• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۳ شهریور ۱۴۰۱ | کد خبر : 44015
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  طرح «کشاورزی قرارداری» نجات دهنده کشاورزی استان است
  دیبا: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی تاکید کرد: اجرای طرح کشاورزی قرارداری نجات دهنده بخش کشاورزی استان است.

   

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دیبا خبر، اکبر فتحی در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن بیان این مطلب گفت: قطعات کوچک اراضی استان مانع از مکانیزه کردن کشاورزی می شود، با این حال در قالب کشاورزی قرارداری، می‌توان بخشی از مشکلات بخش کشاورزی را حل کرد.
  وی از راه اندازی سامانه بومی توسط شرکت تعاون روستایی تبریز به منظور عرضه کالاهای متنوع و تامین نقدینگی از محل صندوق و اتحادیه‌ها به عنوان جایگزین سامانه بازرگام در استان خبر داد.
  فتحی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری سال ۱۴۰۱ به عنوان اسناد بالادستی، گفت: نگاه اساسی دولت سیزدهم به بخش کشاورزی و تحول و اصلاح نظام یارانه‌ای است، اما فشار بیشتر اجرای طرح اصلاح نظام یارانه‌ای بر روی بدنه کشاورزی و به خصوص پرورش دهندگان دام و طیور بود و در این شرایط توجیه اقتصادی قیمت تعیین شده محصولات کشاورزی برنامه نخست وزارت جهاد کشاورزی است.
  وی تولید مازاد محصولات کشاورزی را یکی از مشکلات ناشی از اجرای این طرح دانست و افزود: این مورد قابل پیش بینی بود و براساس برنامه ریزی‌های انجام‌ گرفته، محصولات مازاد بازار حتی به صورت دام زنده و لاشه توسط شرکت پیشتیبانی دام خریداری شد. پرداخت بی نظیر تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی استان به مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان نیز از دیگر پیش بینی‌های جهادکشاورزی بوده است.
  وی از خرید ۲۷۰ هزار تن گندم در استان طی سالجاری خبر داد و افزود: از این مقدار حدود ۲۲۰ هزار تن تحویل شرکت غله داده شده که ۱۴۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
  رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی بر لزوم ارتقای ضریب نفوذ در بخش کشاورزی، تاکید کرد و افزود: امیدواریم با کمک شرکت‌های دانش بنیان و کارشناسان جهادکشاورزی در مراکز خدمات غیردولتی با تولید بذر، مبارزه با آفات و آبیاری این مهم تحقق یابد.
  وی تهیه نقشه کاداست برای اراضی کشاورزی استان را اقدامی بزرگ دانست و گفت: در قالب این طرح هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون حضور فیزیکی شناسایی شده و پیش از انجام ساخت و سازها، اقدامات پیشگیری انجام می شود.
  فتحی تاکید کرد: فناوری تاثیر مهمی روی‌ کشاورزی دارد و علیرغم اینکه آب و خاک به عنوان عوامل اصلی تولید محدود بوده و روز به روز در حال نابودی است اما تولیدات کشاورزی به دلیل بهره گیری از علوم نوین چون بذر اصلاح شده و مبارزه اصولی با آفات و … نه تنها کاهش نیافته بلکه در حال افزایش است.
  فتحی در تشریح فرایند طرح اصلاح الگوی کشت در استان گفت: این طرح طی سال‌های گذشته همواره مدنظر جهادکشاورزی بوده اما از سال گذشته با تاکید بیشتری اجرایی می‌شود. همراهی کشاورزان به خصوص در حوضه دریاچه ارومیه افزایش یافته و محصولاتی چون زعفران، پسته و گیاهان دارویی جایگزین محصولات پر آب بر حوضه دریاچه شده است که صرفه اقتصادی برای استان دارد.
  وی از افزایش تقاضا طی یک سال گذشته برای سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف کشاورزی در استان خبر داد و افزود: مجوز ساخت بزرگترین واحدهای پرورش دام و طیور در استان صادر شده است.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز