• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ | کد خبر : 43484
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  از تولید واکسن‌های نوین ضدسرطان و احداث بیمارستان تا ایجاد زیرساخت فعالیت‌های دانش‌بنیان
  دیبا:تفاهمنامه جدید همکاری‌ چهارساله بین ستاد اجرایی فرمان امام و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور در حوزه‌های مختلف به امضا رسید.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، امروز باحضور وزیر بهداشت، سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام و معاونان دو نهاد تفاهمنامه چهارساله همکاری طرفین درحوزه‌های مختلف تولید واکسنهای نوین، ساخت مراکز درمانی و بیمارستان، مشارکت در افزایش نرخ باروری و جمعیت، ارتقای سلامت جامعه و فعالیت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت و درمان به ویژه درمناطق محروم کشور به امضا رسید.

  سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام با بیان این‌که در سالهای اخیر ستاد اجرایی در حوزه بهداشت و درمان گام‌های خوب و بزرگی برداشته است، گفت: آنچه امروز تعهد ما را به حوزه بهداشت و درمان بیشتر می‌کند این است که افراد ضعیف و محروم احتیاج به خدمات درمانی دارند و با بار سنگین و تهعد زیادی که وزارت بهداشت برعهده دارد ایفای این نقش به تنهایی راحت نیست و ستاد اجرایی که در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و محرومیت‌زدایی پرچمدار است به این عرصه ورود پیدا کرده است.

  عارف نوروزی افزود: هرجا وزارت بهداشت و دستگاه‌های اجرایی اعلام نیازی کردند، ستاد با تمام قوا به کمک این دستگاهها آمد که در سالهای اخیر به عنوان بازوی وزارت بهداشت حدود ۲۸۰ مرکز بهداشتی و درمانی و ۱۷ بیمارستان در نقاط مختلف کشور احداث و افتتاح یا درحال تکمیل داریم که تمام این مراکز براساس نیازسنجی وزارت بهداشت و عمدتا در مناطق محروم کشور بوده است..

  نوروزی تصریح کرد: تا امروز حدود ۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا تولید کرده‌ایم که مقدار قابل توجهی از آن به وزارت بهداشت تحویل شده و بخشی نیز در مسیر صادرات قرار گرفته و با ایجاد زیرساخت لازم در کارخانه شفافارمد به عنوان یکی از کشورهای واکسن‌ساز جهان شناخته شدیم و از یک سایت کاملا مدرن برای تولید واکسن برخوردار هستیم.

  سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام ادامه داد: در دوران کرونا ۶ قلم داروی ضدکرونا را تولید کردیم و اولین تولیدکننده رمدسیویر با ظرفیت ۳۰ تا ۴۵ هزار ویال در ماه بودیم که این ظرفیت پس از مدتی به ۲۰۰ هزار ویال در ماه افزایش یافت.

  وی با اشاره به سایر اقدامات ستاد اجرایی در حوزه کرونا بیان کرد: داخلی سازی دستگاه‌های ضروری درمان کرونا مانند اکسیژن‌ساز و تولید انواع کیت‌های تشخیص کرونا از دیگر اقدامات ستاد بوده است‌.

  وی ادامه داد: ما تامین داوی بیماران سرطانی به ارزش سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان را برعهده داریم. همچنین تولید انواع داروهای استراتژیک با هدف داخلی سازی در دستور کار ستاد است و اقدامات ما درسال گذشته منجر به صرفه‌جویی ۸.۵ میلیون دلاری در زمینه ۴۷ قلم ماده اولیه دارویی شده است.

  نوروزی تصریح کرد: دانش فنی تولید ۶ آنزیم دارویی مورد تحریم با ارزبری سالانه ۴۳ میلیون دلار برای بیماران خاص را ایجاد کردیم و به زودی از کارخانه تولید واکسن جدید ضدسرطان رحم نیز بهره‌برداری میکنیم..

  وی اعلام کرد: تله‌مدیسین و خدمات دوراپزشکی را در نقاط محروم کشور اجرا کردیم که در این طرح ۳۵۰ هزارنفر از مردم این مناطق تحت پوشش ارائه خدمات تخصصی درمانی قرار گرفتند.

  نوروزی با اشاره به تفاهمنامه جدید گفت: هدف از این تفاهمنامه، فعالیت‌ در ساخت مراکز درمانی و تجهیز آن‌ها، فرهنگ‌سازی سلامت برای جامعه، غربالگری بیماری‌های چشمی کودکان، درمان زوجین نابارور، مباحث مربوط به اجرای سیاست‌های رشد جمعیت، کاشت حلزون شنوایی برای کودکان ناشنوا است.

  وی درباره جزئیات این تفاهمنامه بیان داشت: در یک دوره چهارساله این تفاهمنامه را پیش می‌بریم‌ و در این تفاهمنامه علاوه بر تولید داروهای شیمیایی، های‌تک، انواع واکسن‌های موردنیاز جامعه از قبیل واکسن سرطان دهانه رحم، تولید و توسعه داروهای گیاهی و توسعه فرهنگ طب سنتی، برای کمک به وزارت بهداشت نیز گنجانده شده است.

  در ادامه مراسم وزیر بهداشت نیز اظهار کرد: ستاد اجرایی فرمان امام بدون توجه به فراز و نشیب‌های مختلفی که در دولت‌های مختلف وجود داشته همواره یکی از نهادهای انقلابی بسیار مفید و موثر در کشور بوده و در قسمت‌های مختلف توانسته به خوبی وظایف خود را انجام دهد و درکنار مردم بایستد.

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز