• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ | کد خبر : 43167
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  والدین در چهارشنبه آخر سال فرزندان خود را همراهی کنند
  دیبا:رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان زنجان گفت:والدین باید فرزندان خود را در تهیه وسایل آتش‌بازی بی‌خطر و مفرح همراهی کنند و در شادی آنان مشارکت داشته باشند تا در خفا به سراغ مواد محترقه خطرناک نروند.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،دکتر اصغر جعفری روحی  افزود: نگهداری مواد محترقه غیر استاندارد از قبیل اکلیل و سرنج و … غیرمجاز و خلاف قانون بوده و می تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

  وی بر لزوم خودداری از نگهداری مواد محترقه و وسایل آتش بازی (حتی وسایل و مواد استاندارد) در نزدیکی وسایل حرارتی و برقی اضافه کرد: لازم است در هنگام برپایی آتش در داخل یا خارج از ساختمان، از دسترسی به کپسول اطفاء حریق و جعبه کمک های اولیه اطمینان حاصل شود.

  رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان زنجان، هوشیاری در مقابل رفتارهای خطرناک و ناهنجار افراد در چهارشنبه‌سوری را امری مهم بیان کرد و گفت: شهروندان باید در صورت لزوم، مراتب را به واحدهای گشتی نیروی انتظامی و یا پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.

  وی بر پرهیز از سوزاندن وسایل یا مواد غیرمتعارف مانند لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش زا نظیر بنزین، الکل، کاربیت و مانند آن، خاطرنشان کرد: باید از برپایی آتش‌های حجیم و غیرقابل مهار و همچنین برپایی آتش در معابر باریک و نزدیکی پست‌های برق یا ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و پارکینگ های عمومی خودداری شود.

  جعفری افزود: پرتاب نارنجک و مواد محترقه به ساختمان‌ها که موجب آسیب رساندن و بد منظر کردن سیمای شهر میشود، مصداق بارز تضییع حقوق شهروندی است و به هیچ وجه شایسته نیست.

  وی ضمن هشدار در خصوص خودداری از حمل مواد محترقه حتی به مقادیر بسیار کم در جیب لباس و کیف اظهار داشت: در صورت نگهداری مواد محترقه، حتی کم خطر و استاندارد، باید در جای خشک و خنک نگهداری شود.

  رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان زنجان ادامه داد: هیچگاه مواد محترقه را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، چرا که در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و موجب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

  وی به لزوم اجتناب از پرتاب ظروف تحت فشـار از جمله کپسـول، اسپری، حشـره‌کش‌ها و غیره در آتـش، گفت: گاهی جوانان و نوجوانان جهت تهیه مواد محترقه به فروشگاه‌های رنگ و مواد شیمیایی مراجعه می‌کنند لذا به فروشندگان این قبیل مواد توصیه می‌شود که اکیدا از فروش مواد آتش زا به این گروه سنی خودداری کنند.

  این مسوول خاطرنشان کرد: در پایان شب، بقایای مواد آتش‌بازی را به‌ سرعت جمع نکنند و برای این کار، لااقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنند و بعد از این مدت، آنها را در یک سطل آب بریزند و دور انداخته، همچنین قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز