰۰ نمونه آزمایشگاهی از بخش مراقبت‌های ویژه انجام شده بود، ۳۹ مورد ابتلا به آنفلوآنزا گزارش شده که این می‌تواند هشداری برای اپیدمی آنفلوآنزا در هفته‌ها و ماه‌های آینده باشد.

  دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: توصیه ما در شرایط کنونی، تداوم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه در فضاهای مسقف، مکان های شلوغ، مراکز آموزشی و بخش حمل و نقل عمومی برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا است. اکنون مهمترین شیوه‌نامه بهداشتی، استفاده از ماسک است اما شست و شوی مداوم دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی نیز مهم است.

   

  جماعتی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا تاثیر زیادی در کاهش بستری شدن در بیمارستان‌ها و مرگ و میر دارد، افزود: توصیه ما این است که کودکان، افراد با بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان و افراد بالاتر از ۶۵ سال و نیز نیروهای بهداشتی و درمانی، واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

  وی به تشابه علائم آنفلوآنزا و کرونا در بیماران اشاره و تاکید کرد: توصیه ما این است که همکاران کادر درمانی پس از مشاهده علائم و برای تشخیص دقیق، حتما تست‌های تشخیصی را تجویز و مشخص کنند که بیماری فرد، آنفلوآنزا است یا کرونا زیرا درمان این دو بیماری، کاملا با یکدیگر متفاوت است و در صورت گرفتاری شدید، نیاز به درمان‌های اختصاصی دارد.

  دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: پزشکان و متخصصان توجه داشته باشند که از تجویز بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها به‌ویژه آزیترومایسین باتوجه به فصل سرما و شیوع عفونت‌های ویروسی از جمله آنفلوآنزا، خودداری کنند زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها تاثیر بسزایی در بهبود شرایط این بیماران ندارند و از سوی دیگر، این تجویز و مصرف بی‌رویه باعث ایجاد مقاومت‌های آنتی بیوتیکی و عوارض در برخی بیماران می‌شود.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز