• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ | کد خبر : 43209
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  هشدار سازمان محیط زیست درباره خطر خریدوفروش گونه‌های غیربومی گیاهی و جانوری
  دیبا:در آستانه سال نو سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به خرید و فروش و جابجایی گونه های غیربومی گیاهی و جانوری هشدار داد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، با توجه به‌ روزهای پایانی سال و نزدیکی فصل بهار مریم مغانلو رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط‌زیست از هموطنان خواست از خرید و فروش و جابه‌جایی گونه‌های گیاهی غیربومی مهاجم آبزی در کشور مانند سنبل آبی (Eichhornia crassipes)  ، کاهوی آبی(Pistia stratiotes)  و آزولا (Azolla filiculoides)  که زیست گونه های آبزی و کنار آبزی را به مخاطره می‌اندازند و با گسترش بر روی سطح آب‌ها به میزان قابل‌توجهی از رشد و گسترش سایر گیاهان آبزی جلوگیری می کنند و هر ساله معضلات فراوان محیط زیستی را به همراه دارند، جداً خودداری کنند.

  وی اظهار داشت: با توجه به آغاز فصل رویشی و رشد گونه‌های گیاهی، به‌ منظور حفظ پوشش گیاهی مناطق مختلف کشور از جمع‌آوری و برداشت بی‌رویه گونه‌های گیاهی خودداری شود، چرا که حذف پوشش گیاهی کشور منجر به عدم جذب بهتر آب در سطح خاک می‌شود و زمینه ایجاد سیلاب، تخریب و فرسایش خاک را به همراه دارد.

  وی گفت: همچنین برخی از گونه‌های گیاهی اثر طبیعی ملی در کشور که دارای زیبایی فوق‌العاده‌ای هستند مانند لاله واژگون (Fritillaria imperialis) و سوسن چلچراغ  (Lilium ledebourii در این فصل از سال، به دلیل سودجویی برخی از افراد به‌ صورت شاخه بریده و در بعضی‌ اوقات به‌ طور کامل از پایه کنده می‌شوند و همراه پیاز آن در سطح معابر شهری به فروش می‌رسند که این امر موجب تهدید جمعیت این‌گونه ها در رویشگاه‌های طبیعی خود می‌شود.

  مغانلو گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست در این روزهای پایانی سال نیز با همکاری سایر ارگان‌ها نظارت کامل بر روی خرید و فروش گونه‌های مهاجم و همچنین گونه‌های اندمیک و منحصربه‌فرد را به‌منظور حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از ایجاد آسیب‌های احتمالی به زیستگاه‌های طبیعی در دستور کار خود قرارداده است.

  وی افزود: در این روزها رسم دیرینه سبزه گذاشتن برای سفره‌های هفت‌سین را داریم که با استفاده از بسیاری از غلات و حبوبات این سبزه‌ها، رشد می‌کنند و بعد از سیزدهم فروردین در سطح شهرها و طبیعت رها می‌شوند که به‌ عنوان زباله چه از لحاظ زیبایی بصری و چه زیست‌محیطی مشکلات متعددی را به وجود می‌آورد.

  رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار داشت: مردم می‌توانند به‌جای سبز کردن حجم زیادی از دانه‌های مختلف و دورریز و هدر رفت این دانه‌ها، از خیساندن بذرهایی که قابلیت خوراکی دارند، مانند بذر انواع سبزی‌ها و همچنین کاشت دانه مرکبات یا نهال کوچکی در گلدان که رشد و سبزینگی آن ادامه داشته باشد و قابل‌ انتقال به دامان طبیعت است استفاده کنند.

  وی بابیان این‌که امروزه در تمام دنیا میکروگرین ها به دلیل پروتئین و مواد مغذی که دارند بسیار مورد توجه هستند، گفت: می‌توان با کشت انواع بذر سبزیجات به‌ عنوان سبزه سفره‌های هفت‌سین و در نهایت استفاده خوراکی از آن‌ها، این سنت را در مسیری درست و به‌گونه‌ای که کمترین اسراف و آسیب به محیط‌زیست را به همراه داشته باشد، هدایت کرد.

  میکروگرین به سبزی های کوچک و خوراکی هایی که از دانه های سبزی و گیاه رشد می کنند، گفته می شود، آن ها کوچک تر از سبزی های کوچک و بزرگتر از جوانه ها هستند. میکروگرین در خاک یا خاک جانشین جوانه می زند و برای رشد نیاز به نور خورشید دارند.

  لاک پشت پشت گوش قرمز و ماهی قرمز گونه غیر بومی ایران

  همچنین سید مهدی مصطفوی رئیس گروه جانوری دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره خرید و فروش گونه‌های جانوری غیربومی گفت: متأسفانه در سال‌های پیش مشاهده‌ شده است که در آستانه سال نو گونه‌های غیربومی مانند لاک‌پشت پشت گوش قرمز و ماهی قرمز به‌ وفور در بازارها خریدوفروش می‌شود.

  وی توضیح داد: لاک‌پشت پشت گوش قرمز که از سال ۲۰۰۰ ورود آن به کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع شده است رقیب لاک‌پشت برکه‌ای و لاک‌پشت فراتی که در طبیعت ایران وجود دارند محسوب می‌شود و نباید وارد اکوسیستم  کشورمان شود. ماهی قرمز نیز گونه‌ای غیربومی است که در صورت رهاسازی آن در آب، سبب  افزایش آلودگی و تیرگی آن، از بین بردن گیاهان آبزی و رقابت تغذیه‌ای با سایر ماهیان بومی خواهد شد.

  مصطفوی خاطرنشان کرد: با اینکه مردم خرید این گونه‌ها را از روی مهربانی و حس مثبت انجام می‌دهند اما این کار صدمات جبران‌ناپذیری را برای اکوسیستم کشور در پی خواهد داشت از مردم درخواست می‌شود که از خرید گونه‌های یادشده  و همچنین از گونه‌های خزندگان و دوزیستانی همچون مار آبی و سمندر که جزء ذخائر ژنتیکی کشور محسوب می‌شوند، خودداری کنند چراکه خرید این جانوران بافرهنگ و سنت اصیل ایرانی نامأنوس است.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز