• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ | کد خبر : 43094
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  نکات مهم برای جلوگیری از خواب آلودگی در حین رانندگی
  دیبا:خواب آلودگی هنگام رانندگی یکی از عوامل اصلی تصادفات می باشد و برای حل مشکل خواب آلودگی راننده راه حل های ساده ای وجود دارد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایلنا، تصادفات رانندگی یکی از معضلاتی است که بیشترین درصد آمار مرگ را به خود اختصاص داده است که مهمترین عوامل این تصادفات خواب آلودگی در حین رانندگی می باشد. زمانی که شما با ماشین از شهری به شهر دیگر سفر میکنید، میتوانید هزینه بلیط یک هواپیمارا ذخیره کنید، اما باید به یاد داشته باشید که پس ازمدتی در صندلی راننده احساس خستگی میکنید و باید بیدار بمانید بسیار مهم است که آماده و هوشیار باشید و از عواملی که باعث خواب الودگی میشود جلوگیری کنید و در نهایت سفری بدون خطر که اغلب آنها ناشی از خواب آلودگی در رانندگی می شود داشته باشید. باید بدانید که تهویه هوای مناسب و گرمای کافی از عوامل کلیدی برای بیدار ماندن در حال رانندگی است، زیرا گرمای بیش ازحد باعث خواب آلودگی می شود اما این همه چیز نیست در این بخش  چند نکته وجود دارد که کمک می کند تا شما حین رانندگی احساس خواب آلودگی نکنید.

  خواب آلودگی رانندگی

  راه حل فوری برای مبارزه با خواب آلودگی رانندگی

  ۱- قبل از اینکه وارد جاده شوید کمی استراحت کنید

  اگر شما برای یک سفر طولانی برنامه ریزی میکنید بهتر است که قبل از حرکت حداقل ۷ ساعت استراحت کنید خواب خوب به شما کمک خواهد کرد که برای چند ساعت آینده هشیار بمانید .این موضوع اثبات شده است ،افرادی که شب قبل کمتر از ۳ ساعت خوابیده باشند روز بعد تمرکز کمتری خواهند داشت هنگامی که شما همچنان خسته باشید بر توانایی شما در عمل و عکس العمل هنگام رانندگی تاثیر میگذارد .

  ۲- مطمئن شوید که صبحانه خوب و کاملی میخورید

  اولین وعده غذایی در روز به شما انرژی میدهد و به حفظ توانایی های جسمانی شما کمک میکند یک صبحانه که دارای مقدار زیادی پروتیین، کربوهیدرات و مواد معدنی باشد، شما را برای نیمه اول روز هشیار نگه میدارد.

  خوردن صبحانه

  ۳- تهویه مناسب

  رانندگی در هوای گرم و یا بدون تهویه مناسب میتواند میزان رسیدن اکسیژن به شما را کاهش دهد و باعث خواب الودگی شود از طرف دیگر، نسیم خنک برای هوشیار ماندن به شما کمک خواهد کرد . این بسیار مهم است که ، تمام عواملی را، که باعث خستگی و کوفتگی میشود را ازبین ببرید .

  قرار گرفتن در معرض گرمای شدید میتواند باعث:

  حالت تهوع …. می شود همه این عامل ها میتواند باعث ، افزایش خطر از دست دادن کنترل شما در حال رانندگی شود.

  ۴- در طول سفر غذاهای سبک بخورید

  کسانی که سفرهای طولانی دارند در طول سفر غذاهای سنگین میخورند، به همین دلیل بیشتر در معرض خواب الودگی قرار میگیرند، خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز و کربوهیدراتهای پیچیده در مقادیر زیاد هضم غذا را سخت تر میکند. به همین دلیل باعث خواب الودگی میشود. چه اتفاقی می افتد که بدن برای هضم به انرژی نیاز دارد و باعث خستگی میشود؟ با خوردن غذاهای سبک و متعادل زندگیتان را نجات دهید.

  خوردن غذای سبک

  ۵- توقف کردن برای استراحت مناسب

  تمرکز طولانی در افق باعث خستگی میشود و مقدار زیادی از انرژی را مصرف میکند یک راه خوب برای کاهش استرس و جلوگیری از خواب آلودگی این است که یک توقف کوتاه داشته باشید و در هوای تازه نفس بکشید ؛ به خوبی ثابت شده است که استراحت به طور مداوم و منظم باعث افزایش توجه و فعالیت مغز میشود. هر دوساعت یک بار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کردن در حال رانندگی باعث میشود که فعالیت مغز و رفلکس های شما افزایش یابد.

  ۶- با سرعت مطمئن و کم رانندگی کنید

  رانندگی با سرعت بالا، باعث می شود که وسایل نقلیه ی دیگر از شما فاصله بگیرند و هوشیار باشند که این باعث میشود حواس شما جمع باشد اما باعث خستگی زودرس میشود بهتر است که با سرعت کمتر رانندگی کنید و برای مدت طولانی انرژی داشته باشید.

  رانندگی با سرعت مطمئن

  ۷- از رانندگی بین ساعت ۲ تا ۵ صبح خودداری کنید

  بدن شما بین ساعت ۲ تا ۵ صبح به شدت نیاز به خواب دارد در این دوره زمانی همیشه بیشترین آرامش به بدن منتقل میشود در این دوره ، خواب عمیق اتفاق می افتد و این زمانی است که سیستم عصبی شما آرام است ، با خودداری از رانندگی در این ساعات ، سطح ریسک چپ کردن پشت فرمان را کاهش دهید.

  ۸- استفاده از الکل و مواد مخدر

  این عادت غلط و مخرب باعث کاهش هوشیاری شما میشود. علاوه بر این الکل در مقادیر کم دارای اثرات آرام بخش و مهارکننده است. نوشیدنی های الکلی به عنوان انتقال دهنده های عصبی شناخته شده اند که حالت اضطراب را کنترل و تنظیم میکنند در نتیجه زمانی که شما رانندگی میکنید ، هوشیاری تان را از دست میدهید. مصرف قرص های خواب آور ، قرص های ضد آلرژی میتواند به همان اندازه مضر باشد.

  قرص های خواب آور

  ۹- یک کمک راننده همراه خود داشته باشید

  اگر در سفر ، یک کمک راننده پر حرف داشته باشید رانندگی در شب بسیار آسان تر میشود آنها میتوانند در مورد حوادث جاده به شما هشدار دهند و اگر شما شروع به چرت زدن کردید شما را هوشیار کنند و همچنین میتوانید به نوبت رانندگی کنید .این بسیار مهم است کسی که کنار شما مینشیند خواب نباشد در این صورت شانس خود را برای خوابیدن در پشت فرمان افزایش میدهید.

  ۱۰- قبل از رانندگی یک فنجان قهوه بنوشید

  اگرچه قهوه نمی تواند جایگزین خواب راحت و عمیق باشد ولی قابلیت بیدار نگهداشتن شما را در حین رانندگی دارد. برای سفرهای جاده ای ۵ ساعته یک فنجان قهوه ایده بسیار خوبی است برای این که خواب از سرتان بپرد. چنانچه علاقه ای به قهوه نداشتید به جای آن می توانید از چای سبز یا سیاه استفاده کنید چرا که نوشیدنی های کافئین دار برای بیدار ماندن شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

  نوشیدن قهوه

  ۱۱- جویدن و مکیدن یک تکه یخ را در حین رانندگی

  رانندگان ادعا دارند که جویدن و مکیدن تکه های یخ در سرحال نگه داشتن بدن بسیار تاثیر دارد و باعث می شود که راننده احساس خواب آلودگی نکند. زمانی که یخ در دهان تان آب می شود حس بسیار خوبی به شما دست خواهد داد ، انگار که آب نبات داخل دهانتان است. فقط حواستان باشد که بیش از حد به این کار ادامه ندهید چرا که به سلامت دندان هایتان آسیب می رساند.

  ۱۲- نوشیدن آب در حین رانندگی

  باید بدانید که چنانچه آب بدن شما تامین نباشد به سرعت احساس خواب آلودگی و خستگی خواهید کرد. بنابراین برای اینکه اندام ها و بافت های داخلی بدن شما به درستی به فعالیت خود ادامه بدهند نیازمند مقدار کافی آب هستند و آب خالص بهترین گزینه برای سفرهای طولانی شما می باشد پس حتماً یک بطری آب خنک در کنار خود داشته باشید تا بتوانید هر بار پس از استفاده دوباره آن را پر کنید و در حین رانندگی میل نمایید.

  نوشیدن آب

  ۱۳- فعال نگه داشتن عضلات بدن

  برای اینکه مانع خواب آلودگی خود شوید سعی کنید عضلات بدن خود را حرکت داده و فعال شان نگهدارید. چنانچه قرار است یک جاده طولانی را طی کنید و ترافیکی تجربه نخواهید کرد حتماً یک به یک بازوهای خود را حرکت دهید تا به بهبود جریان خون بدنتان کمک کنید. حتی اگر قادر به انجام این کار در پشت فرمان نبودید برای لحظه ای ماشین را متوقف کرده و برای دقایقی حرکات کششی انجام دهید.

  ۱۴- خودداری از مصرف شکر

  اگرچه انرژی بدن با مصرف قند و شکر سریعاً تامین می شود ولی پس از مدت کوتاهی باعث می شود که افت فشار خون اتفاق بیفتد. بنابراین حتماً باید مصرف شیرینی ها و شکلات ها را محدود کنید چراکه امکان دارد حتی در صورت نخوردن تنقلات شیرین از طریق غذاهای فرآوری شده مقدار بسیار بالای شکر و قند به بدنتان وارد شود. پس سعی کنید زمانی که در جاده هستید از مصرف فست فود خودداری کنید و بیشتر به غذاهای تازه رو بیاورید چون مصرف بالای قند و شکر موجب خواب آلودگی شما خواهد شد.

  شکر

  ۱۵- از مصرف داروهای خواب آور خودداری کنید

  خیلی از داروها خاصیت خواب آوری در خود دارند. بنابراین شما به عنوان یک راننده متعهد و مسئولیت پذیر که اهمیت بالایی به جان خود و دیگران می دهید حواستان را جمع کنید و از مصرف این داروها خودداری کنید. اگر روی بسته بندی دارویی که مصرف کردید عوارض خواب آوری قید شده باشد توصیه می کنیم بعد از مصرف آن دارو سفر خود را کنسل کرده و به زمان دیگری موکول کنید.

  ۱۶- مصرف ویتامین c هنگام رانندگی

  جالب است بدانید شما با مصرف ۵۰۰ میلی گرم ویتامین c معجزه ای را تجربه خواهید کرد و پس از مصرف آن هوشیاری و بیداری تان را کاملاً حس خواهید کرد چراکه این ویتامین اجازه نمیدهد که بدنتان خسته شود. شما می توانید از قرص های جوشان برای این کار استفاده کنید و به هیچ عنوان نگران نباشید چرا که با انجام این کار خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

  ویتامین سی

  ۱۷- گوش دادن به آهنگ هایی که علاقه ندارید

  هر اندازه که آهنگ هایی که گوش می دهید آزار دهنده باشند همانقدر برایتان بهتر است. یا حتی اگر برایتان مقدور است یک موج رادیویی که به طور معمول به آن گوش نمی دهید را بگیرید و همزمان صدای آن را زیاد کنید. به یاد داشته باشید که گوش دادن هر چیزی به غیر از آهنگ مورد علاقه تان به نفعتان است.

  ۱۸- جویدن آدامس

  در مطالب قبلی بخش بهداشت و سلامت نمناک خواندید که جویدن آدامس باعث می شود که شما کمتر خمیازه بکشید و خواب از سرتان بپرد. فقط دقت کنید که مداوم در حال جویدن نباشید حتی چنانچه خیلی زیاد احساس خستگی کردید. ترفند جویدن را معمولاً رانندگان ماشین های سنگین به کار می برند و نتیجه خیلی عالی گرفته اند.

  آدامس

  ۱۹- روشن کردن چراغ داخل خودرو در شب

  زمانی که در تاریکی هستید بدن ناخودآگاه تولید ملاتونین را آغاز می کند. این هورمون باعث می شود به سرعت احساس خستگی و خواب آلودگی کنید. پس حتماً حواستان باشد که چراغ ها را پیش از این که خسته شوید روشن کنید. حتی اگر برایتان مقدور بود همیشه آن را روشن نگه دارید چرا که پس از تولید ملاتونین در بدن ، بدون یک چرت ۱۵ دقیقه ای به سختی می توانید بیدار بمانید.

  ۲۰- خوردن تخمه آفتابگردان و میوه های تازه

  جالب است بدانید که شما با هر بار شکستن تخمه مغز و ذهن خود را فعال نگه خواهید داشت و همچنین با خوردن میوه های تازه خود را سرحال نگه دارید و سعی کنید با مکیدن پرتقال ، توت فرنگی یا لیمو حس چشایی خود را بیدار نگه دارید.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز