• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ | کد خبر : 42617
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  ۳۲ درصد حق آبه دریاچه ارومیه محقق شده است
  دیبا: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ۳۲ درصد از حق آبه دریاچه ارومیه در سال آبی گذشته محقق و ۱.۱ میلیارد مترمکعب از مجموع ۳.۴ میلیارد متر مکعب به سمت دریاچه سرازیر شد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا، مهران نظری  با بیان اینکه هم اکنون ۲.۵ میلیارد متر مکعب آب در دریاچه وجود دارد، افزود: خشکسالی و مصارف دیگر موجب شده است تا این حق آبه زیست محیطی به صورت کامل پرداخت نشود، هرچند در این زمینه مکاتباتی بسیار نیز انجام شد.

  وی با بیان اینکه در روزهای اخیر به دلیل بارندگی ها آب دریاچه ارومیه افزایش یافته است، اضافه کرد: به رغم این افزایش نسبت به سال گذشته سطح تراز  آب آن طبق آخرین ارزیابی ۱۲۷۰.۶۰ سانتیمتر از سطح آبهای آزاد بوده و ۶۵ سانتیمتر از تراز ثبت شده مدت زمان مشابه پارسال پایین تر است.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به تاثیر سدها برروی دریاچه ارومیه گفت: با سد سازی در صورت نداشتن توجیه زیست محیطی مخالف هستیم و یکی از عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه، سدها هستند.

  وی درباره روند اجرایی و عمرانی مرکز آینده پژوهی دریاچه ارومیه گفت: این مرکز دارای ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی بوده و برخی تجهیزات موردنیاز آن باقی مانده است.

  به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در ۲ دهه گذشته با بحران کم آبی به دلایل مختلف مواجه شده است که احیای آن در هشت سال گذشته در دستور کار دولت قرار گرفته است.

  پارک ملی دریاچه ارومیه دارای ۵۷۰۰ کیلومتر وسعت با بیش از ۱۰ میلیارد تن نمک است .

  در مدت زمان مشابه سال آبی گذشته آب دریاچه ارومیه بیش از ۳.۲ میلیارد متر مکعب بوده است.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز