• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ | کد خبر : 43182
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  سلاجقه: وضعیت سفره‌های آبی کشور بغرنج است
  دیبا:معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جدول حقابه تالاب ها و رودخانه ها را بر اساس کم آبی، میان آبی و پرآبی تنظیم و به وزارت نیرو دادیم اما می دانیم که وضعیت سفره های آبی کشور بغرنج است.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، علی سلاجقه در جلسه ای با حضور رییس دیوان محاسبات ضمن اشاره به چالش‌های متعدد محیط زیست ایران تاکید کرد: با توجه به مشکلات محیط زیستی، سازمان حفاظت محیط زیست باید قوی‌ترین سازمان کشور باشد.

  وی با اشاره به تاثیر بحران‌های داخلی و خارجی بر روی محیط زیست کشور اظهار داشت: تغییر اقلیم سبب تغییر و تنوع زیستی و در نتیجه تنوع فرهنگ‌ها شده این در حالیست که محیط زیست ایران در جهان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند لذا ما نباید رتبه خود را با دیگر کشورها مقایسه کنیم، در نایروبی کنیا موضوع پلاستیک مورد بحث قرار گرفت و از ۱۳ موردی که درباره آن بحث شد، سه مورد به تصویب رسید حتی در بحث پلاستیک نیز محدودیت‌هایی شامل حال ما شد.

  اطراف تهران ۴۸ لکه صنعتی داریم که بسیاری از واحدهای آن‌ها به صورت غیر مجاز فعالیت می‌کنند و آب و خاک را از بین می‌برند و آلوده می‌کنند

  وی افزود: در محیط زیست دو بحث اساسی باید در دستور کار قرار گیرد، این دو موضوع دیپلماسی داخلی و خارجی است، در بحث آب زمانی که سال ۹۰ وزرای محیط زیست کشورهای مختلف به ایران دعوت شدند، وزیر محیط زیست عربستان در این اجلاس شرکت نکرد، ما کانون‌های داخلی و خارجی آلودگی هوا و ریزگرد را شناسایی کردیم و ۲۷۰ میلیون هکتار از منشاء این ذرات را می‌شناسیم. بیشترین مقدار ریزگرد  که از خارج مرزهای ما وارد ایران می‌شود، از شبه جزیره عربستان است که با ما همکاری نمی‌کند.

  ضرورت تقویت دیپلماسی خارجی

  سلاجقه ادامه داد: مسائل محیط زیست بر ایجاد نارضایتی عمومی موثر است، مشکلی که در آب وجود دارد، تماما مربوط به داخل کشور نیست. ما در موضوع هیرمند مشکل داریم سد کجکی با ظرفیت ۱.۷ میلیارد متر مکعب وجود دارد و ما انتظار ورود ۲۱ متر مکعب آب در ثانیه را داریم همچنین سد کمال‌خان و پروژه گاپ ترکیه وضعیت آب ما را خطرناک تر از همیشه کرده، عراق نیز به این موضوع ورود نمی‌کند و ما تاوان این طرح‌ها را می‌دهیم، باید پذیرفت که ترکیه در حال مدیریت مساله آب منطقه است، ما در حوزه زابل آبی نداریم که وارد هامون شود و همه امید ما به هیرمند است، برای حل این مشکلات باید دیپلماسی خارجی تقویت شود.

  جدول حقابه تالاب‌ها و رودخانه‌ها را بر اساس دوره کم‌آبی، میان آبی و پرآبی تنظیم و به وزارت نیرو دادیم، تخصیص این حقابه ها از عهده ما خارج است و باید وزارت نیرو وارد عمل شود همچنین وضعیت سفره‌های آبی کشور نیز بغرنج است

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید قدرتمندترین سازمان کشور باشد، ما جدول حقابه تالاب‌ها و رودخانه‌ها را بر اساس دوره کم‌آبی، میان آبی و پرآبی تنظیم و به وزارت نیرو دادیم، تخصیص این حقابه ها از عهده ما خارج است و باید وزارت نیرو وارد عمل شود همچنین وضعیت سفره‌های آبی کشور نیز بغرنج است.

  وی با بیان اینکه کارگروه پسماند توسط سازمان حفاظت محیط زیست هر هفته تشکیل می‌شود، اظهار داشت: سیاست‌های رهبری که درباره محیط زیست بیان شد و در این سال‌ها راکد مانده بود نیز به جنبش افتاده است، در موضوع آلودگی هوا وزیر کشور جلسه ای با حضور تمام طرف‌های مسئول برگزار کرد و وظایف، مسئولیت‌ها و درصد پیشرفت اقدامات دستگاه‌ها به‌ صورت کمی و کیفی مشخص شد.

  سلاجقه با اشاره به موضوع پسماند ادامه داد: در بحث پسماند نیز ما فضاسازی و فرهنگسازی می‌کنیم و در حال تکمیل زیرساخت‌ها هستیم؛ همیشه می‌گوییم که فرهنگ‌سازی را اول از دستگاه‌های اجرایی شروع می‌کنیم و در دستورالعمل‌ها بازبینی کرده‌ایم. ضوابط استقرار نیز مورد بازبینی قرار گرفته‌اند.

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: وقتی موضوع موتورسیکلت‌های آلاینده به میان می‌آید، حرف از گازسوز کردن ۷۰۰ هزار موتور سیکلت و برچیده شدن موتورهای کاربراتوری می‌شود. در این مرحله باید مشخص شود که چه فرد یا نهادی مسئولیت اجرای این طرح را بر عهده دارد. در این کارگروه مشخص شد که نقش استانداری، شهرداری و هرنهاد مسئول دیگری چیست.

  وی گفت: ما اطراف تهران ۴۸ لکه صنعتی داریم که بسیاری از واحدهای آن‌ها به صورت غیر مجاز فعالیت می‌کنند و آب و خاک را از بین می‌برند و آلوده می‌کنند. به همین علت است که سازمان حفاظت محیط زیست باید قوی‌ترین سازمان کشور باشد، علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

  رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: ما در زمینه پسماند برای اولین بار گردش مالی پول کثیف پسماند را محاسبه کردیم، کارگروه مدیریت پسماند نیز هر هفته تشکیل می‌شود.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز