• تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۱ | کد خبر : 43244
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  وزیر بهداشت: ایران جز ۱۰ کشور برتر مبارزه با کرونا است
  دیبا:وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کرونا ایران را به جهان بیشتر شناساند، ایستادگی پرسنل بهداشت و درمان و تقدیم حدود ۳۰۰ شهید سلامت و تولید ۶ واکسن باعث شده ایران هم اکنون جزو ده کشور برتر در مبارزه با کرونا باشد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، بهرام عین اللهی در دیدار نوروزی با مدیران و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی تهران که در موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران انجام شد، افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران نماد علم و متعلق به کل کشور و مردم ایران است.

  وی تصریح کرد: شروع بسیاری از کارهای خوب در حوزه سلامت از دانشگاه علم پزشکی تهران بوده است. بنابراین با توجه به هویت تاریخی این دانشگاه، انتظارات نیز از آن بیشتر است. هویت ما نشان دهنده شعار «ما می توانیم» است. همانطور که مقام معظم رهبری نیز در بیانات ابتدای سال جدید از خدمات علوم پزشکی به کشور تقدیر کردند.

  وزیر بهداشت، ایران را مظهر مقاومت و افتخار جهان در مبارزه با استعمار دانست و افزود: امروز همه جای دنیا مردم ایران را مظهر مبارزه با استعمار می دانند و این کشور را به نام امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و شهید سلیمانی می شناسند.

  عین اللهی افزود: کرونا ایران را به جهان بیشتر شناساند. ایستادگی پرسنل بهداشت و درمان ما و تقدیم حدود ۳۰۰ شهید سلامت و تولید ۶ واکسن باعث شده ایران هم اکنون جزو ده کشور برتر در مبارزه با کرونا باشد.

  تزریق ۱۴۷ میلیون دز واکسن 

  وزیر بهداشت با اشاره به تزریق ۱۴۷ میلیون دز واکسن با حمایت مردم از برنامه واکسیناسیون، اظهار داشت: اگر امروز مردم با شادی مسافرت می کنند نتیجه این حرکت علمی و گسترده بود.

  وی افزود: دانشگاه محل دانشمندان، علم و تحقیق است و محل تجارت نیست. آسایش مردم در گرو حرکت علمی ماست. کسب دانش و پژوهش زحمت دارد و انسان عاشق می طلبد. باید به مساله ایده پردازی، تحول خواهی و به روز بودن در دانشگاه ها توجه شود.

  وزیر بهداشت با بیان اینکه امروزه رکن اصلی در مدیریت «رهبری» است، گفت: باید به بحث ایده پردازی و تشکیل کمیته رهبری توجه کرد و این کمیته با عضویت استادان دانشگاه ها می تواند ایده ها و مشورت های خوبی برای توسعه علوم پزشکی کشور به مسئولان ارائه کند.

  عین اللهی خاطرنشان کرد: ۲۰ سال در حوزه آموزش علوم پزشکی بوده ام و تمام بخش های مدیریت این حوزه را تجربه کرده ام. از نظر من مهم ترین عامل پیشرفت آموزش و حوزه سلامت، استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند.

  وی اضافه کرد: رکن اصلی آموزش استادانی هستند که وقت می گذارند، دانشمند و عاشق کارشان هستند. نمونه این اساتید که در این موزه هم غرفه دارد و الگوست مرحوم دکتر قریب بود. استادی که هفته ای ۴ ساعت برای دانشجویان وقت می گذارد همان بهتر که بیرون از دانشگاه تجارت کند.

  وزیر بهداشت با بیان اینکه فلسفه تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حل مشکلات مردم بود، تصریح کرد: دانشگاه باید پاسخگوی نیازها و مشکلات مردم باشد. ما امروز معضلات زیادی در جامعه داریم که باید با به روز رسانی سیستم های قدیمی این معضلات را مرتفع کنیم.

  باید در سیستم تحول ایجاد کنیم

  وی گفت: امروز شاهد انفجار اطلاعات در دنیا هستیم ولی بسیاری از اطلاعات ما بدون بهره برداری از بین می رود و آمار دقیقی از عملکردها نداریم. باید از نظر ثبت اطلاعات به روز باشیم. امروز بسیاری از روشهای علمی را با استفاده از تکنولوژی روز به سادگی می توان آموزش داد.

  عین اللهی ادامه داد: توجه به علوم پایه بسیار مهم است و باید به علوم پایه در بالین نقش داد. مراکز تحقیقاتی ما باید بخش علوم پایه داشته باشند. این مراکز نباید فقط به تولید مقالاتی بپردازند که کشورهای دیگر از آنها بهره برداری می کنند. مقاله هدف نیست بلکه یک وسیله است که باید کاربردی باشد.

  ایجاد شهرک شهید سلیمانی 

  وزیر بهداشت با اشاره به ایجاد شهرک شهید سلیمانی، گفت: ایجاد این شهرک توسط دانشگاه علوم پزشکی کار بسیار خوبی است و ما از آن استقبال می کنیم. کشور ما همیشه در تحریم بوده و باید به خودکفایی برسد. با وجود این همه دانشمند نباید کمبود دارو داشته باشیم.

  عین اللهی افزود: علاوه بر خودکفایی دارویی، باید از تولید دارو به صادرات دارو برسیم و دانشگاه های علوم پزشکی در این فرآیند باید نقش ایفا کنند. دانشگاه باید از حالت ویترین بودن خارج شده وعملیاتی شود.

  وی تصریح کرد: حرکت دانشگاه باید به سمت کسب مرجعیت علمی در منطقه و حتی جهان باشد. دانشگاه علوم پزشکی تهران با وجود منابع سرشار، تولیدات و اساتید هیات علمی در دانش پزشکی و سلامت می تواند در منطقه حرف اول را بزند. ما هم اکنون هم در بسیاری از رشته های علوم پزشکی حرف اول را می زنیم ولی در ارتباطات بین المللی ضعف داریم.

  وزیر بهداشت با بیان این که سازمان بهداشت جهانی ایران را در زمینه کرونا به عنوان مرجع شناخته است، گفت: با وجود اینکه سویه امیکرون سه تا چهار برابر سویه دلتا سرایت پذیری داشت ولی میزان ابتلا به این سویه در ایران کمتر از دلتا و کمتر از کشورهای غربی بود.

  در این دیدار رییس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی تهران به ارائه گزارش از عملکرد شش ماه گذشته و برنامه های آینده این دانشگاه پرداختند.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز