• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ | کد خبر : 42370
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تامین بیش از ۱۶۰ میلیون دز واکسن کرونا در کشور/ احتمال تزریق دز بوستر فقط با واکسن‌های ایرانی
  دیبا:رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون خوشبختانه بیش از ۱۶۰ میلیون دز واکسن کووید ۱۹ به کشورمان تحویل داده شده است، گفت: ان‌شاءالله در ماه‌های آینده واکسن‌هایی که احتمالا برای دز بوستر در کشورمان استفاده می‌شود، ‌ فقط واکسن‌های ایرانی خواهد بود.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا، ‌دکتر محسن زهرایی با بیان اینکه تاکنون خوشبختانه بیش از ۱۶۰ میلیون دز واکسن کووید ۱۹ به کشورمان و به سردخانه مرکزی واکسن تحویل داده شده که عمده این واکسن وارداتی بوده و بعد از آن هم واکسن‌های داخلی به کمک آمدند، گفت: اولین واکسن داخلی‌مان واکسن «برکت» بود که خوشبختانه چندین میلیون دز آن در کشورمان استفاده شده و استقبال خوبی هم از آن شد. بعد از آن واکسن «پاستوکووک» است که از سوی انستیتو پاستور تولید می‌شود و توزیع شده که بیش از چند میلیون دز این واکسن هم توزیع شده و در حال استفاده است. نهایتا واکسن «اسپایکوژن» که یک واکسن داخلی دیگر است که امیدواریم این واکسن هم در سراسر کشور مورد استقبال قرار گیرد. در هفته آینده نیز احتمال دارد واکسن موسسه «رازی» و «فخرا» را هم به تدریج بتوانیم تحویل بگیریم و در هفته‌های بعدی شاهد باشیم که در مراکز واکسیناسیون پنج نوع واکسن ایرانی دراختیار مردم خواهد بود.

  وی افزود: همه واکسن‌ها در مراکز واکسیناسیون وجود دارد و مراکز خلوت‌تر شده و مشکلی برای دریافت واکسن در مراکز وجود ندارد.

  زهرایی درباره تزریق دز بوستر با واکسن های ایرانی، گفت: برای دز یادآور از همه نوع واکسن‌ها بر حسب مدل‌شان می‌توان استفاده کرد. طبق دستورالعمل وزارت بهداشت کسانیکه واکسن‌های غیرفعال شده تزریق کردند مانند سینوفارم یا برکت یا بهارات می‌توانند برای دز یادآور هم از واکسن غیرفعالی که زده‌اند، استفاده کنند و هم می‌توانند پاستوکووک پلاس و… استفاده کنند. بنابراین تزریق دز یادآور براساس واکسنی است که ابتدا تزریق کرده‌اند.

  وی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می‌کرد،‌ گفت: برای استفاده از واکسن‌های تولید داخلی به عنوان دز بوستر هم ابتدا باید این واکسن‌ها مجوز مصرف‌شان را برای دز بوستر دریافت کنند. فکر می‌کنم واکسن‌های داخلی به تدریج بتوانند مطالعات‌شان را تکمیل و تاییدیه مصرف دز بوستر را هم دریافت کنند. ان‌شاءالله در ماه‌های آینده واکسن‌هایی که احتمالا برای دز بوستر در کشورمان استفاده می‌شود، ‌ فقط واکسن‌های ایرانی خواهد بود.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز