• تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ | کد خبر : 41527
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تاثیر رژیم غذایی مناسب بر سلامت بدن
  دیبا:دستگاه گوارش کلید اصلی بدن است. در واقع سلامت ما و وضعیت جسمانی ما آینه‌ای از چیزهایی که می‌خوریم و حتی چیزهایی که نمی‌خوریم است. عادات و برنامه‌های غذایی انسان تاثیر مستقیمی روی سلامت دارد.

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایسنا بنابر اعلام وب سایت لیمویی، متخصصین و پزشکان حوزه تغذیه معتقدند، کلید اصلی برای طول عمر همراه با سلامتی و عبور از بیماری‌ها و آسیب‌ها، داشتن رژیم غذایی مناسب است. این مسئله شاید برای بسیاری از ما کم‌ اهمیت باشد؛ به این دلیل که به‌خوبی نمی‌دانیم تاثیر رژیم غذایی مناسب بر سلامت بدن چیست و چگونه به ما کمک می‌کند. شاید اگر آثار و فواید یک برنامه غذایی مفید را بدانید، برای عمل کردن به آن مشتاق شویم و با جدیت بیشتری به آن بپردازیم. برای شناخت تأثیرات مثبت برنامه غذایی مناسب برای سلامتی، همراه ما باشید.

  چرا داشتن رژیم غذایی مهم است؟

  مهم‌ترین ثروت در زندگی، داشتن سلامتی است. آیا می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید از این بزرگترین نعمت الهی مراقبت کنید؟ آیا می‌خواهید بدانید تاثیر رژیم غذایی مناسب بر سلامت بدن چیست؟ آیا سلامتی و رژیم غذایی به یکدیگر مربوط هستند؟

  بدن انسان مانند قطاری است که در مسیر خود حرکت می‌کند و برای حرکت نیاز به سوخت و انرژی دارد تا بتواند سالم و سلامت به مقصد برسد. تصور کنید قطار شما با سوخت فسیلی بنزین حرکت می‌کند. اگر به‌جای بنزین در مخزن آن آب بریزید، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر بنزین کافی به‌قطار نرسد، چه اتفاقی می‌افتد.

  قطعاً بدن انسان برای رشد، حفظ سیستم ایمنی، حرکت ماهیچه‌ها و در کل عملکرد صحیح، نیاز به سوخت مفید دارد؛ اما این سوخت مفید چگونه تأمین می‌شود؟ دستگاه گوارش وظیفه‌ی تأمین سوخت مورد نیاز اجزای و اعضای بدن را دارد. این دستگاه از طریق خوراکی‌ها و مواد غذایی که مصرف می‌کنید، مواد مورد نیاز بدن را جدا کرده و جذب می‌کند و اضافات را دفع می‌کند. ارتباط و تاثیر رژیم غذایی مناسب بر سلامت بدن در اینجا مشخص می‌شود. شما باید بتوانید خوراکی‌هایی بخورید که مواد مورد نیاز بدن را تامین کنند. مواد غذایی مختلفی وجود دارند که تأمین‌کننده این مواد مغذی هستند؛ اما این مسئله به همین سادگی نخواهد بود.

  رژیم غذایی مناسب، شرط حفظ سلامتی

  تا به اینجا متوجه شدیم که خوردن خوراکی و غذاهای مختلف برای بدن حکم سوخت برای قطار در حال حرکت را دارد و بسیار مهم است. همچنین فهمیدیم که مواد معدنی و مغذی درون این خوراکی‌ها، کلید اصلی تأمین سوخت در بدن هستند. خب با این تفاسیر دیگر به داشتن رژیم غذایی احتیاجی نیست، خوراکی‌های مقوی بخوریم و غذای زیاد بخوریم تا سوخت بیشتری داشته باشیم. صبر کنید، با این عجله حتماً نتیجه برای شما برعکس خواهد شد و ضد سلامتی عمل خواهید کرد. اگر به این صورت عمل کنید بعد از مدتی با اضافه‌وزن و بیماری‌هایی همچون دیابت و کلسترول مواجه خواهید شد.

  برنامه‌های غذایی یا به‌اصطلاح رژیم‌های غذایی تعیین می‌کنند که شما در طول روز چه مقدار از مواد مغذی مختلف را نیاز دارید و باید مصرف کنید. این رژیم‌های غذایی ضامن سلامتی و عملکرد صحیح بدن خواهند بود، البته به‌شرط اینکه مناسب و مورد تأیید پزشک باشد. تاثیر رژیم غذایی مناسب بر سلامت بدن، یک تاثیر کاملاً مثبت، مهم و ضروری است.

  به‌طور کلی فواید رژیم غذایی مناسب برای بدن و سلامتی چیست؟

  شاید بپرسید که چرا باید رژیم بگیریم؟ یک باور غلط عمومی درباره رژیم گرفتن وجود دارد. افراد تصور می‌کنند فقط افرادی که اضافه‌وزن دارند باید رژیم غذایی داشته باشند. این بسیار اشتباه است. بله افرادی که به این عارضه دچار هستند بیش از دیگران به برنامه‌ریزی غذایی نیاز دارند اما افراد دیگر هم به این برنامه محتاج هستند.

  تاثیر رژیم غذایی مناسب بر سلامت بدن در تمام زندگی ظهور خواهد داشت. به‌عنوان مثال اگر رژیم غذایی خوبی داشته باشید.

  ● خواب راحتی خواهید داشت

  ● ذهن شما فعال‌تر و آماده‌تر خواهد بود

  ● میزان هوشیاری شما بیشتر خواهد شد

  ● کمتر دچار بیماری خواهید شد

  ● طول عمر سالم خواهید داشت

  ● خستگی مفرط و بی‌حالی نخواهید داشت

  ● تناسب‌اندام خواهید داشت

  ● هضم غذا برای شما راحت‌تر خواهد بود

  ● بدن شما بهترین عملکرد را ارائه خواهد داد

  ● استرس، اضطراب و مشکلات قلبی به حداقل خواهند رسید

  آیا هر رژیم غذایی مناسب است؟

  تا به اینجا از فواید و تاثیر رژیم غذایی مناسب بر سلامت بدن گفته شد، اما نکته‌ای بزرگ و مهم در این میان است. آیا هر رژیمی مفید است؟ جواب قطعاً خیر خواهد بود.

  مروزه رژیم‌ها و عادت‌های غذایی بسیار زیادی رواج یافته است. بسیاری از سوء استفاده‌گران برای دریافت پول دست به نوشتن برنامه‌های غذایی غیر کارشناسانه زدند که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. بسیاری از رژیم‌های غذایی هم وجود دارند که پایه‌های علمی دارند و مورد قبول پزشکان قرار گرفته‌اند، اما از آنجایی که پایه‌های هر رژیم متفاوت است و بدن انسان‌ها هم با یکدیگر متفاوت است، هر رژیمی برای هرکسی مناسب نیست

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز