• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۵ دی ۱۴۰۰ | کد خبر : 42538
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  نیاز پرستاران به حمایت بیشتر برای تداوم ایستادگی در برابر کرونا
  دیبا:شیوع ویروس کرونا در ۲ سال گذشته، بیش از همه بخش‌های جامعه، بر کادر درمان و به ویژه پرستاران فشار وارد کرده است و ادامه پایداری آنان و دلگرمی به تداوم خدمت‌رسانی، نیازمند حمایتی درخور و شایسته از این مجاهدان خط مقدم مقابله با بیماری کووید ۱۹ است.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،شیوع ویروس کرونا باری سنگین روی دوش کادر سلامت گذاشته است که فشار جسمی و روانی آن بر کادر پرستاری بیش از دیگر اقشار بوده است و در این شرایط می طلبد که مسوولان و دست اندرکاران امر، توجه و حمایت بیشتری را از این قشر خدوم و پرتلاش داشته باشند.

  پرستاران با اشتغال در این حرفه سخت و در عین حال حساس، از زندگی و سلامت جسمی و روانی افراد جامعه‌ حراست می کنند ولی با وجود همه حساسیت‌ و سختی هایی که حرفه آنان در این شرایط دارد، حقوق و مزایای آنها افزایشی نیافته است.

  سختی شغل پرستاری، فقدان عدالت در پرداختها، کمبود نیروی پرستار، افزایش شیفت های طولانی مدت و ارائه خدمات پیوسته به بیماران، پرستاران را تحت فشارهای سنگین جسمی و روانی قرار داده است.

  پرستاران با وجود این مسائل و مشکلات کاری و همچنین دوری از خانواده و فرزندان، نگرانی از ابتلا به بیماری کرونا و سختی استفاده از وسایل حفاظتی در شرایط شیوع ویروس کرونا، با الگو گرفتن از فداکاری رزمندگان و ایثارگران دوران دفاع مقدس، در مقابله با این ویروس و حفاظت از جان انسانها و درمان آنان، فداکارانه تلاش می کنند و قدمی پا پس نکشیده اند.

  اگر رزمندگان در دوران دفاع مقدس جان خود را برای دفاع از دشمن متجاوز بعثی در طبق اخلاص نهاده و مخلصانه در صحنه حضور داشتند، امروز نیز کادر درمان و پرستاران به عنوان مدافعان راستین سلامت جامعه، نقشی بی بدیل و موثر در مقابله با ویروس کرونا، که سلامتی جامعه را به خطر انداخته است، دارند که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

  یکی از پرستاران طرحی بیمارستان علامه بهلول گنابادی به خبرنگار ایرنا گفت: این قشر از پرستاران در کنار سایر پرستاران و کادر درمانی از ابتدای پیدایش ویروس کرونا، با وجود همه مسائل و سختی ها و مشکلات از جمله دوری از خانواده، احتمال دچار شدن به بیماری و در شرایطی که حتی خانواده و نزدیک ترین افراد بیمار حق ملاقات با آنان را نداشتند، تنها با هدف کمک و همراهی با سایر کادر سلامت و خدمات رسانی مناسب به بیماران در صف نخست دفاع از سلامت جامعه حضور داشته اند.

  عاطفه دلاوری گفت: پرستاران طرحی، امنیت شغلی لازم را ندارند و با وجود تلاشهای خستگی ناپذیر در درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و سایر بیماریها، از فرصت حضور دائم در این کار محروم هستند و زمینه لازم برای جذب آنان فراهم نشده است و بعد از مدتی به فراموشی سپرده می شوند.

  “پرستاری از رشته‌های دارای طرح اجباری است که دانش آموختگان این رشته باید حداکثر به مدت ۲۴ ماه در مراکز درمانی کشور، خدمات پزشکی و پیراپزشکی ارائه دهند. گاهی مدت زمان طرح خدمت پرستاران بنا به دلایلی خاص مثل شیوع بیماری‌های همگانی مرگبار یا بر اساس نیاز بیمارستان‌ها به نیروی انسانی تمدید می‌شود”.

  بالغ بر ۲۰۰ پرستار دانشگاه علوم پزشکی گناباد، به صورت استخدامی و طرحی، در سه بیمارستان علامه بهلول گنابادی، آریای بیدخت و آیت الله مدنی بجستان در شهرستان های گناباد و بجستان به خدمت رسانی اشتغال دارند.

  عضو هیات مدیره نظام پرستاری گناباد و بجستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مشکلات متعدد پرستاران گفت: قوانین حمایت از این قشر با وجودی که از سالهای گذشته به تصویب رسیده است، ولی هنوز اجرایی نشده است.

  ت

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز