• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۱ | کد خبر : 44239
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  شناسایی ۱۶ مورد مبتلا به مالاریا در جنوب کرمان
  دیبا:رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از شناسایی ۱۶ مورد مبتلا به مالاریا در جنوب کرمان خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۴ نفر تبعه افغان و ۲ مورد ایرانی هستند

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا،دکتر علی اصغر خیرخواه با رد بکار بردن مالاریای بومی در جنوب کرمان گفت: بومی بودن مالاریا یعنی اینکه یک نفر ساکن منطقه بوده و به این بیماری مبتلا باشد و به فرد دیگری در همان منطقه انتقال بدهد در حالی در جنوب کرمان انتقال محلی نداشتیم و یک سرباز که در سراوان مبتلا شده بود بعد از مرخصی در جنوب استان کرمان دچار علائمی شده که با مراجعه به مراکز درمانی و انجام تست ابتلای آن تایید گردید و تحت درمان قرار گرفته است.

  وی از شناسایی سریع و به موقع مبتلایان به مالاریا در جنوب کرمان خبر داد و اظهار کرد: در حالی افراد مبتلا شده حامل یک انگل هستند لذا با نیش پشه انگل جابجا می شود که با تمهیدات پیش بینی شده از افزایش مبتلایان جلوگیری بعمل آمده است.

  خیر خواه از لاورکشی در جنوب کرمان خبر داد و افزود: با توجه به اینکه لاروکشی انجام شده اما باید مراقبت های لازم هم انجام شوند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ورود افاغنه غیر مجاز به جنوب کرمان را عامل اصلی جابجایی انگل مالاریا عنوان کرد و گفت: وقتی افاغنه از مرزها بدون هیچ گونه تست و مراقبت بهداشتی وارد کشور می شوند، انتقال انگل نیز دور از انتظار نیست و آمار مبتلایان نیز نشان دهنده این امر است.

  وی با بیان هشدارهای پیشگیرانه به مردم افزود: با توجه به بارش ها در فصل پاییز، با مشاهده هر گونه تب و لرز افراد باید برای تست مالاریا به مراکز تعریف شده مراجعه کنند و از طرفی چون افاغنه وارد منطقه می شوند کادر بهداشت و درمان آموزش های لازم را به مردم می دهند.

  خیرخواه در ادامه بیان هشدارها گفت: توصیه می شود با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی رو به خوبی است و مردم به سمت برکه ها می روند، از اطراق کنار آب های راکد خودداری کنند تا در معرض گزش قرار نگیرند.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز