• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ | کد خبر : 42677
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  آخرین وضعیت امیکرون در ایران
  دیبا:آمارها نشان می‌دهد ویروس جهش یافته امیکرون تاکنون ۳ نفر فوتی از میان هزار و ۱۶۲ مورد ابتلا به این سویه در کشور داشته است؛ در حالی این سویه، نظام سلامت را در آستانه چالشی قرار داده که ممکن است در هفته‌های آینده با آن دست‌وپنجه نرم کند، این پرسش مطرح می‌شود که آیا امیکرون پایان کروناست؟

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،تعداد مبتلایان به سویه جهش یافته ویروس کرونا موسوم به امیکرون در کشور تا ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۰ به هزار و ۱۶۲ نفر رسیده و بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد مبتلایان به این ویروس جهش یافته در مشهد مقدس به ۲۴۹ نفر رسیده است.

  بر اساس آن‌چه وزارت بهداشت اعلام کرده، سویه امیکرون تاکنون جان سه سالمند را گرفته و همچنین خطر گسترش و  تبدیل آن به سویه غالب کرونا در کشور وجود دارد.

  طبق گزارش وزارت بهداشت، سویه امیکرون تاکنون جان ۳ نفر سالمند را گرفته و همچنین خطر گسترش و  تبدیل آن به سویه غالب کرونا در کشور وجود دارد.

  آیا جهش کرونا پایان یافته است؟

  برخی تصور می‌کنند ممکن است سویه امیکرون آخرین جهش ویروس کرونا باشد و پس از این سویه، ویروس کرونا جهش خطرناک دیگری نداشته باشد. موضوعی که با نظر کارشناسان متفاوت است و به دلیل عدم واکسیناسیون در بسیاری از کشورها، این تصور در حال حاضر دور از ذهن به نظر می‌رسد.

  «مسعود یونسیان» متخصص اپیدمیولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه می‌گوید: بیش از ۹ میلیارد دز واکسن کرونا در جهان در سال ۲۰۲۱ تولید شد و منطقی این بود که ۵۰ درصد جمعیت جهان دو دز واکسن را تزریق کنند، اما ۹۲ کشور حتی نتوانستند به ۴۰ درصد پوشش برسند و ۳۶ کشور نیز حتی ۱۰ درصد پوشش واکسیناسیون را انجام ندادند. به دلیل اینکه هنوز جمعیت میلیاردی در جهان هنوز واکسن نزدند، پس شرایط برای بروز جهش جدید ویروس کرونا وجود دارد.

  بیماری‌زایی امیکرون خفیف‌تر از دلتا

  موضوع دیگری که در هفته‌های اخیر مورد بحث کارشناسان بوده، بیماری‌زایی خفیف‌تر سویه امیکرون به نسبت دلتا است. آن‌چه رخ داده اینکه در اروپا و آمریکا، تعداد مبتلایان به سرعت در حال افزایش است اما در  ایران هنوز خبری از افزایش چشم‌گیر مبتلایان نیست اما حتی وضعیت حاضر هم نمی‌تواند اطمینان قطعی از عدم شکل‌گیری موج ششم به واسطه شیوع ویروس امیکرون بدهد.

  «حسین قناعتی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این زمینه معتقد است: بیماری‌زایی این سویه خیلی خفیف‌تر از سویه دلتا است و بیشتر در منطقه حلق و حنجره می‌ماند و به سمت ریه نمی‌رود. از طرف دیگر، تلفات سنگینی که در پیک پنجم با سویه دلتا داشتیم به دلیل درگیری ریه بود که در سویه امیکرون این امر کمتر اتفاق افتاده است. انتظارم این بود که پیک(اوج) کرونا با امیکرون سه هفته پیش آغاز شود، اما پیک جدید اتفاق نیفتاد و امیدوارم با رعایت مردم در زمینه پروتکل‌های بهداشتی و تزریق واکسن کرونا، شاهد پیک ششم نباشیم.

  قناعتی می‌گوید: موارد مبتلا به آنفلوآنزا و شبه آنفلوآنزا در کشور زیاد است و علائم سرماخوردگی شدید زیاد داریم اما خوشبختانه مردم سرپایی درمان می‌شوند؛ زیرا درگیری ریه کاهش یافته است. پیک کرونا در دنیا ادامه دارد اما اینکه چرا در ایران هنوز پیک جدید کرونا اتفاق نیفتاده، چند فرضیه دارد؛ یک فرضیه این است که فاصله ابتلا تا درگیری بالینی طولانی است.

  «علی رضا ناجی» رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره شکل‌گیری موج ششم با امیکرون معتقد است: امکان ایجاد موج جدید کرونا در کشور همچنان وجود دارد و تا زمانی که در کشور افرادی در برابر کرونا واکسینه نشده باشند، امکان موارد جدید ابتلا وجود دارد. گریز از ایمنی یکی از مهم‌ترین شاخص‌های امیکرون است؛ بنابراین  توصیه اکید می‌شود در برابر سویه‌های جدید ویروس با دریافت دز بوستر به قطع زنجیره انتقال ویروس کمک کنیم.

  امکان ایجاد موج جدید کرونا در کشور همچنان وجود دارد و تا زمانی که در کشور افرادی در برابر کرونا واکسینه نشده باشند، امکان موارد جدید ابتلا وجود دارد. تاکید می‌شود در برابر سویه‌های جدید ویروس با دریافت دز بوستر به قطع زنجیره انتقال ویروس کمک کنیم.وضعیت کرونایی جهان تا هفته گذشته

  تقریبا بیشتر کشورها با افزایش هفتگی ابتلا به ویروس کرونا مواجه بودند. با وجود افزایش موارد ابتلا در همه مناطق جهان، به جز آفریقا که ۲۲ درصد افزایش مرگ داشته، تاکنون روند مرگ در بیشتر کشورها کاهشی بوده است.

  براساس آماری که یونسیان ارائه کرده؛ در همه مناطق جهان شاهد افزایش ابتلا هستیم، اما روند فوتی‌ها کاهشی است. در منطقه مدیترانه شرقی که ۲۲ کشور هستند، ۱۱ کشور بیش از ۵۰ درصد افزایش ابتلا را تجربه کردند. کویت و بحرین در صدر این کشورها مشاهده می‌شوند. در منطقه مدیترانه شرقی به طور متوسط شاهد کاهش ۷ درصدی مرگ هستیم و در ایران نیز شاهد کاهش ۸ درصدی مرگ‌های کرونا بودیم.

  این متخصص اپیدمیولوژی می‌افزاید: از نظر تعداد بیماران جدید کرونا در ایران یکی مانده به کمترین هستیم، یعنی در بازه ۱۰ تا ۵۰ بیمار جدید در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت قرار داریم. از نظر فوتی‌های کرونا نیز کمتر از ۰.۵ مرگ در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت هستیم. البته این را می‌توان یک آرامش قبل از طوفان تصور کرد.

  از واکسیناسیون کرونا چه خبر؟

  بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا ۲۵ دی ماه ۱۴۰۰ بیش از ۱۲۵ میلیون و ۵۶۰ هزار دز واکسن کرونا در سه نوبت در کشور تزریق شده است. از این میزان، بیش از ۶۰ میلیون و ۲۰۰ هزار دز در نوبت اول، بیش از ۵۳ میلیون دز در نوبت دوم و بیش از ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دز در نوبت سوم تزریق شده است. با این حال، خطر امیکرون برای واکسن نزده‌ها بسیار بیشتر اعلام می‌شود

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز