• تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | کد خبر : 41379
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  کدام انتخاب ماندگار می‌‎شود؟
  دیبا:پیامدهای درازمدت و عمیق انتخابات بر زندگی مردم واقعیتی است که مقام معظم رهبری در بیانات اخیر خود در دیدار با نمایندگان مجلس بر آن تاکید داشتند. «محمدمهدی مفتح» سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن تبیین این واقعیت، اظهار داشت هر کسی باید تلاش کند فردی را که اصلح می‌داند انتخاب کند

  به گزارش پایگاه خبری دیبا خبر به نقل از ایرنا،از زمانی که پایه‌های قدرت سیاسی در حوزه جوامع استقرار یافته است، مشارکت و به عبارت بهتر، مداخله مردم در تصمیم‌گیری‌های کلان تحت عنوان مشارکت سیاسی، به عنوان یک متغیر مهم در روند پویایی جوامع مورد توجه و تامل فراوان قرار گرفته است.

  اکنون جامعه ما دوباره در آستانه این روند پویا قرار دارد و سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ با حضور مردم پای صندوق‌های رای برگزار خواهد شد.

  چهارم خردادماه اسامی هفت نامزد تایید صلاحیت شده از طرف شورای نگهبان اعلام شد و عملا تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری کلید خورد.

  رهبر معظم انقلاب پنج‌شنبه گذشته ششم خرداد در نشست تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی چندین مساله مهم در زمینه انتخابات را یادآور شده و آن مسایل را تشریح کردند.

  ایشان، مساله فوری و اصلی کنونی کشور را اقتصاد ذکر و تاکید کردند: «نامزدها باید برنامه ها و راه‌حل‌های خود برای حل مشکلات اقتصادی را به مردم ارائه و آنها را قانع کنند که توانایی حل مشکلات اقتصادی را دارند.»

  حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین افزودند: «مهم این است که نامزدها مردم را اقناع کنند مشکلات جامعه را می‌شناسند، مدیر و مدبر هستند و توانایی اداره کشور را دارند. در این صورت مردم با مشارکت بالا در پای صندوق‌های رای حاضر می‌شوند.»

  رهبر انقلاب نامزدها را از تبدیل کردن انتخابات به «صحنه جنگ قدرت و برخوردهای اهانت‌آمیز» مشابه آنچه در آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی معمول و مایه آبروریزی آنها است، بر حذر و تصریح داشتند: «در گذشته نیز هر گاه در مناظره‌ها و برنامه‌های انتخاباتی از اینگونه روشهای تخریبی، تهمت‌زنی و ترساندن مردم از رقیب استفاده شد، کشور ضرر کرد.»

  از دید ایشان «میدان انتخابات میدان مسابقه خدمت و سبقت گرفتن در خیرات است و باید از نفرت‌پراکنی و اتهام‌زنی پرهیز شود.»

  در همین زمینه و در گفت‌وگو با «محمدمهدی مفتح» سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نکات ذکر شده را مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم.

  هندسه مدیریت، مبتنی بر رای مردم

  به گفته سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نظام جمهوری اسلامی و هندسه مدیریت در این نظام مبتنی بر رای مردم و در چارچوب قواعد اسلامی است.

  رای به اصلح؛ انتخابی سرنوشت‌ساز

  مفتح در ابتدای این گفت‌وگو و در پیوند با مساله انتخابات اظهار داشت: هر اصل قانون اساسی با شکلی که در قانون اساسی ذکر شده قابل اصلاح است اما دو موضوع قابل تغییر نیست؛ نخست اسلامی بودن نظام جمهوری اسلامی و دیگری اتکا مدیریت کشور بر آراء مردم.

  سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران اداره کشور را مبتنی بر رای مردم می داند، افزود: اینکه بشود مدیریت کشور بدون رای مردم انجام شود، این را قانون اساسی صراحتا نفی کرده است، بنابراین نظام ما مبتنی بر رای مردم است و رای مردم نیز در انتخابات اعمال می شود.

  وی تاکید کرد: بنابراین در نظام جمهوری اسلامی رای مردم حرف نخست را می زند، تاثیر بسیار زیادی دارد و این رای مردم نیز از طریق انتخابات اعمال می شود.

  مفتح تصریح کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند انتخابات یک روز برگزار می شود اما اثر چندین ساله دارد. در یک روز رییس جمهوری انتخاب می شود اما چهار سال تمام اختیارات رییس جمهور طبق قانون اساسی که وسیع نیز هست، بر کشور و زندگی مردم تاثیر دارد. البته چهار سال تاثیر حداقلی آن است و حتی ممکن است در سال های پس از ریاست جمهوری نیز اثر این انتخاب ماندگار باشد.

  حساسیت نسبت به تعیین سرنوشت

  این نماینده مجلس اظهار داشت: ضرورت‌ها و نکات یادشده به معنای آن است که مردم باید نسبت به سرنوشت خود حساس باشند و بدانند این انتخابات است که سرنوشت آنها را تعیین می‌کند. بنابراین هر کسی باید تلاش کند فردی را که اصلح می داند، با رفتن به پای صندوق رای انتخاب کند.
  مفتح درباره لزوم داشتن برنامه نامزدها و تمرکز آنها بر موضوع اقتصاد ادامه داد: کشور ما با مشکلات متعددی در حوزه های مختلف مواجه است اما شدیدترین و حادترین آنها اقتصاد است. اکنون در زمینه معیشت مشکلات بسیاری وجود دارد.

  نماینده مردم تویسرکان اضافه کرد: ما به عنوان نماینده شهرستان با روستاها در تماس هستیم، در حال حاضر مشکلات معیشتی یعنی گذران زندگی و داشتن مواد غذایی برای برخی مردم بسیار سخت شده است. دولت برای حل این معضل باید برنامه مبتنی بر قواعد علمی، تجربی و شناخت مجموعه وضعیت کشور داشته باشد.

  رای به اصلح؛ انتخابی سرنوشت‌ساز

  آنچه نامزدها باید به آن متعهد باشند

  وی توضیح داد: نامزدها باید برنامه های خود را ارایه دهند و آن برنامه ای که بیشترین اقبال را از سوی مردم داشت رای بیاورد و بعد از رای آوردن هم رییس جمهور متعهد به انجام آن باشد.

  پرهیز از تبدیل مناظره ها و تبلیغات انتخاباتی به صحنه تخریب و برخوردهای اهانت آمیز دیگر ضرورتی بود که این نماینده مجلس به آن اشاره کرد.

  مفتح در ادامه درباره پرهیز از تبدیل مناظره ها و تبلیغات انتخاباتی به صحنه تخریب و برخوردهای اهانت آمیز گفت: ما در نظام جمهوری اسلامی زندگی و کار می کنیم، رییس جمهور شخص دوم مملکت است و باید بیش از همه به اخلاق و احکام اسلامی پایبند باشد، بنابراین نه تنها معتقد بلکه در عمل هم باید به آن پایبند باشد.

  وی با بیان اینکه دروغ، غیبت، تهمت از مسایل بدیهی حرام در اسلام است، تصریح کرد: نامزدهای انتخابات که می‌خواهند شخص دوم این نظام اسلامی باشند باید به این موضوع توجه داشته باشند و به طور قطع نیز توجه دارند چرا که این تفاوت یک نظام اسلامی با نظام آمریکایی است.

  وی تاکید کرد: ما باید از تخریب حذر کنیم، هر نامزدی توانمندی های خود را بیان کند و هر نامزدی که بیشترین رای را کسب کرد، مسوولیت ریاست جمهوری را برعهده می‌گیرد

  بر چسب ها: ,
  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  دیبا خبر پر از خبر اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز اطلاعات تبریز