• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | کد خبر : 43418
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تاثیر بسزای طرح هوشمند کرونایی در کاهش تلفات/دیگر تعطیلی در کار نیست
  دیبا: معاون فنی مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:‌ طرح محدودیت هوشمند کرونایی با هدف کنترل و نظارت هوشمند بیماری کرونا کمک بزرگی در امر واکسیناسیون و کاهش مرگ و میر کرد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،طرح محدودیت هوشمند کرونایی با هدف کنترل و نظارت هوشمند بیماری کرونا از طریق تبادل اطلاعات بر خط در بستر «سامانه ایران من» به منظور ایجاد تعادل در زندگی روزانه شهروندان و صیانت از سلامت آنان سال ۱۴۰۰ توسط ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید و اجرای آن ۲۱ آذر ماه  کلید خورد.

  اجرای طرح مدیریت هوشمند بر دو اصل اساسی واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی استوار بوده و این طرح در پنج فاز در حال اجرایی شدن است، با اجرای این برنامه در بسیاری از کشورها، محدودیت‌های زیادی به صورت هوشمند کنترل شده و دیگر تعطیلی کسب و کارها، مشاغل و اماکن وجود ندارد و همه موارد رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون به صورت دقیق و هوشمند بررسی می‌شود.

  هدف از طرح مدیریت هوشمند این است که زندگی مردم خیلی محدود نشود، اما به نوعی کنترل‌ها و نظارت‌ها را افزایش دهد، به عنوان مثال اگر قرار است غذایی را در یک واحد صنفی صرف کنیم و در آنجا ماسک را بر می‌داریم، باید حتما واکسن تزریق کرده باشیم و در شرایط بیماری و قرنطینه نباشیم. بر این اساس در این طرح به تدریج ارائه خدمت را در صورتی به خدمت ‌گیرنده خواهیم داشت که یا واکسن را تزریق کرده و بیمار نباشد و در صورتی که واکسن تزریق نکرده و بیمار است و حتی واکسن تزریق کرده ولی بیمار است، نمی‌تواند خدمت را دریافت کند.

  به عنوان مثال اگر فردی می‌خواهد به سینما یا تئاتر برود باید واکسینه شده باشد و بیمار هم نباشد. هدف طرح مدیریت هوشمند این است که تماس‌ها را بین افرادی که بیمار هستند یا واکسن تزریق نکرده‌اند با کسانی که بیمار نیستند و واکسن هم تزریق کرده‌اند، کاهش داده  و راه اصلی و اساسی سرایت بیماری را کم کرد.

  محسن فرهادی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا افزود: در حال حاضر بسیاری از وزارت خانه ها، ادارات و مراکز مختلف به سامانه ایران من متصل شده و به تدریج شرایطی در کشور ایجاد شده که رعایت بر شیوه نامه های بهداشتی و انجام روند واکسیناسیون به صورت هوشمند دنبال می شود.

  اعمال طرح محدودیت هوشمند کرونایی به معنای تعطیلی نیست
  وی اظهار داشت: اعمال طرح محدودیت هوشمند کرونایی به معنای تعطیلی نیست بلکه به معنای زندگی کردن با شرایط فعلی است و در تلاش هستیم یک نرم افزار ساده را طراحی کنیم تا بازرسان بهداشتی در محل های مورد نظر کنترل ها که مبنی بر تزریق واکسن و بیمار نبودن است را انجام دهند.

  فرهادی تاکید کرد: به همین منظور مردم باید از تجمعات بپرهیزند، ماسک بزنند زیرا همچنان امکان حفاظت در برابر کرونا با ماسک مهیا است. افراد باید رعایت تهویه مناسب را در محل زندگی یا کار خود داشته باشند. چون عامل ورود افراد آلوده در مکان های بسته که تهویه مناسبی ندارند، یکی از راه های اصلی کنترل کروناست.

  معاون فنی مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت به عنوان اولین وزارتخانه مسوول به  سامانه ایران من متصل شده و دستگاه‌های مختلف نیز به این سامانه وارد شده و برخی دیگر به زودی به آن وصل می شوند و با شناسایی افراد آلوده به کرونا می توان کنترل ها را به صورت هوشمند و بدون محدودیت انجام داد.

  به گفته فرهادی، در حال حاضر ۶ هزار بازرس بهداشتی نیز در کنار سامانه ایران من، به صورت فیزیکی بر کارت واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه های بهداشت اصناف، حمل و نقل و غیره نظارت دارند و  هر کدام از واحدهای صنفی که واکسن کرونا را دریافت نکرده و شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا را رعایت نکنند، طی ۳۰ روز توسط دستگاه ناظر تعطیل می‌شوند و این روند همچنین برای همه مراکز آموزشی، مناسبت‌ها، آیین‌ها و همایش‌ها و غیره نیز اجرا می شود.

  وی تصریح کرد: همکاران ما در قالب طرح مدیریت هوشمند کرونا، همچنان به بازرسی ها و برخوردهای قضایی و حقوقی ادامه می دهند و از دستگاه های مسوول دیگر، نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی را مطالبه می کنیم.

  فرهادی خاطرنشان کرد: در همه گیری کرونا حدود ۱۷۰ پروتکل بهداشتی را که شامل دستورالعمل‌های مختلف از زمان شروع همه گیری بود، طراحی و ابلاغ کردیم و تاکنون چندین پروتکل به کمیته امنیتی و اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا در وزارت کشور اعلام شده و در اختیار دستگاه‌های ناظر و مجری قرار داده شده است.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز