• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ | کد خبر : 43092
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  شوخی و تاثیرات روانشناختی شوخ‌طبعی
  دیبا:همه ما از شوخی و خنده لذت می‌بریم اما آیا همیشه و در هر شرایطی شوخی و خنده ما را خوشحال می‌کند؟ آیا هر نوع شوخی و مزاحی، سالم بوده و کارکرد مثبتی برای سلامت روان دارد؟

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا،پژوهشگران انواع شوخی را بررسی کرده‌ و به صورت کلی شوخ‌طبعی را ابزاری مفید برای کاهش اضطراب و افسردگی می‌دانند. معمولا افراد شوخ‌طبع دارای هوش هیجانی (EQ) و سازگاری بالاتری هستند.

  شوخ‌طبعی روشی سالم برای رفع تنش و استرس است و به ما کمک می‌کند به نحو موثری با هیجانات منفی مقابله کنیم. با تمام فوایدی که شوخی برای سلامت روان دارد، دو نوع شوخی می‌تواند به ما آسیب وارد کند. گاهی شوخی باعث تحقیر خود ما می‌شود که اصطلاحا به آن شوخی خودشکنانه می‌گویند. در این نوع شوخی ما خود را تحقیر می‌کنیم تا موجب خنده دیگران شود. در واقع به بهای توجه، تایید و خنده دیگران شخصیت خود را حقیر می‌کنیم. این رفتار علاوه بر این‌ که تاثیرات مثبتی دربرندارد، باعث افسردگی و انزوای درونی ما می‌شود.

  شوخ‌طبعی پرخاشگرانه نیز نمونه دیگری است که اثرات منفی بر روان ما بر جای می‌گذارد. زمانی که با هر ابزار و کلامی و بدون توجه به این‌ که ممکن است باعث تحقیر یا تمسخر فرد یا افرادی شود و به بهای خندیدن و در معرض توجه قرارگرفتن شوخی می‌کنیم، در واقع از شوخ‌طبعی در جای نامناسب آن استفاده کرده‌ایم که تاثیرات منفی در سلامت روان و روابط اجتماعی ما دارد.

  معمولا افرادی که از شوخی‌های خودشکنانه و پرخاشگرانه استفاده می‌کنند از رگه‌های شخصیتی ناسالم‌تری برخوردارند. شوخی زمانی کارکرد سالم را حفظ می‌کند که برای تسهیل روابط با دیگران و بدون تحقیر و تمسخر خود و دیگران به کار گرفته شود. زمانی که ما دچار مصیبت و مشکلی شده‌ایم، شوخ‌طبعی فشار و استرس ناشی از آن حادثه آسیب‌زا را برایمان کاهش می‌دهد و در واقع شوخ‌طبعی باید نهایتا به تقویت پیوستگی بین فردی و افزایش صمیمیت منجر شود.»

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز