• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ | کد خبر : 42206
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  چرا وعده روسیه برای تحویل واکسن‌های کرونا تحقق نیافت؟
  دیبا:روسیه اولین کشوری بود که واکسن موسوم به «اسپوتنیک وی» را علیه ویروس کرونا ثبت کرد و با وجود اینکه برای فروش آن نیز با بیش از ۶۰ کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران قرارداد فروش امضا کرد اما اجرای تعهداتش برای ارسال واکسن با تاخیر مواجه شده است.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا ، داده هایی که طی واکسیناسیون جمعیت روسیه و دیگر کشورها به دست آمده است، نشان می دهد که واکسن «اسپوتنیک وی» یکی از ایمن ترین و موثرترین واکسن ها علیه ویروس کرونا است، سازمان بهداشت جهانی نیز روز گذشته اعلام کرد که تمام موانع برای ثبت جهانی این واکسن برطرف شده است. به همین خاطر در ۶۷ کشور با بیش از ۳.۵ میلیارد نفر جمعیت این واکسن ثبت شده است و این کشورها با روسیه قرارداد خرید واکسن امضا کردند.

  تحقیقات میدانی ایرنا در مسکو این واقعیت را نشان داد که روسیه نتوانسته است به تعهدات خود برای ارسال واکسن به این کشورها در موعد مقرر عمل کند که مقامات روس مهمترین دلیل آن را مشکلات فنی در فرایند تولید بخصوص در مرحله دز دوم این واکسن اعلام کرده اند.

  ایران از اولین کشورهایی بود که توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران با صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه قرارداد هم برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» و هم تولید مشترک آن منعقد کرد. بر همین اساس قرارداد خرید ۶۰ میلیون دز واکسن «اسپوتنیک وی» را در فروردین ماه سال جاری با روسیه امضا کرد و بر اساس این قرارداد می بایست از خرداد تا آذر ماه این میزان را به طریقی که در قرارداد مشخص شد، به ایران ارسال می کرد اما هنوز این قرارداد اجرایی نشده است و از قرارداد دو میلیونی نیز که اواخر سال گذشته امضا شد تاکنون  ۱۱ محموله شامل یک میلیون و  ۳۲۰ هزار دز واکسن به ایران تحویل شده است.

  روسیه با دو شرکت داروسازی ایرانی هم برای تولید واکسن اسپوتنیک وی در ایران توافق کرد تا واکسن هایی که توسط این شرکت ها با انتقال فناوری روسی تولید می شود برای بکارگیری در طرح ملی واکسیناسیون ایرانیان بکار گرفته شود.

  علت تاخیر روسیه در انجام تعهدات خود برای ارسال واکسن به ایران چه بوده است؟

  تحقیقات ایرنا در مسکو این واقعیت را نشان داد که روسیه از امکانات کافی برای تولید واکسن اسپوتنیک وی در حجمی که بتواند همزمان هم واکسیناسیون گسترده در کشور خود را انجام دهد و هم به تعهدات بین المللی خود ازجمله دربرابر ایران عمل کند، برخوردار نیست.

  رسانه های روسی در پاییز سال گذشته به نقل از مقام های روسیه اعلام کرده بودند که این کشور می تواند تا یک میلیارد دز واکسن اسپوتنیک وی تولید کند و با کشورهای مختلف همچون هند و برزیل برای ارسال محموله های بزرگ این نوع واکسن قرارداد امضا کردند.

  البته مقام های روس تصریح کرده بودند که از امکانات داروسازی کشورهای طرف قرارداد روسیه برای تولید واکسن اسپوتنیک وی استفاده می کنند و در واقع فناوری روسی تولید واکسن به این کشورها منتقل خواهد شد.

  روسیه از اول ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ واکسیناسیون کرونا را آغاز کرد و برای این منظور از چهار واکسن ثبت شده در این کشور شامل اسپوتنیک وی، اسپوتنیک لایت، اپی واک کرونا و کوی واک استفاده می شود که بخش عمده واکسیناسیون با واکسن اسپوتنیک وی واکسن اصلی روسی صورت می گیرد.

  در ابتدا تولید واکسن در روسیه به خوبی پیش می رفت

  تولید واکسن کرونا در روسیه در ماههای نخست سال ۲۰۲۱ محدود بود و شاید در مجموع به سه تا ۴ میلیون دز هم نمی رسید اما از ماه مارس امکانات تولیدی واکسن کرونا در چهار مرکز بزرگ واکسن سازی این کشور چند برابر افزایش یافت.

  این روند به گونه ای سیر تصاعدی داشت که دنیس مانتوروف وزیر صنایع و تجارت روسیه در اواخر ماه ژوئن(خرداد-تیر) که شش ماه از تولید انبوه واکسن های روسی کرونا گذشته بود اعلام کرد که ۳۶.۷ میلیون دز واکسن تولید و برای واکسیناسیون مردم روسیه بکار گرفته می شود.

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز