• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ | کد خبر : 43543
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  فعال حوزه مسکن در گفتگوی اختصاصی با دیبا خبر؛
  مردم برای تامین هزینه رهن و اجاره به وام و قرض پناه می برند
  دیبا: فعال حوزه مسکن تاکید کرد: مشاورین املاک از آب گل آلود مسکن ماهی می گیرند و مانع پایین آمدن قیمت ها می شوند.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دیبا خبر، بازار مسکن حدودا از سال ۱۳۹۴ با افزایش بی‌سابقه ای مواجه بوده است، به طوری که قیمت هر متر مربع زمین که سال ۱۳۹۳ در مناطق متوسط تبریز حدود یک میلیون تومان بود، در سال ۹۴ به دو میلیون رسید و با تداوم روند افزایشی در نهایت در سال ۱۴۰۱ هر متر مربع  به بیش از ۱۶ میلیون رسید. نکته قابل تامل و تاسف‌بار این است که با مبلغی که در سال ۹۳ امکان خرید خانه ۵۰ متری وجود داشت، اکنون حتی نمی توان یک آپارتمان را رهن کامل کرد. و همین امر طی سال های اخیر به یک معضل جدی برای خانواده ها تبدیل شده است. آشفته بازار وضع مسکن که این روزها یکی از کابوس های مردم است، چنان جنون‌وار در حرکت است که حتی صدای خود مشاورین املاک را هم درآورده است، البته نه همه آنها.

  به واسطه آشنایی با یکی از مشاورین املاک شهر تبریز که همچنان وجدان خود را بیدار نگه داشته است و از بیان واقعیت هراسی ندارد، بدون ذکر نام، در رابطه با شرایط مسکن طی چند سال اخیر به گفت‌وگو می نشینم.

   

  اگر اجازه دهید، یک‌راست و صریح برویم سر اصل مطلب! بازار مسکن الان در چه شرایطی به‌سر می‌برد؟

   

  واقعیت این است که بر خلاف تبلیغات رسانه ای، تحلیل تحلیلگران و آمار فیک، بازار مسکن در حالت رکودی شدید قرار دارد و معاملات بسیار محدود و معطوف به اجاره مسکن شده است. البته معاملات فروش آپارتمان هم کم و بیش انجام می شود، اما عموما برای افراد پول لازم است که حدود ۲۰ درصد زیر قیمت بازار ملک خود را می فروشند.

   

  مشاورین املاک در به‌وجود آمدن وضع فعلی بازار مسکن چه نقشی داشته و دارند؟

   

  مشاورین املاک در حال گرفتن ماهی از آب گل‌آلود مسکن هستند و با ترفندهای مختلف

  مانع پایین آمدن قیمت ها می شوند.مثلا با پیشنهاد کمیسیون زیاد با افکار خریداران و فروشندگان بازی میکنند و اکثرا با هماهنگی قبلی با فروشنده‌ها یا سازندگان ملک، با حق کمیسیون های چند ۱۰ و چند ۱۰۰ میلیونی یا گاها توافق بر برداشت درصدی از مبلغ معامله، قیمت فروش را بالا کشیده و عملا خریداران را مغبون می کنند.

   

  بله من هم بارها این قضیه را شنیده ام، حتی مواردی بوده که مشاورین املاک با صاحبان ملک تماس گرفته و پیشنهاد می دهند تا مستاجر خود را بعد از اتمام مدت قراداد از خانه در بیاورد و به قیمت بالاتری به مستاجر دیگری بدهد!

   

  بهتر است بگوییم، بعضی نه! این قضیه دیگر کم کم عرف شده است. درستش این است که بگوییم تعداد اندکی از مشاورین املاک این کار را نمی کنند. روال کار هم به این صورت است که بنگاه‌داران از یک طرف از خریداران درخواست کمیسیون زیاد می کنند تا در مقابل ملک را برایشان ارزان‌تر بخرند، از طرف دیگر از فروشندگان هم پول اضافی می گیرند تا ملک شان را گران‌تر بفروشند.

  در بیشتر مواقع مشاورین املاک قیمت ها را خودشان بعد از اعلام مشتری به‌خاطر دریافت حق کمیسیون بیشتر، بالاتر از ارزش واقعی ملک می گویند تا بتوانند توازن بعد از تخفیف را برقرار کنند و از هر دو طرف معامله پول مازاد بگیرند.

  تمام این مواردی که می گویم در واقع علیه خودم و هم‌صنف‌هایم است، اما وظیفه اخلاقی و اجتماعی‌ام ایجاب می کند تا جامعه را آگاه کنم.

   

  طی سال های اخیر شاهد افزایش تعداد بنگاه های مسکن در تبریز هستیم، در حالی که بازار به گفته فعالان این حوزه در رکود به سر می برد، این تناقض به چه معنا است؟

  مهم ترین علت آن را می توان افزایش بیکاری، نبود شغل برای جوانان و هجوم بازنشستگان به سمت شغل دوم به دلیل اینکه حقوق بازنشستگی کفاف زندگی‌شان را نمی دهد. در کنار آن رونق قبلی بازار مسکن و توهم سودهای کلان قبلی مشاورین املاک جذبه خاصی برای ورود به این حرفه در بین مردم ایجاد کرده است. بدیهی است در شرایطی که شاهد افزایش درصد بیکاری در جامعه هستیم، هجوم به سمت شغل راحت و بدون زحمت مشاور املاک چند برابر می شود. البته این مورد را نیز باید مطرح کنم که فعلان و سرمایه داران حوزه ملکی تا زمان رفع رکود بازار از بنگاه های خود برای مکانی به منظور وقت گذرانی استفاده می کنند.

   

  با توجه به افزایش قیمت چندین کالای اساسی پیش بینی شما از وضعیت خرید و فروش مسکن و رهن و اجاره چیست؟

  با این شرایط احتمالا شاهد تداوم رکود بلند مدت در بازار خرید و فروش مسکن و هم‌چنین متاسفانه افزایش قیمت‌های اجاره و رهن خواهیم بود.

   

   

  به عنوان فردی که مدام با مستاجران در ارتباط هستید، شرایط رهن و اجاره در تبریز را چگونه ارزیابی می کنید؟

  در حال حاضر وضعیت مستاجران حوزه مسکونی به گونه ای است که بین سطح درآمد و افزایش قیمت اجاره مطلقا همخوانی وجود ندارد و مستاجران واقعا با سختی و فشار مضاعف مواجه هستند.

   

  با توجه به تجربیات و مشاهدات خود به نظر شما مردم توان پرداخت مبالغ رهن و اجاره را در تبریز دارند؟ اگر نه پس در این شرایط چه کار می کنند؟

  اکثرا توان پرداخت مبلع رهن یا اجاره را ندارند و از طریق قرض کردن از دوستان و آشنایان یا گرفتن وام و بدهی انباشته قراردادهای رهن و اجاره خود را تمدید می کنند.

   

  به نظر شما قیمت های رهن و اجاره در تبریز منطقی است یا هیجانی؟

  بُعد منطق  شاخه های مختلفی دارد؛ از بُعد اخلاقی نه! منطقی نیست ولی از نگاه اقتصاد جاری یعنی همخوانی بین سرمایه و سود سرمایه برای مالکین، بله قیمت های رهن و اجاره معقول است.

  در واقع هیجانات در بحث این سوال گنجانده نمی‌شود، چون از سرچشمه هیجانات کلی اقتصادی کشور نشات می گیرد و در تمام موارد گریزناپذیر است.

   

  سوال آخر چه مناطقی در تبریز بیشترین استقبال از سوی مردم و چه مناطقی با کمترین استقبال برای خرید و فروش یا رهن و اجاره مواجه هستند؟

  فعلا بیش‌تر مناطق در رکود خرید و فروش قرار دارند و به‌ندرت با قیمت پایین برای افراد پول لازم معاملات صورت می‌گیرد. در تمامی مناطق شهر افراد مستاجر به‌خاطر کسری رهن و مبلغ اجاره به مناطق پایین دست کوچ می کنند یا در صورت پیدا کردن موردی با قیمت مناسب در منطقه خودشان باقی می‌مانند. این شرایط البته مختص شهر ما نیست و در اکثر شهرهای ایران چنین وضعی حاکم است.

   

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز